Ոստիկաններն ու բժիշկը սևազգեստ մայրերի դեմ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Հունիսի 18-ին ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմաց ոստիկանության աշխատակիցները հերթական անգամ հրել, հարվածել և քաշքշել են բանակում զոհված զինծառայողների ծնողներին, ինչպես նաև նրանց սատարող քաղաքացիներին։
Ինչպես և նախորդ շաբաթ, այսօր էլ ոստիկանության աշխատակիցները փակել էին սևազգեստ մայրերի՝ դեպի նախագահականի դարպասը տանող ճանապարհը։ Մոտ մեկ ժամ ոստիկանները հրաժարվում էին կատարել մայրերի՝ Գոհար Սարգսյանի, Իրինա Ղազարյանի, Հերիքնազ Մուրադյանի՝ ճանապարհը բացելու պահանջը, որից հետո վերջիններս անցան Բաղրամյան պողոտայի երթևեկելի մաս՝ փորձելով շրջանցել մայթին կառուցած մարդկային պատնեշը։
Ոստիկանները փորձել են հեռացնել ծնողներին և նրանց աջակիցներին երթևեկելի մասից՝ այդ ընթացքում հրելով ու քաշքշելով Իրինա Ղազարյանին։ Սևազգեստ մայրերին սատարող ինժեներ Վարդգես Գասպարին պահանջել է ձեռքով չդիպչել Ղազարյանին, սակայն ոստիկանները շարունակել են շղթա կազմած առաջ գնալ, Գասպարին, ի նշան բողոքի, գետնին է պառկել, որից հետո 6 ոստիկաններ, ոտքերից ու ձեռքերից կոպտորեն քաշելով, նրան տարել են դեպի նախագահականի դիմացի մայթ՝ ընթացքում կոտրելով Գասպարիի ակնոցները։
Կանայք արդեն հասցրել էին մոտենալ նախագահական նստավայրի դարպասի մոտ։ Ոստիկաններից մեկը, տեսնելով, որ նկարահանող սարքերով բոլոր լրագրողները գնացել են զոհվածների ծնողների հետևից, գետնին տապալեց Գասպարիի միացած գեղանկարիչ Արա Պետրոսյանին։
Ոստիկանները հավաքվածներին թույլ տվեցին նախագահականի դարպասների մոտ կանգնել ընդամենը 10 րոպե, ապա կրկին շղթա կազմեցին և մայրերին, նրանց սատարողներին, իրավապաշտպաններին և լրագրողներին սկսեցին հրել դեպի փողոցի ներքևի հատված: Այդ ընթացքում ոստիկաններից մեկը գլխից քաշել ու հարվածել է Արա Պետրոսյանին, ապա նրան ձեռքերը ոլորած հեռացրել են նախագահականի մուտքի դիմացից։
Նախագահական նստավայրի դարպասի մոտ թույլ տվեցին մնալ միայն Իրինա Ղազարյանին, ում ինքնազգացողությունը վատացել էր։ Քիչ անց, հաղթահարելով ոստիկանների պատնեշը, Ղազարյանին է մոտեցել իրավապաշտպան Միքայել Դանիելյանը և նրան դեղահաբ տվել, ապա կնոջը մոտեցել են նաև Գոհար Սարգսյանն ու Հերիքնազ Մուրադյանը։
Ղազարյանին տեղափոխել են դեպքի վայր ժամանած շտապ օգնության մեքենա։ Մի քանի րոպե անց մեքենայից վիճաբանության ձայներ են լսվել, ապա մեքենայից դուրս եկած բժիշկը հայտարարել է, թե կինը «հիստերիկանում է»։ Այդ արտահայտությունը զայրացրել է ներկաներին, ովքեր սկսել են նախատել բժշկին։ Վերջինս ասել է, թե «որ ես բարկանամ, շատ եմ բարկանում», ինչը հունից հանել է մայրերին սատարողներին, ովքեր բժշկից պահանջել են իրեն կարգի հրավիրել։ Շտապ օգնության բժիշկը քիչ անց նստել է մեքենան և հեռացել է, որից հետո երկրորդ մեքենան են կանչել։ Իրինա Ղազարյանը հետագայում լրագրողների հետ զրույցում մեջբերել է բժշկի՝ իր հասցեին արված արտահայտությունը․ «Սերժի վրա չես կարում, իմ վրա ես մուննաթդ թափում»։
Հիշեցնենք, որ բանակում խաղաղ պայմաններում զոհված ծնողների պահանջը նույնն է մնում՝ հանդիպում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ և իրենց որդիների մահվան դեպքերի արդար քննություն։

Police and Ambulance Doctor Against Mothers of Deceased Armenian Soldiers (Video)
On Thursday, June 18, the Armenian police once again used force against the mothers of soldiers who died in the Armenian army in non-combat conditions, as well as civilians who'd gathered in front of the RA presidential palace in support of the parents.
As in previous weeks, today law enforcement officers blocked the way to the office of the president. For about an hour the police refused to comply with the requirement of the mothers to let them to the gates of the residence, after which the women - Gohar Sargsyan, Irina Ghazaryan, Heriknaz Muradyan - took to the carriageway in en effort to bypass the human barrier on the sidewalk in front of the office.
The police tried to remove the parents and their supporters from the roadway, all the while pushing and pulling Irina Ghazaryan.
One of the protesters, civic activist Vardges Gaspari demanded that police officers stop touching Ghazaryan. The police continued to move forward in a circle, Gaspari lay on the ground, after which 6 officers grabbed his arms and legs and dragged him roughly to the opposite sidewalk, smashing the citizen's glasses in the process.
By that time the mothers had managed to reach the gates of the presidential residence. A law enforcement officer, seeing that all the journalists with cameras had followed the women, and there was no one videotaping him, knocked artist Ara Petrosyan to the ground, who'd come to Gaspari's defense.
The police allowed the protesters to remain in front of the residence for only 10 minutes, after which they re-formed the circle and pushed the mothers and their supporters down the street. In the meantime, one of the officers hit Ara Petrosyan in the head, twisted his arms, and pushed him away from the gates.
Only Irina Ghazaryan, who was not feeling well, was allowed to stay in front of the residence. Later, Human rights activist Mikayel Danielyan managed to break though the police barrier and give Ghazaryan a pill.
Later, the woman was transferred to the ambulance which had been called to the scene, from where subsequently were heard sounds of an argument. Coming out of the car, the agitated doctor said the woman was ''in hysteria,'' which further angered those present. "When I get angry, I get really angry," the doctor returned, and the protesters urged him to ''behave himself.''
Soon after the doctor left, and a second ambulance arrived at the scene. In a conversation with reporters Irina Ghazaryan quoted the doctor saying to her: "You're unable to deal with , so you're pouring out your anger on me?''
Recall, the group of parents who have been holding weekly protests in front of the RA presidential palace for years are demanding fair investigation into their sons' deaths and a meeting the Armenian president Serzh Sargsyan.