Բռնության մասին իրավապաշտպանի բողոքը մերժվել է․ դատարանը համաձայն է, որ նրան «նուրբ գրկել են»
76-ամյա Զինաիդա Գյոզալյանի և «Վելես» իրավապաշտպան կազմակերպության նախագահ Մարինա Պողոսյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու առթիվ ՀՔԾ-ն քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշում էր ընդունել, ինչից հետո Մարինա Պողոսյանը բողոքարկել է որոշումը։ Այսօր Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ հանձին դատավոր Լևոն Ավետիսյանի, մերժել է բողոքը՝ այն համարելով անհիմն:
Ըստ Պողոսյանի՝ 2014 թվականի մարտի 17-ին ԴԱՀԿԾ աշխատակիցներն Աբովյան փողոցի կտորեղենի խանութում բնակվող ընտանիքին վտարելու ժամանակ նախ բռնություններ են կիրառել 75-ամյա Զինաիդա Գյոզալյանի նկատմամբ, ապա, երբ ինքը փորձել է միջամտել, իրեն կողպել են սենյակում: Այնուհետև ԴԱՀԿԾ աշախատակիցները բռնություն են կիրառել նաև Պողոսյանի նկատմամբ՝ նրան կացարանից դուրս հանելով և աստիճաններին նետելով: Քննիչը համարել էր, որ ԴԱՀԿԾ աշխատակիցները «նուրբ գրկել են իրավապաշտպանին»:
Դատարանում բողոքը ներկայացնելով՝ Մարինա Պողոսյանը նշել է, որ քննիչ Սարգսյանը ոչ միայն անգործություն է ցուցաբերել, օրինակ՝ առերեսում չանելով, հաշվի չառնելով այն, որ իրենք այդ օրը մի քանի անգամ զանգահարել են ոստիկանություն և այլն, այլև կատարել է պաշտոնական կեղծիք. հրապարակել է չորս վկաների կողմից ստորագրված նույնական ցուցմունքներ:
Պողոսյանը նշել է նաև, որ ինքն այդ տանը գտնվում էր որպես իրավապաշտպան, իր անունը չկար դատական որոշման մեջ, և ԴԱՀԿԾ աշխատողներն իրավունք չունեին իրեն դուրս հանել։
Դատարանում ՀՔԾ որոշումը պաշտպանում էր դատախազ Երիցյանը: Վերջինս հակադարձել է, որ Մարինա Պողոսյանը խոչընդոտել է ԴԱՀԿԾ ներկայացուցիչների աշխատանքը, այդ պատճառով էին նրա նկատմամբ «ստիպված» ուժ կիրառել:

The RA Special Investigation Service had made a decision rejecting the initiation of a criminal case for violence used against 76-year old Zinaida Gyozalyan and Veles NGO president Marina Poghosyan. The latter consequently appealed the decision, while today, March 6, the Court of General Jurisdiction of Arabkir and Kanaker-Zeytun administrative districts, representated by Judge Levon Avetisyan, rejected the appeal, stating it as ungrounded.
According to Poghosyan, on March 17, 2014, during an eviction of residents of a textiles shop on Abovyan St., employees from the Judicial Act Compulsory Enforcement Service subjected 75-year old Zinaida Gyuzalyan to violence and when she tried to intervene, they locked her in a room. Afterwards, the employees used violence against Poghosyan by taking her outside the residence and throwing her down the stairs. According to the investigator of the case, the service employees had “gently embraced the human rights defender.”
Marina Poghosyan, who appealed to the court, noted that investigator Sargsyan had not only showed inaction, for example, not organizing a confrontation or taking into account the fact that they had called the police and others multiple times that day, but also allowed an official fraud, issueing four identical testimonies of the victims.
Poghosyan also noted that the day of the event she was present there as a human rights defender and her name was not in the court decision, so the Judicial Act Compulsory Enforcement Service employees had no right to subject her to violence.
Prosecutor Yeritsyan was in court defending the SIS’ decision. He countered, saying that Marina Poghosyan had created obstacles for the representatives of JACES, and for that reason they “were made” to use force.