Իշխանությունները ՌԴ գուբերնիաների օրինակով ուզում են խոշորացնել ՀՀ մարզերը․ «Հրապարակ»
Հայաստանի տարածքային համակարգի մեջ փոփոխությունների կարիք կա։ Այս մասին «Հրապարակ» օրաթերթի հետ զրույցում ասել է ՀՀԿ ԱԺ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը։
Թերթի թղթակիցը հետաքրքրվել է ՀՀԿ֊ականից, թե որքանով են իրականությանը համապատասխանում լուրերը, որ առաջիկայում, համայնքների խոշորացումից հետո, իշխանությունները կիրականացնեն նաև մարզերի խոշորացում, ըստ որի, Վայոց ձորը կմիանա Սյունիքին, Արարատը՝ Արմավիրին, Լոռին՝ Տավուշին, Արագածոտնը՝ Շիրակին:
«Ով ում կմիանա, այս պահին պարզ չէ, դեռ քննարկել է պետք, սակայն որ տարածքային ստրուկտուրայի մեջ փոփոխության կարիք կա, ես դրան համաձայն եմ։ Բերեմ Ռուսաստանի գուբերնիաների օրինակը, որոնք մեծ ինքնավարություն ունեն, մեզանում մարզպետարանները, որպես այդպիսին, օժտված չեն մեծ ինքնուրույնությունով. մեզ նման փոքր երկրի համար, պետք է անկեղծ ասել, մարզերի քանակը բավական շատ է: Ընդ որում, մի քանի մոդելներ կան. նախկին շրջաններին վերադառնալու մոդելը կա, մարզերի խոշորացման մոդելը կա...», ֊ ասել է Բաղդասարյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ ժամկետներում կիրականացվեն այդ փոփոխությունները՝ Բաղդասարյանն ասել է, որ պատկերը պարզ կլինի մինչև սահմանադրական փոփոխությունները։

Власти хотят увеличить армянские области по примеру российских губерний – пресса
Территориальная система Армении нуждается в изменениях. Об этом в беседе с «Грапарак» заявил руководитель фракции правящей Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян.
Корреспондент издания поинтересовался, насколько соответствуют реальности слухи о том, что в ближайшее время, после увеличения общин, власти займутся увеличением областей страны, после чего Вайоц дзор будет присоединен к Сюнику, Арарат к Армавиру, Лорийская область воссоединится с Тавушем, Арагацотн – с Шираком.
«Кто к кому присоединится, неясно, это еще нужно обсудить, но я согласен с тем, что система территориального деления нуждается в изменении. Приведу пример российских губерний, которые владеют широкой автономией, наши областные администрации, как таковые, не наделены большой самостоятельностью: для такой маленькой страны, как наша, нужно говорить откровенно, количество областей довольно велико. Существует несколько моделей: есть модель возврата к прежним областям, есть модель увеличения общин», - сказал Багдасарян.
Отвечая на вопрос о сроках, в течение которых предполагается осуществить изменения, Багдасарян заявил, что картина будет ясна до проведения конституционных реформ.