Գյումրիում ձերբակալված երիտասարդին ազատելու պահանջով ավտոերթ են կազմակերպում
Այսօր Գյումրիում Շիրակի մարզպետարանի շենքից բողոքի ավտոերթ է մեկնարկելու, որի մասնակիցները պահանջում են ազատ արձակել 2 օր առաջ Գյումրիում ձերբակալված 22-ամյա Մնացական Ալեքսանյանին։
«Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում կազմակերպիչների կողմից բացված էջում նշվում է, որ երթը մեկնարկելու է 15։00-ին, մեքենաները մարզպետարանից շարժվելու են ոստիկանության, այնուհետև` դատախազության շենքի մոտ։
Սոցիալական ցանցում նախաձեռնության էջը բացած օգտատեր Կարեն Պետրոսյանը նշում է, որ երեկ նման ևս մեկ էջ է ստեղծվել, որը «կոտրել են ու ջնջել են»։
Նշենք, որ Սառնաղբյուր գյուղի բնակիչ Մնացական Ալեքսանյանին ձերբակալել են հունվարի 15-ին բողոքի ակցիայի մասնակիցների և ոստիկանների բախումների հետևանքով խուլիգանության և իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն կիրառելու հոդվածներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում։ Երիտասարդին ոստիկանություն են հրավիրել որպես վկա, ապա ձերբակալել են։
Հունվարի 15-ին Գյումրիից մի քանի լրատվական կայքերի կողմից հեռարձակված կադրերից երևում էր, թե ինչպես է երիտասարդը զրուցում ՀՀ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի հետ: Ալեքսանյանը հանդիմանում էր պատգամավորին այն բանի համար, որ վերջինս ոստիկանության մեքենա էր նստել:
«Մի հատ հարց, ճի՞շտ եք գտել ոստիկանության մեքենայով հայտնվել Գյումրու փողոցներում։ Իմ հարցին դրական կամ բացասական պատասխանեք։ Ցանկացած լեննականցու մի հատ ասեիք՝ ինձի տարեք Լոնդոն, ձեզ կտաներ, բայց շան ավտո չնստեիք», – ասել էր Ալեքսանյանը։
Հունվարի 15-ին հազարավոր մարդիկ դուրս էին եկել Շիրակի մարզի դատախազության շենքի մոտ՝ պահանջելով ՀՀ իրավասու մարմիններին հանձնել Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության մեջ մեղադրվող ռուսաստանցի զինծառայող Վալերի Պերմյակովին: Մարդկանց մի մասը երթով գնացել էր դեպի ՌԴ հյուպատոսություն, նրանց ճանապարհը փակել են ոստիկանները, սկսվել են բախումներ: Հետագայում իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն կիրառելու հոդվածով հարուցվել էր քրեական գործ, սակայն մինչ օրս ձերբակալվածներ չկային։ Որպես վկա Գյումրիում հարցաքննվում էին երթի մասնակիցներից շատերը։

В Гюмри пройдет автошествие с требованием освободить арестованного участника акции
В пятницу, 6 февраля, от здания прокуратуры Ширакской области в Гюмри стартует автошествие, участники которого требуют освободить арестованного 2 дня назад 22-летнего Мнацакана Алексаняна.
На странице в соцсети «Фейсбук» организаторы отмечают, что акция начнется в 15:00, автомобили двинутся к зданию полиции, затем – прокуратуры.
Создавший событие в социальной сети пользователь Карен Петросян отмечает, что первую открытую страницу, оповещающую об акции, «взломали и удалили».
Жителя села Сарнахбюр Мнацакана Алексаняна арестовали в рамках уголовного дела, заведенного по статьям «хулиганство» и «применение насилия в отношении представителя власти» в результате столкновений участников протеста и полиции 15 января. Молодого человека пригласили в полицию в качестве свидетеля и арестовали.
На кадрах нескольких информационных сайтов, транслирующих акцию из второго по величине армянского города, видно, как Алексанян беседует с депутатом Заруи Постанджян. Молодой человек упрекает депутата в том, что та села в полицейское авто.
«Хочу спросить, вы считаете правильным появляться на улицах Гюмри в автомобиле полиции? Дайте либо положительный, либо отрицательный ответ. Вы могли попросить любого ленинаканца отвезти вас в Лондон, вас бы отвезли, но не стоило садиться в машину собак», – сказал Алексанян.
15 января тысячи людей собрались у прокуратуры Ширакской области, требуя передать компетентным органам Армении обвиняемого в убийстве 7 членов семьи Аветисян российского военнослужащего Валерия Пермякова. Часть демонстрантов шествием двинулась к консульству РФ, полицейские преградили им путь, начались столкновения. Впоследствии было возбуждено уголовное дело по статье «применение насилия в отношении представителя власти», однако арестованных до сих пор не было. В качестве свидетелей допросили множество участников акции.