Մանկատների երեխաներին օրավարձով մուրացկան են դարձնում․ պատգամավոր
Երևանում մանկատների երեխաները ներգրավվում են մուրացկանության մեջ։ ՀՀ Ազգային Ժողովում չորեքշաբթի՝ մայիսի 27֊ին, նման հայտարարություն է արել «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը՝ կոչ անելով ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանին զբաղվել այդ հարցով:
«Վերցնում են երեխաներին և օրավարձով մուրացկան դարձնում։ Դուք նման երեխաներ, օրինակ, կտեսնեք Աբովյան փողոցի վրա։ Ես անձամբ տեսել եմ, թե ինչպես է մի կնոջ հետ 5 տարեկան երեխա մուրացկանություն անում: Ես երեխային հարցրել եմ՝ սա քո հարազա՞տն է, սա քո մայրի՞կն է: Պատասխանել է` «ոչ, ես մանկատնից եմ»», ֊ Անդրեասյանին ասել է ԲՀԿ խմբակցության ղեկավարը։
Զոհրաբյանի խոսքով՝ ինքը նույն հարցն ուղղել է մեծ թվով այլ մուրացկան երեխաների և բոլորից նույն պատասխանն է ստացել։
Լրագրողների հարցին՝ ինչու Զոհրաբյանը չի դիմում դատախազություն, պատգամավորը պատասխանել է, որ ինքն այսօր արդեն զեկուցել է օմբուդսմենին․ նման հարցերով պետք է զբաղվեն ՄԻՊ֊ն ու իրավապահ մարմինները։

Children From Armenian Orphanages Engaged in Forced Begging: Opposition MP
Children from Armenian orphanages are being engaged in forced begging, Naira Zohrabyan, head of the opposition Prosperous Armenia Party parliamentary faction, said at the National Assembly on Wednesday, May 27, calling on Armenian Ombudsman Karen Andreasyan to deal with this issue.
“They take the kids and turn them into beggars for a day wage. You can see such kids on, for example, Abovyan Street. I have personally seen a 5-year-old child engaged in begging alongside a woman. When I asked the child whether the woman was his mother, he replied 'No, I'm from an orphanage',” Zohrabyan said.
According to the MP, she has asked this question to a number of other child beggars, and they have all given the same answer.
When asked by journalists why she was not applying to the Prosecutor's office, Zohrabyan said that she had already informed the Ombudsman. “These matters should be dealt with by the Human Rights Defender's office and law enforcement agencies," the MP added.