Ոստիկանները բռնություն կիրառեցին զոհված զինվորների ծնողների նկատմամբ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր, ժամը 13։40-ի սահմաններում ոստիկանները բռնի ուժ են կիրառել ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմաց բողոքի ակցիա անցկացնող բանակում խաղաղ պայմաններում զոհված զինվորների ծնողների նկատմամբ։
Ակցիայի մասնակիցները ցանկացել են տեղեկանալ նախագահականից՝ ինչու նոյեմբերի 27-ին ՀՀ նախագահին հղած իրենց նամակը անպատասխան է մնացել։ Ակցիայի մեկնարկին ծնողները կանգնած են եղել նախագահականի դարպասի դիմաց, երբ ոստիկանները պահանջել են տեղափոխվել դիմացի մայթ։ «Մեր համբերությունն էլ չափ ու սահման ունի»,- ասել է ոստիկաններից մեկը:
Երբ ծնողները հրաժարվել են պահանջը կատարել, ոստիկաններից մեկը հրահանգել է՝ «շղթա կազմեք»: «Դավայ, դավայ» խոսքերով ոստիկանները սկսել են հրել ծնողներին։ 2007 թվականին զոհված զինծառայող Տիգրան Օհանջանյանի մորը՝ Գոհար Սարգսյանին, ոստիկանները բռնել են ոտքերից ու ձեռքերից և, քարշ տալով, տեղափոխել են դիմացի մայթ: Գոհար Սարգսյանի ամուսինը՝ Սուրեն Օհանջանյանը, պառկել է գետնին․ վերջինիս գրկած տեղափոխել են Բաղրամյան 26-ի դիմացի մայթ:
Ոստիկանների կողմից բռնության կիրառելու հետևանքով Գոհար Սարգսյանի ինքնազգացողությունը կտրուկ վատացել է, բարձրացել է արյան ճնշումը: Ոստիկանները շտապ օգնության մեքենա են կանչել: Սարգսյանին բժշկական օգնություն է ցույց տրվել, ոստիկանների գործողությունների հետևանքով վնասվել է կնոջ հագուստը, կոշիկները:
Դեպքի վայր են ժամանել ՄԻՊ գրասենյակի արագ արձագանքման խմբի անդամները՝ Ռաֆայել Պողոսյանի ղեկավարությամբ: Միջադեպի պահին դեպքի վայրում ներկաները պատմել են կատարվածը:
Օմբուդսմենի գրասենյակի ներկայացուցիչները հարցեր են ուղղել ոստիկանների գործողությունները համակարգող ոստիկանության Արաբկիրի բաժնի պետի տեղակալ Գագիկ Հակոբյանին: Վերջինս ասել է, որ նախագահական նստավայրը հատուկ ռեժիմային օբյեկտ է և դրա դիմաց ակցիա անել չի կարելի:
Ծնողներն ընդգծել են, որ նախկինում իրենք բողոքի ակցիաներն անցկացրել են նախագահականի դարպասի մոտ։ Նրանք պատրաստակամություն են հայտնել ոստիկանության գործողությունների առնչությամբ դատարան դիմել։

Today, at around 1:40 PM the parents of soldiers who died during peacetime were subject to violence by police in front of the Presidential Palace.
The protest participants wished to be informed as to why their letter addressed to the President sent on November 27  was left unanswered by the Presidential Palace. At the beginning of the protest the parents were standing in front of the presidential gates when police demanded they move across the street. “Our patience has a limit,” said a police officer.
When the parents refused to meet the demand, one of the police officers ordered a barricade to be formed. The police called each other to rush and began pushing the parents. The police officers held Gohar Sargsyan, the mother of soldier Tigran Ohanjanyan who died in 2007, by her feet and arms and moved her across the street. Gohar Sargsyan’s husband Suren Ohanjanyan, who was laying on the ground as a sign of protest, was also carried across the street.
After police violently moved Gohar Sargsyan, the latter’s blood pressure had skyrocketed and she fainted. The police called an ambulance. Sargsyan received medical treatment; her clothes and shoes were damaged as a result of the police actions.
Members of the Ombudsman office’s quick response team led by Rafael Poghosyan arrived on the scene. The eyewitnesses present during the incident explained what had happened.
The representatives of the Ombudsman’s office asked for clarifications from the police coordinator Arabkir deputy department head Gagik Hakobyan, who said that the Presidential Palace is a specially protected zone and demonstrations in front of it are not allowed.
The parents stressed that they have held multiple protests in front of the Presidential Palace before. They are ready to go to court in relation to the actions of the police.