«Բակոնոմիկան» կործանարար է Արցախի համար»․ հոդված
Լեռնային Ղարաբաղում գործող ընդդիմադիր «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության կայքում հրապարկվել է ստեփանակերտցի քաղաքագետ Տիգրան Գրիգորյանի ««Բակոնոմիկան» կործանարար է Արցախի համար» հոդվածը, որը ներկայացնում ենք որոշ կրճատումներով․
«Գիտության ու հրապարակախոսության մեջ հաճախ նկատվում է տնտեսական և քաղաքական տարբեր գործընթացները նկարագրող տերմինների դեֆիցիտ: Այդ բարդ և խճճված գործընթացներն ու երևույթները ընթերցողին մատչելի կերպով ներկայացնելու համար տարբեր վերլուծաբաններ հաճախ ստիպված են լինում նոր տերմիններ` նորաբանություններ ստեղծել: Տնտեսական նորաբանությունները ստեղծվում են մի քանի սկզբունքներով.
1) Նոր տերմին ստեղծելու համար իրար են կցվում բառեր կամ բառերի տարբեր մասնիկներ: Օրինակ` «Grexit» (Greece – Հունաստան, exit — ելք): Այդ տերմինը առաջին անգամ օգտագործել են Ուիլեմ Բույտերը (Willem H.Buiter) և Իբրահիմ Ռահբարին (Ebrahim Rahbari)` նկատի ունենալով Հունաստանի հնարավոր ելքը եվրոգոտուց:
2) Նոր տերմինները ստեղծվում են տարբեր երկրների անվանումները հապավելով: Օրինակ` «BRICS» (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Ինդիա, Չինաստան, ՀԱՀ), PIIGS (Պորտուգալիա, Իտալիա, Իռլանդիա, Հունաստան, Իսպանիա) և այլն:
3) Տնտեսական նորաբանությունների ստեղծման ամենահայտնի միջոցներից մեկը տարբեր քաղաքական գործիչների անունները և էկոնոմիկա բառը միավորելն է:
Տվյալ հնարքը տնտեսագիտության մեջ տարածում է ստացել դեռևս անցյալ դարի 80-ական թվականներից սկսած, երբ Ռոնալդ Ռեյգանի վարած տնտեսական քաղաքականությունը բնութագրելու համար ստեղծվեց «Ռեյգանոմիկա» (Reaganomics) տերմինը: Ելնելով համաշխարհային փորձից` Արցախի Հանրապետությունում վերջին տարիներին գոյություն ունեցող տնտեսական հարաբերությունների ամբողջությունը նպատակահարմար է բնութագրել «Բակոնոմիկա» (Bakonomics) նոր տերմինով: «Բակոնոմիկան» իրենից ներկայացնում է քվազիկապիտալիզմի մի յուրօրինակ մոդել, որը հաստատվել է ԼՂՀ-ում 2007 թվականից: Մոդելի գլխավոր բնութագրիչ հատկանիշը իշխանության և բիզնեսի սերտաճումն է: Այդ մոդելի գոյության պայմաններում Արցախում հաջողակ բիզնեսմեն կարող են լինել միայն պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաները և իշխանամետ մի քանի այլ գործիչներ: Երկրի բյուջեի և պետական ինստիտուտների հիմնական ֆունկցիան այդ դասական իմաստով օլիգարխների բիզնեսների սպասարկումն է: Քանի որ վերոնշյալ անձինք հիմնականում որևէ ձեռներեցական ձիրք և կառավարչական ունակություններ չունեն, նրանց հաջողության միակ երաշխիքը հենց վարչական և պետական ռեսուրսն է: «Բակոնոմիկայի» գոյության տարիների ընթացքում մշակվել են այդ մոդելի գոյատևմանը նպաստող մի շարք պարզունակ մեխանիզմներ ու հնարքներ. բարձրաստիճան պաշտոնյաներին կամ նրանց մերձավորներին պատկանող շինությունները վարձակալվում են պետության կողմից, հանրապետութունում կազմակերպվող տարբեր միջոցառումներին հրավիրված օտարերկյա հյուրերը պետական միջոցներով սպասարկվում են տարբեր իշխանական օլիգարխներին պատկանող հյուրանոցներում ու ռեստորաններում, հանրային միջոցներով նոր բիզնեսներ են ստեղծվում , որոնք հասարակությանն են ներկայացվում ռազմավարական ծրագրերի տեսքով: «Բակոնոմիկայի» գոյությունը կործանարար է Արցախում մանր և միջին բիզնեսի զարգացման համար: Արցախի հասարակ քաղաքացին, ով փորձում է զբաղվել ձեռներեցությամբ, պարզապես ի վիճակի չէ հավասար մրցակցության մեջ մտնել պետական ռեսուրսները օգտագործող պաշտոնյա-օլիգարխների դասի հետ: Ստեփանակերտի փողոցներով շրջելիս` յուրաքանչյուր ոք կարող է սեփական աչքերով տեսնել «Բակոնոմիկայի» աղետալի հետևանքները: Միայն վերջին ամիսների ընթացքում հանրապետության մայրաքաղաքում տասնյակ խանութներ ու կրպակներ են փակվել և այժմ վաճառքի են հանված: Այդ երևույթը, առաջին հերթին, պայմանավորված է խաղի հստակ կանոնների բացակայությամբ, իշխանական օլիգարխներին պատկանող խանութների և սուպերմարկետների ցանցերի արտոնյալ կարգավիճակով, իշխանությունների կողմից հարկային մահակի ինքնակամ օգտագործման փաստով, ամենաբարձր մակարդակով իրականացվող ռեկետով և տարբեր անկախ ձեռներեցներին պատկանող բիզնեսների ու սեփականության բռնազավթումով և մի շարք այլ նմանատիպ գործոններով:
«Բակոնոմիկայի» շրջանի կարկառուն գործիչները տարիների ընթացքում սկսել են փոխառնել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում տարածված «Սաշիկիզմ» տնտեսական գաղափարախոսության գլխավոր սկզբունքերը. ցանկանում են տիրել երկրի բոլոր ռեսուրսներին, Արցախը վերածել մի քանի օլիգարխի սեփականության: Նրանք նորահարուստներին հատուկ անկշտությամբ իրենց բիզնեսի անքակտելի մասն են դարձրել նույնիսկ բանակը: Այդ մարդիկ մտահոգված չեն զինված ուժերի մարտունակության բարձրացմամբ կամ նոր զինատեսակների ձեռքբերմամբ: Նրանց հետաքրքրող միակ հարցը այն է, թե ո՞վ է բանակին ոսպ, հաց կամ միս մատակարարելու: Այդ ամենին զուգահեռ, սահմանին կանգնած զինվորի անվտանգությունը շարունակում է կախված լինել առաջին աշխարհամարտի տարիներից օգտագործվող «տեխնիկական սարքավորումներից», ինչը սահմանային միջադեպերի և զոհերի գլխավոր պատճառներից մեկն է:
«Բակոնոմիկայի» գոյությունը ճգնաժամային է դարձրել նաև Արցախի և Սփյուռքի հարաբերությունները: Բազմաթիվ սփյուռքահայ բարերարներ, այլևս պատրաստ չլինելով հանդուրժել բոլոր ողջամիտ սահմանները անցնող թալանի մասշտաբները, հրաժարվում են որևէ առնչություն ունենալ Արցախի կոռումպացված իշխանությունների հետ: Խոսքը վերաբերում է հատկապես ռուսաստանաբնակ խոշոր գործարարներին, որոնք տարիների ընթացքում Արցախում բարեգործական նպատակներով հսկայական գումարներ ծախսելով, արդյունքները տեսնում էին Ռուսաստանում ԼՂՀ առաջին դեմքերին պատկանող սուպերմարկետների թվի ավելացման տեսքով: Պատահական չէ, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի շրջանակներում Մոսկվայում կազմակերպվող ամենամյա ճաշկերույթ-հանգանակությունը անցած տարվա նոյեմբերին չի կայացել: «Բակոնոմիկայի» գոյությունը կործանարար է Արցախի համար: Այն խոչընդոտում է երկրի խաղաղ զարգացմանը և անվտանգությանը: Ուստի` գալիք խորհրդարանական ընտրությունների գլխավոր խնդիրը պետք է լինի սովետական պահեստապետերի մտածելակերպով պաշտոնյա-օլիգարխների դասից ձերբազատումը և ազգային էլիտայի ձևավորումը, որը ընդունակ կլինի սահմանել խաղի հստակ կանոններ տնտեսության ոլորտում, ապահովել բոլոր ձեռներեցների սեփականության իրավունքը, վերացնել պետական մակարդակով իրականացվող թալանը, պայքարել կոռուպցիայի բոլոր դրսևորումների դեմ և երկրում ստեղծել նպաստավոր բիզնես մթնոլորտ»:

“‘Bakonomics’ Is Destructive for Artsakh”
The Nagorno Karabakh based opposition National Revival Party website has published an article titled “Bakonomics is Destructive for Artsakh” written by Stepanakert based political expert Tigran Grigoryan. Below is the English translation by Epress.am, with minor cuts in the original text.
