Այրումում և Ճոճկանում բնակիչներին նոր պոչամբար են պարտադրում․ քննարկում
Նոր պոչամբարի կառուցման հարցի վերաբերյալ ազդակիր Այրում և Ճոճկան համայնքներում ոչ մի հանրային լսում չի եղել: Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոնում» կայացած քննարկման ժամանակ ասել է Այրումի ավագանու անդամ Օլեգ Դուլգարյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ ծրագրի մասին իրենք իմացել են միայն այն ժամանակ, երբ Կառավարությունը միջնորդել է փոխել 40 հա հողերի կարգը գյուղատնտեսականից արդյունաբերականի: Այդ տարածքում էլ նախատեսվում է Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի պոչամբարը կառուցել։
«Հապճեպ նիստ հրավիրվեց, որպեսզի Այրում և Ճոճկան համայքների մոտ` 40 հա հողատարածքի վրա, կառուցվի պոչամբար: Դրա համար Կառավարությունը տվել էր դրական եզրակացություն, և, եզրակացությունը հիմք ընդունելով, ավագանին պետք է փոխեր նշված հողերի կարգը», - պատմել է Դուլգարյանը:
Նա ասել է նաև, որ արդեն գոյություն ունեցող պոչամբարից գյուղացիները բազում բողոքներ ունեին: Ասուլիսի մեկ այլ մասնակից, Կանաչների միության նախագահ Հակոբ Սանասարյանի խոսքով՝ նոր պոչամբարը գտնվելու է գյուղական 12 համայքներից 2.5-ից մինչև 8 կիլոմետր հեռավորության վրա, իսկ մյուս պոչամբարը գտնվում էր 5 կիլոմետրի վրա:
Սանասարյանի խոսքով՝ Ախթալայում գոյություն ունեցող պոչամբարն արդեն իսկ բացասական ազդեցություն ունի բնության վրա:
Կանաչների միության նախագահը նաև ընդգծել է, որ կառուցվելիք պոչամբարը կարող է ծանր մետաղներով աղտոտել հարակից միջավայրը: Ցանկացած պոչամբար ունի նաև պետության բյուջեն վնասելու հիմնահարց, քանի որ պոչամբարները Հայաստանում չեն հարկվում:
Խնդրի կապակցությամբ անցյալ տարվա ապրիլին բնապահպանը բաց նամակ է գրել ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին, սակայն դեկտեմբերին վարչապետն ասել է, որ չի ստացել Սանասարյանի նամակը:
«Ինչևէ, ես դեկտեմբերին անձամբ տվեցի նամակը վարչապետին, մինչև հիմա ոչ մի պատասխան չկա»,- ասել է Սանասարյանը:
Նամակում նա նշում է, որ Հայաստանում հանքարդյունաբերությունը հիմնականում ազատված է հարկերից, և այդ դրույթը պետք է փոխվի:
«Ես գրել եմ, որ եթե այդպես գնա, Հայաստանը չի ունենա ոչ ջուր, ոչ ոռոգելի տարածքներ: Ոչ էլ ԱԺ ֆրակցիաներն են պատասխանել: Փաստորեն, այն ուժը, որը հանում է Հայաստանի մետաղները դուրս, այն ուժը, որի ձեռքով Հայաստան մտան կողոպուտի օրենքներ, հավանաբար, իր իշխանությունը ունի նաև կուսակցությունների վրա»,- ասել է Սանասարյանը:

Жителям армянских сел навязывают новое хвостохранилище - обсуждение
В зонах воздействия общинах Айрум и Чочкан не проводилось слушаний по вопросу строительства нового хвостохранилища. Об этом на пресс-конференции во вторник, 24 февраля, заявил член Совета старейшин Айрума Олег Дулгарян.
По его словам, об этой программе стало известно только после того, как правительство ходатайствовало об изменении порядка 40 га земель с сельскохозяйственного назначения на промышленное.
«Созвали скороспелое заседание, чтобы построить хвостохранилище посреди сел Айрум и Чочкан. Правительство одобрило программу, и, приняв это во внимание, Совет старейшин должен был изменить значение этих земель», - рассказал Дулгарян.
По его словам, у сельчан множество жалоб на уже существующее хвостохранилище.
Председатель Союза зеленых Акоп Санасарян заявил, что хвостохранилище будет расположено на расстоянии от 2.5 до 8 км. от 12 общин, а уже существующий – в 5 километрах.
Хвостохранилище в Ахтале, по его словам, уже отрицательно воздействует на природу. Председатель Союза зеленых отметил, что новое хвостохранилище может способствовать загрязнению окружающей среды тяжелыми металлами. Кроме того, всякое хвостохранилище способно навредить госбюджету, так как в Армении они не облагаются налогом.
В апреле 2014 года эколог написал письмо премьеру Овику Абрамяну, однако в декабре глава правительства заявил, что не получал его. «В декабре я лично вручил письмо премьер-министру, ответа до сих пор нет», - сообщил Санасарян.
В документе отмечается, что горная промышленность в Армении в основном освобождена от налогов, и данное положение нужно изменить.
«Я написал, что если так будет продолжаться, в Армении не останется ни воды, ни орошаемых территорий. Не ответили и парламентские фракции. Фактически, сила, которая вывозит из Армении металлы, благодаря которой в Армении появились законы грабежа, вероятно, имеет власть и над партиями», - заключил Санасарян.