Դատախազը 14 տարի է պահանջել քաղբանտարկյալներին պաշտպանողի համար
Մեղադրող դատախազ Հարություն Սարգսյանը միջնորդել է դատարանին քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների համախոհ, ծրագրավորող Հայկ Կյուրեղյանին մեղավոր ճանաչել խուլիգանության և իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեջ և դատապարտել 14 տարվա ազատազրկման:
Մեղադրողը 258-րդ հոդվածի չորրորդ կետով (խուլիգանություն, որը զուգորդվել է անձի առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելով) պահանջել է 6.5 տարվա, իսկ 316-րդ հոդվածով (Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը)՝ 8.5 տարվա ազատազրկում, և պատիժների համադրմամբ սահմանել 14 տարվա ազատազրկում: Դատարանում ներկաները դատախազի խոսքից հետո հետևյալ գնահատականներն են հնչեցրել․ «Միանգամից ցմահ ազատազրկեիք», «Գնդակահարե՛ք ցուցարարին»:
Դատական նիստին Հայկ Կյուրեղանը ներկա չէր․ նա հեռացվել է նիստերի դահլիճից դատավոր Արմեն Բեկթաշյանի կողմից՝ դատարանում նստած խոսելու և դատավորի՝ դահլիճ մտնելու ժամանակ չկանգնելու համար: Դահլիճում չէր նաև նրա հայրը՝ Արմենակ Կյուրեղյանը, ով բացակայությամբ իր բողոքն է արտահայտում դատարանի կամայականությունների դեմ:
Հանրային պաշտպան Անժելա Հոբոսյանը ներկա էր, սակայն նա պաշտպանական ճառով հանդես չեկավ, քանի որ Կյուրեղյանը չի լիազորել նրան իրականացնել իր պաշտպանությունը: Մեղադրական ճառից հետո լրագրողների հետ զրույցում Հոբոսյանն ասել է, որ չի կարող գնահատական տալ միջնորդության խստությանը, քանի որ դատավարության ընթացքում մեղադրյալի մեղքը չի ապացուցվել: Փաստաբանը նկատել է, որ դատախազը հիմնվել է միայն տուժող ոստիկանների ցուցմունքների վրա, մինչդեռ Կյուրեղյանի կողմը որևէ պաշտպանական մեխանիզմներից չի օգտվել: Մասնավորապես, չի կատարվել առերեսում Կյուրեղյանի և տուժածների միջև, դատարանը չի քննել ոստիկանական մեքենայում Կյուրեղյանին ծեծի ենթարկելու փաստը, Կյուրեղյանը հեռացվել է դատարանի դահլիճից 10 ժամով, սակայն դատարանը թույլ չի տվել նրան նիստերին մասնակցել նաև այդ ժամկետը լրանալուց հետո:
Մեղադրյալի հայրը՝ Արմենակ Կյուրեղյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ 14 տարի ազատազրկելու մասին միջնորդությունը քաղաքական որոշում է և իր համար ամենևին էլ անսպասելի չէր: Նա հույս է հայտնել, որ «ռեժիմը 14 տարի չի պահպանվի», իր որդին ազատ կարձակվի, և բոլորը կապրեն ազատ երկրում:
Դատարանը գործով վճիռը կհրապարակի սեպտեմբերի 11-ին:
Հիշեցնենք, որ 2014 թվականի հունիսի 12-ին քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների դատավարության մեկնարկին Հայկ Կյուրեղյանը բարձրացել էր դատարանի շենքի առջև տեղակայված ավտոմեքենաներից մեկի վրա և օդամղիչ ատրճանակով կրակել ոստիկանների ուղղությամբ: Կյուրեղյանը պահանջել էր ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին։

Для защитника армянских политзаключенных требуют 14 лет тюрьмы
25 августа прокурор Арутюн Саргсян ходатайствовал о признании единомышленника политзаключенных Шанта Арутюняна и его друзей, программиста Айка Кюрегяна (на фото) виновным в хулиганстве, применении насилия против представителя власти и лишении свободы на 14 лет.
По четвертой части статьи 258 (хулиганство, сопряженное с причинением вреда средней тяжести здоровью человека) обвинитель потребовал 6.5 лет, а по статье 316 (применение насилия против представителя власти) – 8.5 лет лишения свободы, в целом – 14 лет тюрьмы. Присутствовавшие на заседании высказались с иронией: «Дали бы сразу пожизненное!», «Расстреляйте демонстранта!».
Самого Кюрегяна на судебном заседании не было: ранее его устранил судья Армен Бекташян за то, что выступал сидя и не вставал при входе суда. Не было в зале и отца обвиняемого Арменака Кюрегяна: своим отсутствием он выражает протест против судебного произвола.
Общественный защитник Анжела Обосян присутствовала на заседании, однако не выступила с защитной речью, так как Айк Кюрегян не уполномочил ее. Впоследствии в беседе с журналистами Обосян заявила, что не может дать оценку строгости ходатайства, потому что в ходе производства вина обвиняемого доказана не была. По словам адвоката, прокурор основывался на показаниях пострадавших полицейских, между тем, сторона Кюрегяна не воспользовалась никакими защитными механизмами. В частности, не была проведена очная ставка между Кюрегяном и пострадавшими по делу, суд не расследовал факт избиения полицейскими подсудимого в полицейском авто, Кюрегяна устранили из зала суда на 10 судебных часов, однако суд не позволил ему принять участие в заседаниях по истечении данного срока.
Отец обвиняемого Арменак Кюрегян в беседе с представителями СМИ назвал ходатайство о лишении свободы сроком на 14 лет политическим решением, которое не стало для него неожиданностью. Кюрегян выразил надежду, что 14 лет правящий режим в Армении не продержится, сына освободят, и все будут жить в свободной стране.
Вердикт огласят 11 сентября.
Напомним, что 12 июня 2014 года, в день первого заседания суда по делу Шанта Арутюняна и его единомышленников, Айк Кюрегян поднялся на один из припаркованных у здания суда автомобилей и открыл огонь из пневматического оружия в направлении стражей правопорядка. Молодой человек требовал освободить политзаключенных.