Պայթյունից տուժած բնակիչները «Գազպրոմ֊Արմենիա»֊ից փոխհատուցում են պահանջում
Գազի խողովակի պայթյունից տուժած, Արարատի մարզի Այնթափ համայնքի բնակիչ Արտակ Պետրոսյանն իր ընտանիքի անդամների հետ այսօր բողոքի ակցիա է արել Կառավարության շենքի մոտ։ Պետրոսյանը պնդում է, որ ինքն ու ընտանիքի 8 անդամները տարբեր մարմնական վնասվածքներ են ստացել, կորցրել են իրենց տունը, ապրում են վարձով, սակայն դատավարությունը ձգձգվում է․ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը հրաժարվում է բնակարանի համար փոխհատուցում տալ։
«2 տարի անօթևան․ Գազպրոմ Արմենիայից պահանջում ենք արդարացի փոխհատուցում», «Գազպրոմ Արմենիայի պատճառով 8֊հոգանոց ընտանիքը մնացել է փողոցում» պաստառներով ընտանիքը Կառավարության շենքի մոտ այսօր արդար դատավարություն է պահանջել։
Epress.am֊ի հետ զրույցում Պետրոսյանն ասել է, որ գազատարն իրենց տան բակում պայթել է 2013 թվականին, մինչ դա իրենք գազի սպասարկման ծառայությունից մարդկանց են հրավիրել, որոնք խոստացել զբաղվել խնդրով, սակայն այդպես էլ չեն արել դա։
«Արդեն ապացուցված է, որ անօրինական, բոլոր նորմերին դեմ է այդ գազատարը կառուցվել։ Բոլոր փորձաքննությունները շուտվանից կան։ «Գազպրոմ Արմենիան» պատասխանատվությունից փախնելու համար կրկնակի փորձաքննություն է պահանջում»,֊ ասել է Արտակ Պետրոսյանը։
Վերջինս նշում է, որ «Գազպրոմ֊Արմենիան» մեկ անգամ արդեն 3 միլիոն դրամ է իրենց տվել, բայց դա խնդրի լուծում չէ, քանի որ այդ գումարով հնարավոր չէ բնակարան գնել։ Պետրոսյանն այժմ որպես փոխհատուցում բնակարան է պահանջում։
Նա ասել է, որ դատարանը չի քննում իրենց քաղաքացիական հայցը, չնայած ավելի վաղ պահանջել էր այն կցել քրեական գործին, որի քննությունը ևս ձգձգվում է։
«Մինչև այժմ քրեական հայցն անգամ վարույթ չի ընդունվել։ Ում որ պետք է մեղադրանք առաջադրեին, չեն առաջադրել։ Մի քանիսի նկատմամբ վաղեմության ժամկետ են կիրառել, ազատել են։ Կառավարությունից մի քանի անգամ վարձի (բնակարան վարձելու համար ամսական 60 հազար դրամ֊խմբ․) գումար են տվել, բայց դա հարցի լուծում չի։ Իրանք կարան «Գազպրոմ Արմենիայի» սանձերը քաշեն, որ մարդկանց չտրաքացնեն»,֊ ասել է Արտակ Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ նախագահականից էլ պատասխանում են, որ նախագահն ի պաշտոնե չի կարող միջամտել դատական գործին։

Armenian Family Caught in Gas Explosion Demands Compensation from Gazprom-Armenia
An Armenian family who were caught in a gas explosion in their home in Aintab town of Ararat province staged a protest on Thursday, July 16, near the RA Government building, demanding “fair trial” for those guilty for the gas line explosion. Nine members of their family, the Petrosyans claim, have suffered injuries of various degrees in the blast. In addition, the family have lost their house, and have been renting an apartment ever since; trial, however, has been “dragged out”, while Gazprom-Armenia “is trying to escape responsibility.”
Artak Petrosyan, the oldest son of the family, told Epress.am that the pipeline exploded in their yard in 2013. Prior to the accident, Petrosyan said, they had turned to the gas utility for help, but to no avail.
“It has already been proven that the gas line had been constructed against all legal norms. We have examinations. Gazprom-Armenia, however, is demanding a second examination to escape responsibility,” Artak Petrosyan said. The company, he added, has once paid the family a compensation of AMD 3 million, “but that's not a solution as you can't buy a house with that money.” The Petrosyans are now demanding a house as a compensation.
“The court has not even examined our civil suit, even though they had previously requested it be attached to the criminal case, which has also been dragged out. They have not even initiated criminal proceedings yet; those guilty have not been charged. The Government has given us rent money a few times, but that's not a solution. can rein Gazprom-Armenia in so that they don't blow people up,” Artak Petrosyan said.