«ՌԴ֊ն չի հարգում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը»․ Գյումրիի սպանության մասին
Ռուսաստանի Դաշնությունը չի հարգում հայ-ռուսական միջպետական պայմանագրերի պահանջները և ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը: Այս մասին ասված է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության տարածած հայտարարության մեջ։ ՀԿ֊ն անդրադարձ է անում Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազության՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանին ուղարկված պատասխանին, որում նշվում է, թե Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության մեջ մեղադրվող ռուսաստանցի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը չի կարող հանձնվել ՀՀ իրավասու մարմիններին՝ համաձայն ՌԴ Սահմանադրության 61֊րդ հոդվածի ու Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության և իրավական հարաբերությունների մասին 22.01.1993 թ. կոնվենցիայի 57֊րդ հոդվածի։ Վալերի Պերմյակովն այս պահին գտնվում է Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայի տարածքում։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» նշում է, որ ՌԴ Սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին մասն ասում է, թե ՌԴ քաղաքացին չի կարող Ռուսաստանի տարածքից էքստրադիցիայի ենթարկվել կամ հանձնվել այլ պետությանը:
«Թե 1995 թվականին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի մասին» պայմանագիրը և թե դրան հաջորդող այլ համաձայնագրեր հստակ ենթադրում են, որ 102-րդ ռազմակայանը տեղակայված է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում և որևէ տեղ որևէ նշում չկա այն մասին, որ ռազմակայանի տարածքը Ռուսաստանի Դաշնություն է:
Այսինքն` սպանության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովը ոչ թե Ռուսաստանի, այլ Հայաստանի տարածքում է. հետևաբար, ՌԴ սահմանադրության արգելքը չի տարածվում նրա վրա:
Ավելին, ռուսական կողմի հայտարարությունը նշանակում է, որ Վալերի Պերմյակովն այժմ գտնվում է Ռուսաստանում։ Այսինքն, ըստ ՌԴ դատախազության, 102-րդ ռազմակայանի տարածքը Ռուսաստանի Դաշնության տարածք է», ֊ ընդգծում են հայտարարության հեղինակները:
Նրանք նշում են, որ 102-րդ ռազմակայանի տարածքը Հայաստանի Հանրապետության տարածք է, ուստի այդտեղ չի գործում Ռուսաստանի Սահմանադրությունը: Ավելին, որևէ մի պայմանագրով կասկածի տակ չի դրվում այն հանգամանքը, որ ռազմակայանի տարածքում գործում է Հայաստանի Սահմանադրությունը:
«Այդ ռազմակայանի գործունեության հիմնական կարգավորումները տրվում են շուրջ տասը հայ-ռուսական միջպետական պայմանագրերով, որոնք գերակա են ՀՀ օրենսդրության նկատմամբ: Այսինքն` Հայաստանի օրենքները ՌԴ ռազմակայանում գործում են մասնակի, սակայն ոչ մեկ չի չեղարկել այդ տարածքում ՀՀ Սահմանադրության ուժը:
Ավելին, քանի որ Հայաստանի տարածքում ՀՀ Սահմանադրությունն ունի բարձրագույն իրավաբանական ուժ, հետևաբար որևէ կերպ դրա գործողության տարածքը չի կարող փոքրացվել և այն չի կարող «որոշ դեպքերում» չեղարկվել», ֊ ասված է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ֊ի հայտարարության մեջ:
Ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը մեղադրվում է հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության մեջ։ Համաձայն պաշտոնական վարկածի, հունվարի 13-ին Պերմյակովի գտել էին ռուսաստանցի սահմանապահները հայ֊թուրքական սահմանի մոտ և հանձնել ռուսական ռազմաբազայի վերահսկողությանը։ Այդ փաստը բողոքի ալիք էր բարձրացրել Գյումրիում, հազարավոր մարդիկ փողոց էին դուրս եկել՝ պահանջելով Պերմյակովին հանձնել ՀՀ իրավասու մարմիններին։

«Россия не уважает территориальную целостность Армении» - об убийстве в Гюмри
Российская Федерация не уважает требования армяно-российских межгосударственных договоров и территориальную целостность Республики Армения. Об этом говорится в заявлении общественной организации «Объединение осведомленных граждан». Организация комментирует ответ прокуратуры РФ на обращение депутата Заруи Постанджян, в котором говорится, что обвиняемый в убийстве 7 членов армянской семьи российский военнослужащий Валерий Пермяков не может быть передан компетентным органам Армении, согласно статье 61 Конституции РФ и 57-й статье Конвенции о правовых отношениях и правовой помощи по гражданским, семейным и уголовным делам (от 22.01.1993). В настоящее время Пермяков находится на территории 102-ой российской военбазы, дислоцированной во втором по величине армянском городе Гюмри.
«Объединение осведомленных граждан» отмечает, что, согласно первой части статьи 61 Конституции РФ, гражданин РФ не может быть выслан за пределы Российской Федерации или выдан другому государству.
«В подписанном в 1995 году договоре «О российской военной базе на территории Республики Армения» и в последовавших за ним других соглашениях четко говорится, что 102-ая военбаза размещена на территории Республики Армения и нигде ничего не говорится о том, что территория военной базы является РФ.
То есть обвиняемый в убийстве Валерий Пермяков находится на территории Армении, а не России, следовательно, запрет Конституции РФ на него не распространяется. Более того, заявление российской стороны означает, что в настоящее время Валерий Пермяков находится в России. То есть, согласно прокуратуре РФ, территория 102-ой военной базы является территорией РФ», - отмечают авторы заявления.
Также они напоминают, что территория военбазы – территория Республики Армения, и Конституция России здесь не действует. Более того, ни в одном из договоров не ставится под сомнение то обстоятельство, что на территории военной базы действует Конституция Армении.
«Основные регулировки деятельности этой военбазы предусматриваются почти десятью армяно-российскими межгосударственными договорами, которые преобладают над законодательством Армении. То есть законы Армении действуют на российской военной базе частично, однако никто не отменял силу Конституции Армении на данной территории.
Конституция Армении имеет высшую юридическую силу на территории Республики Армения, следовательно, территория ее действия никоим образом не может уменьшаться и отменяться в «некоторых случаях»», - говорится в заявлении организации.
Военнослужащий 102-ой российской военной базы Валерий Пермяков обвиняется в убийстве 7 членов семьи Аветисян, совершенном 12 января. Согласно официальной версии, 13 января российские пограничники обнаружили его у армяно-турецкой границы и передали под контроль военбазы. Это привело к волне протестов в Гюмри: тысячи людей вышли на улицу, требуя передать Пермякова компетентным органам Армении.