Զինվորի մահվան դեպքի առթիվ հարուցված քրգործի շրջանակներում նրա ծառայակցին մեղադրանք է առաջադրվել
Մայիսի 8-ին Լեռնային Ղարաբաղում հրազենային վնասվածքից մահացած ժամկետային զինծառայող Հարություն Համբարյանի մահվան դեպքի առթիվ քննվող գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել նրա ծառայակից, ավագ հրաձիգ-զենիթահար, շարքային Դ.Հարությունյանին։ Այս մասին հայտարարում է ՀՀ քննչական կոմիտեն։
Հարությունյանին մեղադրում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 359-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Զինծառայողների փոխհարաբերությունների կանոնագրքային կանոնները խախտելը նրանց միջև ստորադասության (ենթակայության) հարաբերությունների բացակայության դեպքում, որն արտահայտվել է ծաղրուծանակի ենթարկելով կամ հալածելով կամ ծեծելով կամ այլ բռնի գործողություններ կատարելով) և 360-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Զորամասում կամ զինվորական ծառայություն կրելու այլ վայրում զինծառայողին վիրավորանք հասցնելը՝ զինծառայողի պատիվն ու արժանապատվությունն անպարկեշտ ձևով ստորացնելը մեկ այլ զինծառայողի կողմից)։
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, քննիչները պարզել են, թե Հարությունյանը, խախտելով զինծառայողների փոխհարաբերությունների կանոնագրքային կանոնները, վիրավորել և բռնություն է գործադրել Համբարյանի նկատմամբ։
Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը դատարանը մերժել է։
Նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողոթյուն իրականացնող դատախազը դատարանի որոշման դեմ ներկայացրել է վերաքննիչ բողոք։
Հիշեցնենք, որ, նախնական վարկածի համաձայն, Համբարյանը ինքնասպանություն է գործել։ Իրավապաշտպանների հետ զրույցի ժամանակ Համբարյանի հարազատները նշել են, որ ինքնասպանության վարկածին չեն հավատում։

Армянского военнослужащего обвинили в унижении погибшего сослуживца
В рамках уголовного дела о смерти военнослужащего срочной службы, погибшего 8 мая в Нагорном Карабахе от огнестрельного ранения Арутюна Амбаряна, выдвинули обвинение его сослуживцу, старшему стрелку-зенитчику Д. Арутюняну, сообщает Следственный Комитет Армении.
Арутюнян обвиняется по первой части статьи 359 УК Армении (нарушение уставных правил взаимоотношений между военнослужащими при отсутствии между ними отношений подчиненности, выразившееся в унижении чести и достоинства личности, в издевательстве над ними или их преследовании либо соединенное с применением насилия) и первой части статьи 360 (оскорбление военнослужащего, то есть унижение в неприличной форме чести и достоинства военнослужащего другим военнослужащим, в связи с исполнением обязанностей военной службы).
Согласно официальному сообщению, следователи выяснили, что Арутюнян, нарушив уставные правила взаимоотношений, оскорбил и применил к Амбаряну насилие.
Следователь ходатайствовал об аресте обвиняемого, однако суд отклонил ходатайство.
Прокурор представил апелляционную жалобу на решение судьи.
По предварительной версии, Амбарян совершил самоубийство. В беседах с правозащитниками родные военнослужащего заявили, что не верят в эту версию.