Բոլորին անհայտ ցեղասպանություն․ եզդիները ԱԺ֊ի մոտ պահանջներ են ներկայացրել
Հայաստանի եզդիական համայնքի ներկայացուցիչները պայքարելու են, որպեսզի ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀԿ֊ական Էդուարդ Շարմազանովի հեղինակած՝ Օսմանյան կայսրությունում ազգային֊կրոնական փոքրամասնությունների դեմ իրականացված ցեղասպանության մասին օրինագիծը չընդգրկվի ԱԺ֊ի օրակարգում, կամ դրանում ներառվի նաև եզդիների ցեղասպանության փաստը։
Այսօր եզդիական համայնքի մոտ 2 տասնյակ ներկայացուցիչներ բողոքի ակցիա են անցկացրել Ազգային ժողովի՝ Դեմիրճյան փողոցի մուտքի դիմաց՝ պահանջելով փոփոխություն մտցնել օրինագծի մեջ ու չմոռանալ եզդիների ցեղասպանության մասին։ Ոստիկանները թույլ չեն տվել ակցիայի մասնակիցներին կանգնել անմիջապես ԱԺ֊ի մուտքի մոտ, և ակցիան անցկացվել է դիմացի մայթին։ Բողոքողները նշել են, որ անգամ եթե ներկայիս օրինագիծն օրակարգում ներառվի, իրենք պայքարելու են, որպեսզի եզդիների ցեղասպանության վերաբերյալ առանձին օրինագիծ մշակվի։
Հայաստանի երիտասարդ եզդիների ասոցիացիայի նախագահ Սայիդ Ավդալյանը հիշեցրել է, որ անցյալ տարի Զարուհի Փոստանջյանի հեղինակած հայտարարության նախագծում եզդիների ցեղասպանության մասին նշված է եղել, մինչդեռ Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցչի փաստաթղթում այդ կետը չի ներառվել։ Ավդալյանն ասել է, որ որպես պատճառաբանություն ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում նշել են, թե չկան եզդիների ցեղասպանության մասին վկայող համապատասխան արխիվային փաստաթղթեր, մինչդեռ նման փաստաթղթեր գոյություն ունեն և իրենք ներկայացնելու են դրանք պատգամավորներին։ Հայաստանի երիտասարդ եզդիների ասոցիացիայի նախագահը, մասնավորապես, հիշատակել է հրեա պատմաբան, ցեղասպանագետ Իսրայել Չարնիին, ով խոսել է Օսմանյան կայսրությունում եզդիների հանդեպ իրականացված ցեղասպանության մասին՝ այն անվանելով բոլորին անհայտ ցեղասպանություն։
Ավդալյանն իր զարմանքն է արտահայտել պատգամավորների նման պահվածքի կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանում հաճախ են խոսում հայ և եզդի ժողովուրդների բարեկամության մասին, սակայն կոնկրետ այս դեպքում այդ մասին մոռանում են։
Ավդալյանը ենթադրել է, որ նման վերաբերմունքը կարող է քաղաքական ենթատեքստ ունենալ։
«Փետրվարի 7-ին Մյունխեն քաղաքում ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Իրաքյան Քուրդիստանի նախագահ Մասուդ Բարզանիի հետ և խոսել Իրաքի Քուրդիստանի ու Հայաստանի համագործակցության զարգացման մասին։ Մենք կարծում ենք, որ այն նախագծի մեջ, որում ներառված էր եզդիների ցեղասպանությունը, կային տվյալներ նաև եզդիների ցեղասպանության մասին ոչ միայն Օսմանյան կայսրության տարածքում, այլ նաև հենց իրաքյան տարածքում, որն իրականացվել էր վերջին շրջանում Իսլամական պետություն ահաբեկչական խմբավորման կողմից։ Հետևաբար, եթե ընդունվում է Զարուհի Փոստանջյանի նախագիծը, դրանով դատապարտվում է եզդիների ցեղասպանությունը ոչ միայն Օսմանյան կայսրությունում, այլ նաև իրաքյան տարածքներում։ Հայաստանի իշխանությանը ձեռնտու չէ դատապարտել ցեղասպանությունը Իրաքում, քանի որ տվյալ դեպքում խաթարվելու են Հայաստանի և Քուրդիստանի միջև համագործակցության պլանները», ֊ ասել է Հայաստանի երիտասարդ եզդիների ասոցիացիայի նախագահը։
Ազգային ժողովի այսօրվա նիստի ընթացքում խնդիրը բարձրացրել է Զարուհի Փոստանջյանը, ով ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին հարցրել է՝ ինչու եզդի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանոթյան փաստը չի ընդգրկվել փաստաթղթի մեջ։ Փոստանջյանը նշել է, որ ինքն արդեն ապացույցներ է ներկայացրել առ այն, որ եզդիների նկատմամբ ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել։
