Քաղաքացին ընդդեմ ոստիկանության․ Ֆրանսիայի նախագահի այցի օրը տեղի ունեցած դեպքի հետքերով
ՀՀ ոստիկանությունը դատարանից պահանջում է ճանաչել, որ քաղաքացի Աննա Շահնազարյանը (լուսանկարում) չի ենթարկվել ոստիկանի օրինական պահանջին, և նրանից 50 հազար դրամ բռնագանձել որպես վարչական տուգանք։ Շահնազարյանը, իր հերթին, հակընդդեմ հայց է ներկայացրել ոստիկանության դեմ՝ պահանջելով ճանաչել, որ ոստիկանության ներկայացուցիչներն իր նկատմամբ կատարած գործողություններով խախտել են իր սահմանադրական իրավունքները: Շահնազարյանը ևս դրամական պահանջ ունի՝ փոխհատուցում դատական ծախսերի համար:
Այսօր Վարչական դատարանում կայացել է գործով առաջին դատական նիստը։ Դատարանում Աննա Շահնազարյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Տիգրան Եգորյանի հարցերին պատասխանել է ոստիկանության ներկայացուցիչ Սոնա Մելիքյանը:
Ինչպես Epress.am-ին փոխանցել է Տիգրան Եգորյանի օգնական Հասմիկ Պետրոսյանը, նիստի ընթացքում Մելիքյանը պատճառաբանել է, որ քաղաքացիները բերման են ենթարկվել, որպեսզի չխախտվի 2014 թվականի մայիսին Մաշտոցի պուրակում Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի և ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ միջոցառման բնականոն ընթացքը, միջոցառման մասնակիցների համար խոչընդոտներ չստեղծվեն: Ոստիկանության ներկայացուցչի խոսքով՝ բերման ենթարկվածները ձեռքերում ունեին վտանգավոր իրեր, օրինակ, թեյնիկներ։ Ոստիկանության ներկայացուցիչն ընդունել է, որ Աննա Շահնազարյանը ձեռքին ոչինչ չի ունեցել, պարզապես բերման է ենթարկվել, քանի որ ցանկանում էր ներխուժել այն գոտի, որը փակվել էր ոստիկանների կողմից:
Պատասխանելով հարցին՝ ինչու է բաժնում այդքան երկար տևել արձանագրությունների կազմումը՝ 3 ժամ, Մելիքյանն ասել է. «Ոստիկանները ոչ մի տեղ չէին շտապում»:
Ոստիկանության ներկայացուցչի հարցաքննությամբ այսօրվա նիստն ավարտվել է, հաջորդ նիստը կկայանա ապրիլի 17-ին։
Վարույթում գտնվող գործը վերաբերում է անցյալ տարվա մայիսին Մաշտոցի պուրակի անվանափոխման միջոցառման ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպին, երբ մի քանի քաղաքացիներ, այդ թվում՝ Աննա Շահնազարյանը, բողոքի ակցիա են անցկացրել պուրակի անվանափոխման դեմ այն ժամանակ:
Քաղաքացիներն ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահին ուղղված նամակում գրել էին, որ Երևանի ավագանին պուրակի անվանափոխման որոշումը կայացրել էր գաղտնի կերպով, իսկ քաղաքացիները դրան դեմ են, քանի որ Մաշտոցի պուրակը հանդիսանում է Հայաստանում քաղաքացիական շարժումների խորհրդանիշը և հարկ չկա այն կոչել Միսակ Մանուշյանի անունով:

Анна Шахназарян судится с полицией из-за инцидента в день визита в Армению Франсуа Олланда
Полиция Армении требует у суда признать, что в 2014 году общественный активист Анна Шахназарян (на фото) не подчинилась законному требованию полицейского, и конфисковать 50 000 драмов в качестве административного штрафа. Шахназарян подала встречный иск против полиции, требуя признать, что своими действиями представители структуры нарушили ее конституционные права, и компенсировать судебных расходов.
В понедельник, 16 марта, в Административном суде состоялось первое заседание по делу. На вопросы адвоката Тиграна Егоряна отвечала представитель полиции Сона Меликян.
Помощник адвоката Асмик Петросян сообщила Epress.am, что граждане были задержаны, чтобы не нарушался нормальный ход мероприятия в ереванском парке Маштоца с участием президентов Франции и Армении. По словам представителя полиции, в руках у задержанных были «опасные предметы», к примеру, чайники.
Представитель структуры признала, что в руках Анны Шахназарян ничего не было, а задержали ее из-за желания проникнуть на перекрытую полицейскими зону.
Отвечая на вопрос, почему составление протоколов в отделении длилось так долго – 3 часа, - Меликян заметила: «Полицейские никуда не спешили».
На этом сегодняшнее заседание завершилось, следующее назначено на 17 апреля.
Рассматриваемое дело затрагивает инцидент, имевший место в мае 2014 года, когда несколько человек, в том числе Анна Шахназарян, провели протест против переименования парка Маштоца.
Ранее в письме Франсуа Олланду граждане написали, что Совет старейшин Еревана тайно принял решение о переименовании, а они выступают против, так как парк Маштоца является символом гражданских движений и нет надобности называть его именем Мисака Манушяна.