Բոլորին անհայտ ցեղասպանություն․ եզդիները ԱԺ֊ի մոտ պահանջներ են ներկայացրել
Հայաստանի եզդիական համայնքի ներկայացուցիչները պայքարելու են, որպեսզի ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀԿ֊ական Էդուարդ Շարմազանովի հեղինակած՝ Օսմանյան կայսրությունում ազգային֊կրոնական փոքրամասնությունների դեմ իրականացված ցեղասպանության մասին օրինագիծը չընդգրկվի ԱԺ֊ի օրակարգում, կամ դրանում ներառվի նաև եզդիների ցեղասպանության փաստը։
Այսօր եզդիական համայնքի մոտ 2 տասնյակ ներկայացուցիչներ բողոքի ակցիա են անցկացրել Ազգային ժողովի՝ Դեմիրճյան փողոցի մուտքի դիմաց՝ պահանջելով փոփոխություն մտցնել օրինագծի մեջ ու չմոռանալ եզդիների ցեղասպանության մասին։ Ոստիկանները թույլ չեն տվել ակցիայի մասնակիցներին կանգնել անմիջապես ԱԺ֊ի մուտքի մոտ, և ակցիան անցկացվել է դիմացի մայթին։ Բողոքողները նշել են, որ անգամ եթե ներկայիս օրինագիծն օրակարգում ներառվի, իրենք պայքարելու են, որպեսզի եզդիների ցեղասպանության վերաբերյալ առանձին օրինագիծ մշակվի։
Հայաստանի երիտասարդ եզդիների ասոցիացիայի նախագահ Սայիդ Ավդալյանը հիշեցրել է, որ անցյալ տարի Զարուհի Փոստանջյանի հեղինակած հայտարարության նախագծում եզդիների ցեղասպանության մասին նշված է եղել, մինչդեռ Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցչի փաստաթղթում այդ կետը չի ներառվել։ Ավդալյանն ասել է, որ որպես պատճառաբանություն ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում նշել են, թե չկան եզդիների ցեղասպանության մասին վկայող համապատասխան արխիվային փաստաթղթեր, մինչդեռ նման փաստաթղթեր գոյություն ունեն և իրենք ներկայացնելու են դրանք պատգամավորներին։ Հայաստանի երիտասարդ եզդիների ասոցիացիայի նախագահը, մասնավորապես, հիշատակել է հրեա պատմաբան, ցեղասպանագետ Իսրայել Չարնիին, ով խոսել է Օսմանյան կայսրությունում եզդիների հանդեպ իրականացված ցեղասպանության մասին՝ այն անվանելով բոլորին անհայտ ցեղասպանություն։
Ավդալյանն իր զարմանքն է արտահայտել պատգամավորների նման պահվածքի կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանում հաճախ են խոսում հայ և եզդի ժողովուրդների բարեկամության մասին, սակայն կոնկրետ այս դեպքում այդ մասին մոռանում են։
Ավդալյանը ենթադրել է, որ նման վերաբերմունքը կարող է քաղաքական ենթատեքստ ունենալ։
«Փետրվարի 7-ին Մյունխեն քաղաքում ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Իրաքյան Քուրդիստանի նախագահ Մասուդ Բարզանիի հետ և խոսել Իրաքի Քուրդիստանի ու Հայաստանի համագործակցության զարգացման մասին։ Մենք կարծում ենք, որ այն նախագծի մեջ, որում ներառված էր եզդիների ցեղասպանությունը, կային տվյալներ նաև եզդիների ցեղասպանության մասին ոչ միայն Օսմանյան կայսրության տարածքում, այլ նաև հենց իրաքյան տարածքում, որն իրականացվել էր վերջին շրջանում Իսլամական պետություն ահաբեկչական խմբավորման կողմից։ Հետևաբար, եթե ընդունվում է Զարուհի Փոստանջյանի նախագիծը, դրանով դատապարտվում է եզդիների ցեղասպանությունը ոչ միայն Օսմանյան կայսրությունում, այլ նաև իրաքյան տարածքներում։ Հայաստանի իշխանությանը ձեռնտու չէ դատապարտել ցեղասպանությունը Իրաքում, քանի որ տվյալ դեպքում խաթարվելու են Հայաստանի և Քուրդիստանի միջև համագործակցության պլանները», ֊ ասել է Հայաստանի երիտասարդ եզդիների ասոցիացիայի նախագահը։
Ազգային ժողովի այսօրվա նիստի ընթացքում խնդիրը բարձրացրել է Զարուհի Փոստանջյանը, ով ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին հարցրել է՝ ինչու եզդի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանոթյան փաստը չի ընդգրկվել փաստաթղթի մեջ։ Փոստանջյանը նշել է, որ ինքն արդեն ապացույցներ է ներկայացրել առ այն, որ եզդիների նկատմամբ ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել։