ԱԺ նախագահն ասել է, որ իրենք որևէ փաստաթուղթ չեն գտել, որտեղ եզդիների ցեղասպանության հիմնավորումներ կլինեն։ Այնուամենայնիվ, նա խոստացել է, որ հանձնաժողովը կրկին կանդրադառնա խնդրին՝ ուսումնասիրելով Փոստանջյանի ներկայացրած փաստաթղթերը։

A Genocide No One Knows About: Yezidis Protest in Front of Parliament
Representatives of Armenia’s Yezidi Community will fight so that RA National Assembly Deputy-Speaker, Republican Party member Eduard Sharmazanov’s authored draft statement about the Genocide of ethnic-religious minorities in the Ottoman Empire be excluded from the Assembly's agenda or include the fact of the Yezidi Genocide as well.
Today, about 2 dozen Yezidi community representatives demonstrated in front of the National Assembly entrance demanding an amendment to the draft in order for the Genocide against Yezidis to also be mentioned. Police did not allow the protesters to stand near the NA entrance, therefore the protest took place across the street. The protesters noted that even if the current draft was to be included in the agenda, they would continue to fight for another draft specifically for Yezidis.
Yezidi Youth Association of Armenia President Sayid Avdalyan recalled that last year Zaruhi Postanjyan’s proposed draft statement mentioned the genocide of Yezidis, while the Republican Party representative’s (Sharmazanov) document did not include the line about Yezidis. Avdalyan said that the NA’s Standing Committee on Foreign Affairs had told that there was not sufficient archival documents that testified to a Yezidi Genocide, however the Association claim there are and that they would present them to the MPs. The President of the Yezidi Association cited Genocide historian Israel Charny, who wrote about the Ottoman Empire’s  genocide against Yezidis, calling it "a genocide no one knows about."
Avdalyan expressed his surprise about the MP’s behavior, stressing that Armenian-Yezidi friendship is spoken about frequently in Armenia, however it has been forgotten in this case. Avdalyan assumed that such an attitude might have an underlying political motive.
“On February 7, Armenian Minister of Foreign Affairs Eduard Nalbandyan met with Iraqi Kurdistan President Masoud Barzani in Munich (Germany) and spoke about developing cooperation between Armenia and Iraq. We think that in draft statement, not only was included the Yezidi genocide on Ottoman territory, but also the current one by the terrorist group Islamic State. Subsequently, if Zaruhi Postanjyan’s draft were to be accepted, it would condemn not only the Yezidi genocide in the Ottoman Empire but also on Iraqi territory.
It is not in the interests of the Armenian authorities to condemn the genocide in Iraq, because it would shatter plans on cooperation between Armenia and Kurdistan,” said the President of the Yezidi Youth Association of Armenia.
During today’s hearing at the National Assembly Zaruhi Postanjyan raised the issue of the Yezidi Genocide not being included in the draft. Postanjyan noted that she would present evidence about the fact that a Genocide against Yezidis had taken place. NA Speaker Galust Sahakyan stated that they had not found any document which justified that a genocide against Yezidis had actually happened. The NA Speaker said that the committee would look over the issue and study Postanjyan’s presented documents.