«Հոսպիտալում միայն բուժքույրն էր»․ երիտասարդը մահացել է զորակոչվելուց 45 ժամ անց
2012 թվականի դեկտեմբերի 21-ին բանակ զորակոչված և ընդամենը 45 ժամ հետո մահացած զինծառայող Նորայր Սահակյանի դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում կատարված դատաբժշկական փորձաքննությունը ցույց է տվել, որ Սահակյանի մահվան պատճառը պատշաճ բուժօգնության բացակայությունն է եղել։ Այս մասին երեկ Արաբկիր և Քանաքեռ֊Զեյթուն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացած դատական նիստի ժամանակ ասել է փորձագետ Գագիկ Հարությունյանը։
Երիտասարդի մայրը՝ Կարինե Մնացականյանը, ավելի վաղ պատմել էր, որ որդին սկսել էր ջերմել դեռևս Կենտրոնական հավաքակայանում ներարկումից 2 ժամ անց, սակայն նրան ճանապարհել էին Լեռնային Ղարաբաղ, որտեղ էլ Սահակյանը մահացել էր։
Սույն գործով ամբաստանյալի աթոռին են հավաքակայանի պատասխանատու բժիշկ Կարեն Ջուլհակյանը, ով ներարկումն է կատարել, ինչն էլ ալերգիկ վիճակ է հարուցել զինակոչիկի մոտ, ենթասպա Վարուժան Մանասյանը, ով զինակոչիկին տեղափոխել է Լեռնային Ղարաբաղ, Խոջալուի հոսպիտալի հերթապահ բժիշկ Արկադի Չախոյանը և ինֆեկցիոն բաժանմունքի պետ Մհեր Դավիդյանցը, ով ընդունել է հիվանդին։ Վերջինիս առաջադրվել է նաև սուտ վկայություն տալու մեղադրանք։ Նա գրել էր, որ մահվան օրը 00:40֊ից երիտասարդի կողքին է եղել, օգնություն ցույց տվել, սակայն քննիչը նշել է, թե պարզել էր՝ բժիշկը Խոջալուի հոսպիտալ է եկել ժամը 02:30-ին։
Փորձագետ Գագիկ Հարությունյանն ասել է, որ այն բանից հետո, երբ տղայի մոտ դեղից ալերգիկ վիճակ էր սկսվել, նրա ջերմությունը բարձրացել էր, բժիշկը պարտավոր էր նրան ռենտգենի ուղարկել։
«Չմտածեք, թե ալերգիան դա մաշկի վրա ինչ֊որ բաների առաջացումն է, դա ամբողջ օրգանիզմի հյուսվածքների վրա է ազդում։ Տղայի մոտ ջերմությունը հասել է 39.6֊ի։ Գերնպաստավոր պայմաններ են ստեղծվել թոքաբորբի արագ զարգացման համար։ Ոչ թե 99 տոկոսով, այլ 100 տոկոսով համոզված եմ, որ եթե նրա թոքերը լսեին, խզզոց կլսեին»,֊ ասել է փորձագետը։
Ամբաստանյալ Կարեն Ջուլհակյանը պնդում է, որ լսել է թոքերը, սակայն ռենտգենի անհրաժեշտություն չի տեսել, քանի որ թոքերում խզզոց չկար։ Գագիկ Հարությունյանն էլ համաձայնել է, որ հավաքակայանում զինակոչիկի մոտ թոքաբորբի պատկեր դեռ չի եղել։
Մեղադրյալ Չախոյանի պաշտան Գեղամ Հակոբյանը հայտարարել է, որ հարցը զինվորների համար օգտագործվող պատվաստանյութերի ծագումն է։
«Էդ ինչի՞ դա փոխեցին այս դեպքից հետո», ֊ հարց է բարձրացրել փաստաբանը։ Նախագահող դատավոր Արթուր Մկրտչյանը, սակայն, հորդորել է մնալ քննվող գործի շրջանակներում։
Նիստին ներկա Նորայրի հայրը՝ Նվեր Սահակյանը, Epress.am֊ին ասել է, որ իր որդին առողջ է եղել, տարիներ շարունակ զբաղվել է բռնցքամարտով։
«Ներարկում են արել, որից հետո տաքությունը բարձրացել է։ Չգիտեմ ինչի՝ գինեկոլոգ է եղել այդ օրը հերթապահ, հաբ է տվել, պարացետամոլ, որ ջերմությունը իջնի ու երեխուն էդ ձևով ուղարկել է Ղարաբաղ։ Ճանապարհին էլի տաքությունը բարձրացել է, սպա է եղել մեքենայում՝ փոխգնդապետ։ Ասել է որդուս՝ քո համար ի՞նչ կարամ անեմ, ասել է՝ եթե կարաք, հետ ուղարկեք Երևան։ Սպան ասել է՝ ես էդ իրավասությունը չունեմ։ Ուղարկել են Խոջալուի հոսպիտալ։ Խոսեց մեր հետ հեռախոսով, ասեց՝ միայն բուժքույրն է հոսպիտալում։ Երեխու բախտը չի բերել, շաբաթ օր էր»,֊ նշել է հայրը։

