Բռնության մասին իրավապաշտպանի բողոքը մերժվել է․ դատարանը համաձայն է, որ նրան «նուրբ գրկել են»
76-ամյա Զինաիդա Գյոզալյանի և «Վելես» իրավապաշտպան կազմակերպության նախագահ Մարինա Պողոսյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու առթիվ ՀՔԾ-ն քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշում էր ընդունել, ինչից հետո Մարինա Պողոսյանը բողոքարկել է որոշումը։ Այսօր Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ հանձին դատավոր Լևոն Ավետիսյանի, մերժել է բողոքը՝ այն համարելով անհիմն:
Ըստ Պողոսյանի՝ 2014 թվականի մարտի 17-ին ԴԱՀԿԾ աշխատակիցներն Աբովյան փողոցի կտորեղենի խանութում բնակվող ընտանիքին վտարելու ժամանակ նախ բռնություններ են կիրառել 75-ամյա Զինաիդա Գյոզալյանի նկատմամբ, ապա, երբ ինքը փորձել է միջամտել, իրեն կողպել են սենյակում: Այնուհետև ԴԱՀԿԾ աշախատակիցները բռնություն են կիրառել նաև Պողոսյանի նկատմամբ՝ նրան կացարանից դուրս հանելով և աստիճաններին նետելով: Քննիչը համարել էր, որ ԴԱՀԿԾ աշխատակիցները «նուրբ գրկել են իրավապաշտպանին»:
Դատարանում բողոքը ներկայացնելով՝ Մարինա Պողոսյանը նշել է, որ քննիչ Սարգսյանը ոչ միայն անգործություն է ցուցաբերել, օրինակ՝ առերեսում չանելով, հաշվի չառնելով այն, որ իրենք այդ օրը մի քանի անգամ զանգահարել են ոստիկանություն և այլն, այլև կատարել է պաշտոնական կեղծիք. հրապարակել է չորս վկաների կողմից ստորագրված նույնական ցուցմունքներ:
Պողոսյանը նշել է նաև, որ ինքն այդ տանը գտնվում էր որպես իրավապաշտպան, իր անունը չկար դատական որոշման մեջ, և ԴԱՀԿԾ աշխատողներն իրավունք չունեին իրեն դուրս հանել։
Դատարանում ՀՔԾ որոշումը պաշտպանում էր դատախազ Երիցյանը: Վերջինս հակադարձել է, որ Մարինա Պողոսյանը խոչընդոտել է ԴԱՀԿԾ ներկայացուցիչների աշխատանքը, այդ պատճառով էին նրա նկատմամբ «ստիպված» ուժ կիրառել:

«Нежно приобняли». Отклонена жалоба о насилии к армянской правозащитнице
Специальная следственная служба Армении решила отказать в возбуждении уголовного дела в связи с насилием в отношении 76-летней Зинаиды Гезалян и председателя правозащитной организации «Велес» Марина Погосян, после чего последняя обжаловала вердикт. Суд общей юрисдикции ереванских общин Арабкир и Канакер-Зейтун в лице судьи Левона Аветисяна отклонил жалобу, назвав ее необоснованной.
Согласно Погосян, 17 марта 2014 года сотрудники Службы принудительного исполнения судебных актов во время изгнания семьи из трикотажного магазина, в котором она проживает, применили насилие в отношении Зинаиды Гезалян, затем, когда в процесс попыталась вмешаться правозащитница, ее заперли в комнате. После чего отрудники СПИСА применили насилие и к Погосян, сообщила она, вытолкав ее из дома и сбросив с лестницы. Следователь счел, что сотрудники Службы «нежно приобняли правозащитника».
Представляя в суде жалобу, председатель «Велес»-а заявила, что следователь Саргсян не только проявил бездействие, к примеру, не проведя очной ставки и не учтя того обстоятельства, что в день инцидента они неоднократно звонили в полицию, но также совершил должностной подлог: обнародовал схожие показания, подписанные несколькими свидетелями.
По словам Погосян, в этом месте она находилась в качестве правозащитницы, ее имени не было в решении суда, и сотрудники СПИСА не имели права устранять ее силой.
В суде решение Специальной следственной службы отстаивал прокурор Ерицян, заявивший, что Марина Погосян препятствовала работе сотрудников СПИСА, поэтому «им пришлось применить силу».