Բերձորի դեպքի առթիվ քրեական գործ դեռևս չի հարուցվել, փաստել են ՀՀ ԱԺ֊ում
«Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության անդամների նկատմամբ Բերձորում (Լաչին) ԼՂՀ ոստիկանների կողմից կիրառված բռնության փաստով քրեական գործ չի հարուցվել, չնայած արդեն 24 օր է անցել: Այս մասին այսօր ՀՀ ԱԺ-ում հայտարարությունների ժամին ասել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը՝ դատապարտելով Լեռնային Ղարաբաղի իրավապահ մարմինների անգործությունը:
Նա Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին կոչ է արել «պետություն» և «ախպերություն» երկընտրանքից կատարել «պետություն» ընտրությունը:
«Խաղաղ ավտոերթի մասնակիցների նկատմամբ բռնություն կատարած անձինք պետք է ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության, միջադեպի վերահաս վտանգի նկատմամբ անփութություն ցուցաբերած պաշտոնյաները պետք է օր առաջ պաշտոնանկ արվեն: Սա ոչ թե իմ քմահաճույքն է, այլ Ղարաբաղի սահմանադրության, օրենքերի և տարրական տրամաբանության պահանջ: Ղարաբաղի իշխանությունները պետք է գիտակցեն, որ սա է Բերձորի միջադեպի հետևանքերը հաղթահարելու միակ ճանապարհը», - ասել է Փաշինյանը:
Հունվարի 31-ին Լեռնային Ղարաբաղի սահմանի մոտ ոստիկանության ներկայացուցիչները և քաղաքացիական հագուստով անձինք ծեծի էին ենթարկել «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամներին, ովքեր ավտոերթ էին կազմակերպել դեպի Լեռնային Ղարաբաղ։ Հարձակվողները նաև ջարդել են երթի մասնակիցների մեքենաները։ «Հիմնադիր խորհրդարանի» ներկայացուցիչները նշել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները նման գործողության չէին կարող դիմել առանց Հայաստանի իշխանությունների համաձայնության։

Criminal Case Still Not Launched Into the Lachin Incident
A criminal investigation in the case of the NKR police subjecting the members of the Founding Parliament movement to violence in Lachin (Berdzor) still has not been launched, although 24 days have passed. Armenian National Congress faction MP Nikol Pashinyan stated the latter in the National Assembly yesterday, February 24, while condemning the inaction of the Nagorno-Karabakh law enforcement.
Between the dilemma of “state” or “fraternity”, he called for the Nagorno-Karabakh authorities to choose the “state” option. “The individuals who used violence against the peaceful car rally participants need to be subject to criminal liability, the officials who showed negligence in regards to the possible danger of the incident must be fired immediately. This is not for my fancy, but is called for by the Karabakh’s constitution, legislation, and basic logic. The Karabakh authorities need to comprehend that these are the only ways of overcoming the consequences of the Berdzor incident,” said Pashinyan.
Recall, on January 31st, members of the Founding Parliament, who organized a car rally toward Nagorno-Karabakh, were beat up near the NK border by police representatives and civilian clothed individuals. The attackers also smashed the participants cars. Representatives of the Founding Parliament have noted that the NKR authorities would not have conducted the actions without the approval of the Armenian authorities.