Ինչո՞ւ Հայաստանը չի ճանաչում Հոլոդոմորը․ պատգամավորը՝ Հայոց ցեղասպանության մասին․ «Ժողովուրդ»
Հայաստանյան իշխանություններն արդեն կայացրել են իրենց ընտրությունը, և այդ որոշումը բացարձակ կապ չունի Եվրոպական Միության հետ, այն կապված է Մոսկվայի հետ։ «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավոր, «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահ Բորիս Տարասյուկը, ով այս օրերին մասնակցում է Երևանում անցկացվող «Եվրանեսթ»֊ի նիստին։
Նա նշել է, որ անգամ եթե Հայաստանը մոտ ապագայում ԵՄ֊ի հետ որևէ փաստաթուղթ ստորագրի, այն չի կարող շրջադարձային կերպով փոխել Հայաստանի և հայաստանյան իշխանությունների՝ դեպի Մոսկվա բռնած դիրքորոշումը։
Անդրադառնալով «Ժողովուրդ»֊ի լրագրողի այն հարցին, թե ինչպես է ինքը վերաբերում այս տարվա ապրիլի 24-ին Գալիպոլիի ճակատամարտի տարեդարձը նշելու Թուրքիայի կողմից ընդունված որոշմանը՝ Տարասյուկն ընդգծել է, որ չի ցանկանում խառնվել հայ֊թուրքական, ինչպես նաև հայ֊ադրբեջանական հարաբերություններին։
Ուկրաինացի պատգամավորը հիշեցրել է, որ նախորդ դարի 30-ական թվականներին 7 միլիոն ուկրաինացի մահացել են՝ արհեստականորեն սովի (Հոլոդոմոր) մատնվելով ստալինյան տեռորի ժամանակ։ Նրա խոսքով՝ Ուկրաինան ցավակցում է ցանկացած ժողովրդի, որը մասսայական սպանդի է ենթարկվել․ «Սակայն հիմա ես եմ Ձեզ հարցնում՝ ինչո՞ւ է Հայաստանը բացարձակ կերպով մերժում Հոլոդոմորի եղելությունը։ Ես, օրինակ, կարծում եմ, որ Հայոց ցեղասպանությունը դա ոճրագործություն է, իսկ ինչո՞ւ այդ դեպքում Հայաստանը, հայերը չեն համարում 7 միլիոն ուկրաինացիների սպանդը ցեղասպանություն»։

“Why Doesn’t Armenia Recognize Holodomor?” Ukrainian MP On the Armenian Genocide
The Armenian authorities have already made their decision and it has absolutely no connection with the European Union but instead is tied to Moscow, said Ukrainian Parliament MP, Co-chair of Euronest Parliamentary Assembly Borys Tarasyuk in an interview with Zhoghovurd daily while in Yerevan for the Euronest sessions taking place from March 17-18.
He noted that even if Armenia were to sign any document with the EU in the future, it would not drastically change Armenia's and the Armenian authorities' orientation towards Moscow.
When asked by a Zhoghovurd journalist as to what he thinks about Turkey’s decision to commemorate the anniversary of the battle of Gallipoli on April 24, Tarasyuk stressed that he did not wish to get involved in Armenian-Turkish, or Armenian-Azerbaijani relations.
The Ukrainian MP recalled that in the 1930’s about 7 million Ukrainians died during a planned famine (Holodomor) during Stalin’s reign of terror. According to him, Ukraine expresses its condolences for any people who have been subject to mass murder; “However, now I ask you, why does Armenia deny the existence of Holodomor in all possible ways? For example, I think that the Armenian Genocide is a crime, then why does Armenia and Armenians not consider the death of 7 million Ukrainians as Genocide?”
MPs from EU’s Eastern Partnership countries are in Yerevan from March 17-18 to participate in the Fourth Session of the Euronest Parliamentary Assembly.