«Շնչի վրա 2000 դոլար». Կառավարությունը միլիարդներով մեծացնում է ՀՀ արտաքին պարտքը
Պետական պարտքը կազմված է երկու բաղադրիչից՝ արտաքին ու ներքին, արտաքին պարտքը, իր հերթին, կազմված է երկու բաժիններից՝ կառավարության պարտք և Կենտրոնական բանկի պարտք: ՀՀ կառավարությունն ԱԺ է ներկայացրել օրինագիծ, որով ցանկանում է առանձնացնել կառավարության պարտքը ԿԲ֊ի պարտքից և վարկեր վերցնելու վերաբերյալ օրենքով սահմանված սահմանափակումները կիրառել միայն Կառավարության պարտքի դեպքում: Ներկայումս օրենքը թույլ չի տալիս վարկեր ներգրավել ՀՆԱ֊ի 60 տոկոսից ավելի չափով։ ԱԺ-ում հարցի քննարկման ժամանակ օրինագիծը քննադատել է ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը՝ նշելով, տվյալ փոփոխությունը լայն հորիզոններ է բացում նոր պարտքեր կուտակելու համար:
«Եթե ԿԲ֊ի վերցրած պարտքերը չեն մտնելու օրենքով նախատեսված սահմանափակումների մեջ, ապա այդ չափով ավելանալու է Կառավարության վերցնելիք պարտքի թույլատրելի վերին շեմը: Բացի դա, Կենտրոնական բանկն այլևս կարող է առանց սահմանափակման վարկեր վերցնել, քանի որ առաջարկվող փոփոխությունների արդյունքում սահմանափակումները վերաբերելու են միայն կառավարության պարտքին: Սա նշանակում է, որ Կառավարությունը ուզում է էլ ավելի մեծացնել ՀՀ պետական պարտքը, որը 2015 թվականի ապրիլի դրությամբ կազմում է 4.6 միլիարդ դոլար», - ասել է Արամ Մանուկյանը:
Պատգամավորը վերջին 7 տարվա վիճակագրությունն է հիշեցրել, համաձայն որի պետական պարտքը գնալով մեծացել է:
«2008 թվականին պետական պարտքը կազմել է 1.5 միլիարդ դոլար, որը կազմել է ՀՆԱ-ի 13 տոկոսը, 2013 թվականին այն ավելացավ 2.5 անգամ և կազմեց 3.9 միլիարդ դոլար, 2015 թվականին այն կազմում է 4.6 միլիարդ դոլար՝ ավելացել է 3 անգամ 2008 թվականի համեմատ: ՀՆԱ-ն 11.6 միլիարդից իջել է 10.9 միլիարդի»,- ասել է Արամ Մանուկյանը։
Պատգամավորը նաև նշել է, որ ինքը չի տեսնում կետ Կառավարության առաջարկի մեջ՝ ինչպես է այդ պարտքն ի վերջո մարվելու:
«Շնչի վրա 2000 դոլար պարտք ունենք արդեն: Ով «Համերկրացիներ» ծրագրով մտնում է Ռուսաստան, ստանում է 2000 դոլար, Սիբիր գնացողը ստանում է 5000 դոլար: Հայաստանցին այդ 2000 դոլար պարտքից փախնում է, որովհետև կա երկիր, որ նրան 5000 դոլար է տալիս», - ասել է Արամ Մանուկյանը:

Government's Amendments to Law on National Debt Open Horizons for New Debts: Opposition MP
The Armenian national debt is comprised of two components: external and internal. External debt, in turn, consists of two parts: debt owed by the state government and debt owed by the Central Bank. The Armenian government has submitted a bill to the National Assembly, by which it wants to separate the government's debt from that of the Central Bank. Under current law, Armenia's national debt should not exceed 60% of GDP; however, according to the new bill, loan limitations prescribed by law will only be applied to the government debt, which would make it possible to receive more loans.  Aram Manukyan, opposition Armenian National Congress (ANC) parliamentary faction secretary, criticized the bill at the parliamentary session on Friday, June 19, stating that this amendment “opens wide horizons for accumulation of new debts.”
“If the loans of the Central Bank are not included in the limits prescribed by law, then it will increase maximum allowable threshold for government debt. In addition, the Central Bank can now borrow loans without limitation, since according to the proposed amendments, the limits will only apply to the government debt. This means that the government wants to increase the size of the national debt of Armenia, which as of April 2015 amounts to USD 4.6 billion,” the oppositionist said.
The lawmaker referred to the statistics of the last 7 years, according to which Armenian national debt has gradually grown.
“In 2008, the national debt amounted $ 1.5 billion - 13% of GDP. In 2013, it increased by 2.5 times and amounted to USD 3.9 billion, in 2015 the debt is USD 4.6 billion; it has grown three times compared to 2008. GDP fell from 11.6 billion to 10.9 billion,” Manukyan pointed out. Besides, he added, there is no provision in the government's bill on how the debt would be paid.