«Շրջանառության հարկի մասին» օրենքով պահանջվող ապրանքների փաստաթղթավորումը հետաձգվել է մինչև հուլիսի 1-ը
Շաբաթ օրը ՀՀ կառավարությունն արտահերթ նիստ է անցկացրել և հավանություն է տվել «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրել է, որ նույն օրը ՀՀ նախագահի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցության արդյունքում որոշվել է հետաձգել «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված ապրանքների ձեռքբերման, փաստաթղթավորման պահանջի գործողությունը մինչև հուլիսի 1-ը: Հիշեցնենք, որ օրենքը պետք է ուժի մեջ մտներ դեռևս 2014 թվականի հոկտեմբերին, բայց փոքր և միջին ձեռնարկատերերի բողոքի ակցիաների արդյունքում այն հետաձգվեց մինչև 2015֊ի փետրվարի 1-ը։
Հունվարին ձեռնարկատերերը կրկին բողոքի ակցիաների շարք կազմակերպեցին՝ պահանջելով չեղյալ համարել օրենքը։
«Միաժամանակ, քննարկումների արդյունքում որոշվեց այդ ընթացքում մշակել այնպիսի օրենսդրական կարգավորումներ, որոնք մինչև 58 մլն 350 հազար դրամի տարեկան շրջանառություն ունեցող տնտեսվարողների համար կստեղծեն առավել բարենպաստ պայմաններ»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:

Certain Parts of Law on Turnover Tax Delayed Until July 1st
On Saturday, a Government extraordinary sitting was held, which approved the bill on amendments to Law on Turnover Tax.
Prime Minister Hovik Abrahamyan reported that as a result of consultations with the President, it was decided to delay the purchasing and documentation requirement until until July 1st. Recall, that the law was to originally come into effect in October 2014, but because of protests by small and medium sized business owners the law was delayed until February 1st. The entrepreneurs restarted their protests in late January demanding that the law be nullified.
“In parallel, it was decided during the discussion that amendments would be developed where favorable conditions be created for those entrepreneurs who fall under the 58,350,000 AMD annual turnover threshold,” stated the Prime Minister.