«Շնչի վրա 2000 դոլար». Կառավարությունը միլիարդներով մեծացնում է ՀՀ արտաքին պարտքը
Պետական պարտքը կազմված է երկու բաղադրիչից՝ արտաքին ու ներքին, արտաքին պարտքը, իր հերթին, կազմված է երկու բաժիններից՝ կառավարության պարտք և Կենտրոնական բանկի պարտք: ՀՀ կառավարությունն ԱԺ է ներկայացրել օրինագիծ, որով ցանկանում է առանձնացնել կառավարության պարտքը ԿԲ֊ի պարտքից և վարկեր վերցնելու վերաբերյալ օրենքով սահմանված սահմանափակումները կիրառել միայն Կառավարության պարտքի դեպքում: Ներկայումս օրենքը թույլ չի տալիս վարկեր ներգրավել ՀՆԱ֊ի 60 տոկոսից ավելի չափով։ ԱԺ-ում հարցի քննարկման ժամանակ օրինագիծը քննադատել է ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը՝ նշելով, տվյալ փոփոխությունը լայն հորիզոններ է բացում նոր պարտքեր կուտակելու համար:
«Եթե ԿԲ֊ի վերցրած պարտքերը չեն մտնելու օրենքով նախատեսված սահմանափակումների մեջ, ապա այդ չափով ավելանալու է Կառավարության վերցնելիք պարտքի թույլատրելի վերին շեմը: Բացի դա, Կենտրոնական բանկն այլևս կարող է առանց սահմանափակման վարկեր վերցնել, քանի որ առաջարկվող փոփոխությունների արդյունքում սահմանափակումները վերաբերելու են միայն կառավարության պարտքին: Սա նշանակում է, որ Կառավարությունը ուզում է էլ ավելի մեծացնել ՀՀ պետական պարտքը, որը 2015 թվականի ապրիլի դրությամբ կազմում է 4.6 միլիարդ դոլար», - ասել է Արամ Մանուկյանը:
Պատգամավորը վերջին 7 տարվա վիճակագրությունն է հիշեցրել, համաձայն որի պետական պարտքը գնալով մեծացել է:
«2008 թվականին պետական պարտքը կազմել է 1.5 միլիարդ դոլար, որը կազմել է ՀՆԱ-ի 13 տոկոսը, 2013 թվականին այն ավելացավ 2.5 անգամ և կազմեց 3.9 միլիարդ դոլար, 2015 թվականին այն կազմում է 4.6 միլիարդ դոլար՝ ավելացել է 3 անգամ 2008 թվականի համեմատ: ՀՆԱ-ն 11.6 միլիարդից իջել է 10.9 միլիարդի»,- ասել է Արամ Մանուկյանը։
Պատգամավորը նաև նշել է, որ ինքը չի տեսնում կետ Կառավարության առաջարկի մեջ՝ ինչպես է այդ պարտքն ի վերջո մարվելու:
«Շնչի վրա 2000 դոլար պարտք ունենք արդեն: Ով «Համերկրացիներ» ծրագրով մտնում է Ռուսաստան, ստանում է 2000 դոլար, Սիբիր գնացողը ստանում է 5000 դոլար: Հայաստանցին այդ 2000 դոլար պարտքից փախնում է, որովհետև կա երկիր, որ նրան 5000 դոլար է տալիս», - ասել է Արամ Մանուկյանը:

«2000 на душу населения». Правительство Армении увеличивает госдолг на миллиарды долларов
Госдолг состоит из 2 компонентов: внешнего и внутреннего. Внешний, в свою очередь, состоит из долга правительства и Центробанка. Правительство Армении представило в парламент законопроект, которым хочет отделить долг правительства от долга ЦБ и применить предусматриваемые законом ограничения в привлечении кредитов только в случае с долгом правительства. Нынешний закон не позволяет привлекать кредиты в размере, превышающем 60% ВВП. В ходе обсуждения вопроса в парламенте Армении законопроект раскритиковал секретарь фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян. По его словам, данная поправка открывает широкие горизонты для накопления новых долгов.
«Если взятые ЦБ долги не войдут в предусматриваемые законом ограничения, в этом объеме увеличится высший допустимый порог долга для правительства. Кроме того, отныне Центробанк может брать кредиты без ограничений, так как в результате предлагаемых поправок ограничения распространятся только на долг правительства. Это значит, что правительство хочет увеличить размер госдолга Армении, на апрель 2015 года составлявший 4.6 миллиарда долларов», - заявил оппозиционер.
Он сослался на статистику последних 7 лет, согласно которой, госдолг вырос. «В 2008-ом госдолг составлял 1.5 миллиарда долларов - 13% ВВП. В 2013 году он вырос в 2.5 раза и составил 3.9 миллиарда долларов, в 2015-ом году он составляет 4.6 миллиарда: по сравнению с 2008 годом вырос в три раза. ВВП снизился с 11.6 миллиарда до 10.9 миллиарда».
Депутат не заметил в предложении правительства пункта о том, как будет погашаться долг. «У нас уже долг в 2000 долларов на душу населения. Въезжающие в Россию по программе «Соотечественники» получают 2000 долларов, уезжающие в Сибирь – 5000. Жители Армении убегают от этого 2-тысячного долга, потому что существует страна, которая дает ему 5000», - заключил Манукян.