Ինչո՞ւ Հայաստանը չի ճանաչում Հոլոդոմորը․ պատգամավորը՝ Հայոց ցեղասպանության մասին․ «Ժողովուրդ»
Հայաստանյան իշխանություններն արդեն կայացրել են իրենց ընտրությունը, և այդ որոշումը բացարձակ կապ չունի Եվրոպական Միության հետ, այն կապված է Մոսկվայի հետ։ «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավոր, «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահ Բորիս Տարասյուկը, ով այս օրերին մասնակցում է Երևանում անցկացվող «Եվրանեսթ»֊ի նիստին։
Նա նշել է, որ անգամ եթե Հայաստանը մոտ ապագայում ԵՄ֊ի հետ որևէ փաստաթուղթ ստորագրի, այն չի կարող շրջադարձային կերպով փոխել Հայաստանի և հայաստանյան իշխանությունների՝ դեպի Մոսկվա բռնած դիրքորոշումը։
Անդրադառնալով «Ժողովուրդ»֊ի լրագրողի այն հարցին, թե ինչպես է ինքը վերաբերում այս տարվա ապրիլի 24-ին Գալիպոլիի ճակատամարտի տարեդարձը նշելու Թուրքիայի կողմից ընդունված որոշմանը՝ Տարասյուկն ընդգծել է, որ չի ցանկանում խառնվել հայ֊թուրքական, ինչպես նաև հայ֊ադրբեջանական հարաբերություններին։
Ուկրաինացի պատգամավորը հիշեցրել է, որ նախորդ դարի 30-ական թվականներին 7 միլիոն ուկրաինացի մահացել են՝ արհեստականորեն սովի (Հոլոդոմոր) մատնվելով ստալինյան տեռորի ժամանակ։ Նրա խոսքով՝ Ուկրաինան ցավակցում է ցանկացած ժողովրդի, որը մասսայական սպանդի է ենթարկվել․ «Սակայն հիմա ես եմ Ձեզ հարցնում՝ ինչո՞ւ է Հայաստանը բացարձակ կերպով մերժում Հոլոդոմորի եղելությունը։ Ես, օրինակ, կարծում եմ, որ Հայոց ցեղասպանությունը դա ոճրագործություն է, իսկ ինչո՞ւ այդ դեպքում Հայաստանը, հայերը չեն համարում 7 միլիոն ուկրաինացիների սպանդը ցեղասպանություն»։

«Почему Армения не признает Голодомор?». Украинский депутат о Геноциде армян
Власти Армении сделали свой выбор, и это решение абсолютно не связано с Евросоюзом, оно связано с Москвой. Такое мнение в беседе с газетой «Жоховурд» выразил депутат Верховной рады Украины, сопредседатель «Евранест»-а Борис Тарасюк, в эти дни принимающий участие в заседании парламентской ассамблеи в Ереване.
По словам Тарасюка, даже если в ближайшем будущем Армения подпишет с ЕС какой-либо документ, он не может коренным образом изменить позицию страны и армянских властей, взявших курс на Москву.
Отвечая на вопрос об отношении к решению Турции отмечать годовщину битвы при Галлиполи, депутат отметил, что не хочет вмешиваться ни в армяно-турецкие, ни в армяно-азербайджанские отношения.
Борис Тарасюк напомнил, что в 30-х годах прошлого века погибли 7 миллионов украинцев, подвергшись голоду во время сталинских репрессий. По словам депутата, Украина сочувствует любому народу, подвергшемуся массовой резне: «Однако теперь я спрашиваю у вас: почему Армения отрицает Голодомор? Я, к примеру, считаю Геноцид армян преступлением, а почему в таком случае Армения, армяне не считают геноцидом массовое уничтожение 7 миллионов украинцев?».