«Շրջանառության հարկի մասին» օրենքով պահանջվող ապրանքների փաստաթղթավորումը հետաձգվել է մինչև հուլիսի 1-ը
Շաբաթ օրը ՀՀ կառավարությունն արտահերթ նիստ է անցկացրել և հավանություն է տվել «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրել է, որ նույն օրը ՀՀ նախագահի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցության արդյունքում որոշվել է հետաձգել «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված ապրանքների ձեռքբերման, փաստաթղթավորման պահանջի գործողությունը մինչև հուլիսի 1-ը: Հիշեցնենք, որ օրենքը պետք է ուժի մեջ մտներ դեռևս 2014 թվականի հոկտեմբերին, բայց փոքր և միջին ձեռնարկատերերի բողոքի ակցիաների արդյունքում այն հետաձգվեց մինչև 2015֊ի փետրվարի 1-ը։
Հունվարին ձեռնարկատերերը կրկին բողոքի ակցիաների շարք կազմակերպեցին՝ պահանջելով չեղյալ համարել օրենքը։
«Միաժամանակ, քննարկումների արդյունքում որոշվեց այդ ընթացքում մշակել այնպիսի օրենսդրական կարգավորումներ, որոնք մինչև 58 մլն 350 հազար դրամի տարեկան շրջանառություն ունեցող տնտեսվարողների համար կստեղծեն առավել բարենպաստ պայմաններ»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:

Приостановлено действие требования закона «О налоге с оборота»
В субботу на внеочередном заседании правительства Армении был принят проект «О поправках к закону Армении «О налоге с оборота»». Премьер Овик Абрамян сообщил, что в результате совещания с президентом Армении было решено отложить действие требования об учрежденном законом приобретении и документировании товаров до 1 июля. Напомним, что закон должен был вступить в силу в октябре 2014г., однако благодаря протестам представителей малого и среднего бизнеса действие закона было отложено до 1 февраля 2015г.
В январе предприниматели возобновили протесты, требуя отменить закон.
«Также решено разработать законодательные регулировки, в результате чего будут созданы благоприятные условия для бизнес-субъектов с годовым оборотом на сумму 58 миллионов 350 тысяч драмов», - заявил глава кабинета министров.