ԱԺ նախագահն ասել է, որ իրենք որևէ փաստաթուղթ չեն գտել, որտեղ եզդիների ցեղասպանության հիմնավորումներ կլինեն։ Այնուամենայնիվ, նա խոստացել է, որ հանձնաժողովը կրկին կանդրադառնա խնդրին՝ ուսումնասիրելով Փոստանջյանի ներկայացրած փաստաթղթերը։

Никому неизвестный геноцид: езидская община пикетировала армянский парламент
Представители езидской общины Армении будут бороться за то, чтобы законопроект о геноциде национальных и религиозных меньшинств в Османской империи, представленный вице-спикером Национального Собрания, республиканцем Эдуардом Шармазановым, не попал в повестку парламента, либо в него включили факт геноцида езидов.
23 февраля 2 десятка представителей общины пикетировали здание Национального Собрания, требуя внести поправки в законопроект и не забывать о геноциде езидов.
Полицейские не позволили им встать перед входом в здание, и акция прошла на противоположной стороне улицы. Демонстранты заявили, что даже если нынешний законопроект войдет в повестку, они будут бороться за разработку отдельного законопроекта о геноциде езидов.
Председатель Ассоциации молодых езидов Армении Саид Авдалян напомнил, что в разработанном в прошлом году депутатом Заруи Постанджян проекте заявления говорилось о геноциде езидов, между тем, в документе представителя правящей Республиканской партии этого пункта нет. По словам Авдаляна, в качестве обоснования в постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям заявили об отсутствии соответствующих архивных документов, свидетельствующих о геноциде езидского народа, хотя такие документы существуют и община намерена представить их армянским депутатам.
Авдалян, в частности, упомянул еврейского историка, геноцидоведа Израэля Чарни, заявившего о геноциде езидов в Османской империи, назвав его никому неизвестным геноцидом.
Собеседник выразил удивление подобным поведением депутатов: в Армении, по словам Саида Авдаляна, часто говорят о дружбе между армянским и езидским народами, однако забывают о ней в данном конкретном случае. Он предположил, что подобное отношение может иметь политический контекст.
«7 февраля в Мюнхене глава МИД Армении Эдвард Налбандян встретился с президентом Иракского Курдистана Масудом Барзани, говорил о развитии сотрудничества между Курдистаном и Арменией. Мы считаем, что в проекте, в который включили геноцид езидов, были данные о геноциде езидов не только на территории Османской империи, но и на иракской территории, который в недавнем прошлом осуществила террористическая группировка Исламское государство. Следовательно, в случае принятия законопроекта Заруи Постанджян осуждается геноцид езидов не только в Османской империи, но и на иракских территориях. Властям Армении невыгодно осуждать геноцид в Ираке, так как в данном случае будет нанесен вред планам сотрудничества между Арменией и Курдистаном», - заявил председатель Ассоциации молодых езидов.
Член фракции «Наследие» Постанджян заявила о проблеме в ходе заседания парламента. Депутат поинтересовалась у спикера Галуста Саакяна, почему факт геноцида езидского народа не был включен в документ. По словам депутата, она уже представила доказательства совершенного геноцида.
Председатель НС заявил, что они не нашли документов, подтверждающих геноцид езидов. Тем не менее, Саакян обещал, что Комиссия вернется к этому вопросу и изучит представленные Постанджян факты.