«В госпитале была только медсестра»: армянский солдат скончался через 45 часов после призыва
Судмедэкспертиза в рамках уголовного дела показала, что причиной смерти послужило отсутствие должной медицинской помощи. Уголовное дело было возбуждено в связи со случаем военнослужащего Норайра Саакяна, призванного в армию 21 декабря 2012 года и скончавшегося через 45 часов после призыва. Об этом 15 апреля в суде общей юрисдикции административных ереванских общин Арабкир и Канакер-Зейтун заявил эксперт Гагик Арутюнян.
Ранее мать военнослужащего Карине Мнацаканян рассказала, что у сына поднялась температура через 2 часа после прививки в Центральном сборном пункте, однако его отправили в Нагорный Карабах, где Саакян и скончался.
На скамье подсудимых оказались ответственный врач сборного пункта Карен Джулакян, который делал прививку, приведшую к аллергической реакции у призывника, ефрейтор Варужан Манасян, доставивший Саакяна в Нагорный Карабах, дежурный врач ходжалинского госпиталя Аркадий Чахоян и начальник инфекционного отделения Мгер Давидянц, принявший больного. Давидянц обвиняется в даче ложных показаний. Он написал, что в день смерти был с молодым человеком с 00:40, оказывал помощь, однако, по словам следователя, он выяснил, что врач явился в госпиталь в 2:30.
Эксперт Гагик Арутюнян заявил, что после того, как у парня началась аллергия на лекарство, врач обязан был отправить его на рентген.
«Не думайте, что аллергия – это какие-то высыпания на коже, это воздействие на ткани всего организма. Температура у парня поднялась до 39.6. Возникли сверхблагоприятные условия для быстрого развития пневмонии. Не на 99, а на 100% уверен, что если бы ему послушали легкие, услышали бы хрип», - сказал эксперт.
Подсудимый Карен Джулакян утверждает, что слушал легкие, но не видел необходимости в рентгене, так как хрипа в легких не было. Гагик Арутюнян подтвердил, что на сборном пункте у призывника не было признаков пневмонии.
Адвокат Чахояна Гегам Акопян заявил, что вопрос заключается в происхождении вакцины. «Почему ее заменили после этого случая?», - спросил адвокат. Судья Артур Мкртчян, однако, призвал не отклоняться от расследуемого дела.
Присутствовавший на заседании отец военнослужащего Нвер Саакян сообщил в беседе с Epress.am, что сын был здоров, на протяжении лет занимался боксом. «Сделали прививку, после которой у него поднялась температура. Не знаю, почему, в этот день дежурил гинеколог, дал таблетку, парацетамол, чтобы сбить температуру и в таком состоянии отправил ребенка в Карабах. В дороге температура поднялась, в машине был офицер, подполковник. Спросил у сына, что может для него сделать, он сказал «отправьте обратно в Ереван, если можете». Офицер сказал, что не имеет таких полномочий. Отправили его в ходжалинский госпиталь. Он говорил с нами по телефону, сказал, что в госпитале только медсестра. Ребенку не повезло, была суббота», - заключил отец.