ԱԺ֊ի մոտ ակցիայի մասնակիցները պահանջում են «Նաիրիտի» վերագործարկումը
«Նաիրիտ» գործարանի նախկին աշխատակիցները կարծում են, որ իշխանություններն իրականում չունեն քաղաքական կամք վերագործարկելու «Նաիրիտը» և այդ պատճառով էլ հիմնվում են միայն այն ուսումնասիրությունների վրա, որոնց հեղինակները գործարկումն անհնար են համարում: Այս մասին այսօր ԱԺ-ի դիմաց հավաքված նաիրիտցիների ակցիայի ժամանակ հայտարարել է գործարանի նախկին մամուլի խոսնակ Անուշ Հարությունյանը: Ակցիային մասնակցող նաիրիտցիները պահանջում են գործարանի վերագործարկումը։
Մինչ դրսում ակցիա էր ընթանում, ԱԺ-ում «Նաիրիտ»-ի հետագա շահագործման, տեխնիկական և ֆինանսական կենսունակության ուսումնասիրությունների վերաբերյալ լսումներ են ընթանում: Ուսումնասիրություններն իրականացրել են «Ջեյքոբս Քընսալթենսի» ընկերության փորձագետները: Հետազոտության համար գումարը տրամադրել է Համաշխարհային բանկը։
«Մեր պահանջն այն է, որ այսօրվա լսումները գան այն եզրակացության, որ «Նաիրիտը» պետք է աշխատի: Իրենք հաղորդում են Համաշխարհային բանկի արդյունքները, սակայն «Նաիրիտի» մասնագետները չեն հրավիրվել: Իրենց հիմնավորումն այն է, որ գործարկումը շատ թանկ է նստում, գործարկել ցանկացող կազմակերպություն չկա, իսկ պետությունն այդքան գումարներ չունի. խոսքը 350-400 միլիոն դոլարի մասին է: Իրենք չեն ուզում դիտարկել այն փաստը, որ մեր մասնագետների կողմից ներկայացվել է 50-60 միլիոն դոլարի ծրագրեր»,- ասել է Անուշ Հարությունյանը:
Անդրադառնալով նաիրիտցիների աշխատավարձերի հիմնահարցին՝ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ Կառավարության կողմից տրված վերջին խոստումը ևս չի կատարվել. թեև գրեթե բոլորը ստորագրել են փաստաթղթեր, որ հրաժարվում են օրենքով հասանելիք աշխատավարձի ուշացման համար տույժերից, միայն 400 նաիրիտցի է ստացել ամբողջ աշխատավարձը:
«Յոթ օրն անցել է, աշխատավարձները չկան: Եթե այսօր ու վաղն էլ փոխանցումը չարվի, մենք կսկսենք մեր լայնածավալ միջոցառումները»,- ասել է Անուշ Հարությունյանը:

Правительству Армении грозят широкомасштабными мероприятиями
Бывшие сотрудники «Наирит»-а считают, что властям Армении не хватает политической воли на перезапуск каучукового завода, поэтому они ссылаются только на исследования, авторы которых считают перезапуск невозможным. Об этом в ходе протеста перед воротами Национального Собрания 28 июля заявила бывший пресс-секретарь «Наирит»-а Ануш Арутюнян. Демонстранты настаивают на перезапуске завода.
В это же время в парламенте проходили слушания относительно дальнейшей эксплуатации, технической и финансовой жизнеспособности «Наирит»-а. Исследования проводили эксперты компании «Джейкобс кнсалтенс». Средства на исследования предоставил Всемирный банк.
«Наше требование заключается в том, чтобы сегодняшние слушания привели к перезапуску «Наирит»-а. Они сообщают результаты Всемирного банка, но эксперты завода не были приглашены. Согласно их обоснованию, перезапуск дорого обходится, нет организации, желающей этим заняться, а у государства нет таких средств. Речь о 350-400 миллионах долларов. Они не хотят рассматривать представленные нашими специалистами программы на сумму 50-60 миллионов долларов», - заявила пресс-секретарь.
Говоря о невыплаченных зарплатах, Арутюнян сообщила, что не выполнено и данное правительством последнее обещание: несмотря на то, что все подписали документы об отказе от предусматриваемых законом штрафов за задержку зарплат, полностью расплатились только с 400 сотрудниками.
«Неделя прошла, а зарплат нет. Если перевод не будет осуществлен сегодня или завтра, мы начнем широкомасштабные мероприятия», - заключила пресс-секретарь.