- Often, there is a deficiency of terms when describing various economic and political processes in science and published works. In order to make these complex and intricate processes and phenomena more accessible to readers, analysts often have to use new terminology, hence creating neologisms. There are a few principles behind creating economic neologisms;
1. For creating new terms, either words or particles are attached together. For example, ‘Grexit’ (Greece, exit). That term was first used by Willem H. Butler and Ebrahim Rahbari, referring to Greece’s possible exit from the Eurozone.
2. New terms are also created by abbreviating the names of different countries. For example, ‘BRICS’ (Brazil, Russia, India, China, South Africa), PIIGS (Portugal, Italy, Ireland, Greece, Spain), etc.
3. The most well known ways of creating economic neologisms is attaching the names  of different political officials and an economic term together.
The latter medium became widespread in economics at the beginning of the 1980’s, when the term ‘Reaganomics’ was created to describe Ronald Reagan’s economic policy. Based on international experience, in the economic policy implemented in recent years in the Republic of Artsakh can appropriately be described as ‘Bakonomics’ . Bakonomics represents a sort of unique model of quasi-capitalism which has been established in NKR in 2007. The model’s main characteristic feature is the fusion of political power and business. In this situation, successful businessmen in Artsakh can only be high ranking government officials or other statesmen who are close to the government. The main function of the state budget and institutions is, in the traditional meaning, to serve oligarch owned businesses. Because the abovementioned individuals, for the most part, have absolutely no entrepreneurial inclinations or knowledge of public administration, their guarantee to success is dependant on their administrative and state resources.
During Bakonomics, simplistic mechanisms and means were cultivated to contribute to the sustainability of the model. For example, the state rents space from buildings owned by high ranking officials or from those close to them, foreign guests invited for various events are served, through state means, by hotels and restaurants owned by different oligarchs among the ruling authorities, and the creation of businesses through public funds, which is presented to the public with the form of a strategic program. Bakonomics is destructive for the development of small and medium sized businesses in Artsakh.
The ordinary Artsakh citizen, who attempts to engage in entrepreneurship, is basically in a disadvantaged situation compared to the official-oligarch class who takes advantage of state resources. Just by touring the streets of Stepanakert, anyone could see the catastrophic consequences of Bakonomics. Just within the past few months, dozens of stores and kiosks have closed down in the Republics’s capital and are currently up for sale. This phenomenon is connected to the lacks of rules in the game, the privileged status of the stores and supermarkets owned by the oligarchs within the ruling authorities, the arbitrary use of the tax system by the authorities, racketeering implemented on the highest level and the seizure of businesses and property belonging to different independent entrepreneurs and a list of other similar factors.
During the Bakonomics era, outstanding officials have throughout the years begun to adopt the main principles of ‘Sashikism’ economic ideology found on the territory of the Republic of Armenia. They wish to control all the country’s resources and turn Artsakh into the property of a few oligarchs. Specific to the greed of individuals who have recently become wealthy, they have also made the army an integral part of their businesses. These people are not concerned with increasing the fighting ability of the armed forces or obtaining new types of weapons. The issue interesting them is about who will provide the army with lentils, bread, or mea. In contrast to all this, the security of the soldier on the border continues to depend on ‘technical equipment’ from the First World War, which is one of the main reasons for incidents and deaths on the border.
The existence of Bakonomics has turned into a crisis for relations between Artsakh and the Diaspora. Multiple Armenian philanthropists from the diaspora, who are no longer able to tolerate the level of plunder which has passed the limits of reason, have refused to have any connection with the corrupted authorities of Artsakh. The latter specifically refers to wealthy businessmen residing in Russia, who throughout the years have spent enormous sums with charitable intent in Artsakh, to only see the results of their input in the increase of supermarkets belonging to NKR’s oligarchs. It is not a coincidence that the Hayastan Pan-Armenian fund’s annual fundraiser dinner in Moscow did not take place last November.
Bakonomics is destructive for Artsakh. It prevents the peaceful development and security of the country. Therefore, in the upcoming Parliamentary elections, the main issue must be the ridding of the Soviet warehouse manager mentality of the official-oligarch and the formation of a national elite, who would be capable of defining all the rules of the game in the economic sphere, secure property rights of entrepreneurs, eliminate the current plunder on the state level, struggle against all forms of corruption and create favorable business conditions.