Դատախազը 14 տարի է պահանջել քաղբանտարկյալներին պաշտպանողի համար
Մեղադրող դատախազ Հարություն Սարգսյանը միջնորդել է դատարանին քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների համախոհ, ծրագրավորող Հայկ Կյուրեղյանին մեղավոր ճանաչել խուլիգանության և իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեջ և դատապարտել 14 տարվա ազատազրկման:
Մեղադրողը 258-րդ հոդվածի չորրորդ կետով (խուլիգանություն, որը զուգորդվել է անձի առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելով) պահանջել է 6.5 տարվա, իսկ 316-րդ հոդվածով (Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը)՝ 8.5 տարվա ազատազրկում, և պատիժների համադրմամբ սահմանել 14 տարվա ազատազրկում: Դատարանում ներկաները դատախազի խոսքից հետո հետևյալ գնահատականներն են հնչեցրել․ «Միանգամից ցմահ ազատազրկեիք», «Գնդակահարե՛ք ցուցարարին»:
Դատական նիստին Հայկ Կյուրեղանը ներկա չէր․ նա հեռացվել է նիստերի դահլիճից դատավոր Արմեն Բեկթաշյանի կողմից՝ դատարանում նստած խոսելու և դատավորի՝ դահլիճ մտնելու ժամանակ չկանգնելու համար: Դահլիճում չէր նաև նրա հայրը՝ Արմենակ Կյուրեղյանը, ով բացակայությամբ իր բողոքն է արտահայտում դատարանի կամայականությունների դեմ:
Հանրային պաշտպան Անժելա Հոբոսյանը ներկա էր, սակայն նա պաշտպանական ճառով հանդես չեկավ, քանի որ Կյուրեղյանը չի լիազորել նրան իրականացնել իր պաշտպանությունը: Մեղադրական ճառից հետո լրագրողների հետ զրույցում Հոբոսյանն ասել է, որ չի կարող գնահատական տալ միջնորդության խստությանը, քանի որ դատավարության ընթացքում մեղադրյալի մեղքը չի ապացուցվել: Փաստաբանը նկատել է, որ դատախազը հիմնվել է միայն տուժող ոստիկանների ցուցմունքների վրա, մինչդեռ Կյուրեղյանի կողմը որևէ պաշտպանական մեխանիզմներից չի օգտվել: Մասնավորապես, չի կատարվել առերեսում Կյուրեղյանի և տուժածների միջև, դատարանը չի քննել ոստիկանական մեքենայում Կյուրեղյանին ծեծի ենթարկելու փաստը, Կյուրեղյանը հեռացվել է դատարանի դահլիճից 10 ժամով, սակայն դատարանը թույլ չի տվել նրան նիստերին մասնակցել նաև այդ ժամկետը լրանալուց հետո:
Մեղադրյալի հայրը՝ Արմենակ Կյուրեղյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ 14 տարի ազատազրկելու մասին միջնորդությունը քաղաքական որոշում է և իր համար ամենևին էլ անսպասելի չէր: Նա հույս է հայտնել, որ «ռեժիմը 14 տարի չի պահպանվի», իր որդին ազատ կարձակվի, և բոլորը կապրեն ազատ երկրում:
Դատարանը գործով վճիռը կհրապարակի սեպտեմբերի 11-ին:
Հիշեցնենք, որ 2014 թվականի հունիսի 12-ին քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների դատավարության մեկնարկին Հայկ Կյուրեղյանը բարձրացել էր դատարանի շենքի առջև տեղակայված ավտոմեքենաներից մեկի վրա և օդամղիչ ատրճանակով կրակել ոստիկանների ուղղությամբ: Կյուրեղյանը պահանջել էր ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին։

Prosecution Demands 14 Years for Supporter of Armenian Political Prisoners
Public prosecutor Harutyun Sargsyan called on Tuesday, August 25 for Hayk Kyureghyan, Armenian programmer and supporter of political prisoners Shant Harutyunyan and his friends, be found guilty of hooliganism and of committing violence against a representative of the authorities and be sentenced to 14 years in jail.
The prosecutor demanded 6,5 years of imprisonment for hooliganism (RA Criminal Code Article 258 Section 4 - hooliganism, combined with medium gravity damage to the health of a person) and 8,5 years for use of violence against a representative of authorities (RA Criminal Code Article 316 Section 3). After the prosecutor's speech, those present at the trial commented sarcastically on his demanded punishment: “Might as well sentence him to life imprisonment,” “Execute the demonstrator!”
Kyureghyan himself was not present at the trial on August 25: judge Armen Bektashyan had earlier removed the defendant from the courtroom for disrespect toward the court (Kyureghyan did not stand up at the entrance of the judge). The defendant's father, Armenak Kyureghyan, was also absent from the hearing: the man was thus expressing his protest against “judicial arbitrariness.”
Public defender Anzhela Hobosyan, on the other hand, attended the trial; however, the lawyer did not present a defensive argument since Kyureghyan has not authorized Hobosyan to act as his legal representative.
In a conversation with journalists following the argument of the state prosecutor, Hobosyan said she could not asses the severity of the proposed punishment since the defendant's guilt was not proven in the course of the trial. The prosecution, the public defender noted, relies entirely on the testimonies of police officers present at the scene; meanwhile, as stated by Hobosyan, the defense did not perform counteractions in mitigation of the sentence.
At the same time, Armenak Kyureghyan said the petition to sentence his son to 14 years of imprisonment was a politically motivated decision, which for him was not a surprise at all. The defendant's father expressed the hope that “the ruling regime would not last for another 14 years,” his son would be freed, and everyone would live in a free country.
The session has been adjourned until September 11 when the judge is expected to hand down the verdict.