Քննիչն իր նախկին գործընկերոջը հրավիրել է որպես փաստաբան. գործն ուղարկվելու է ՄԻԵԴ
Փաստաբան Ալվարդ Մնացականյանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) է դիմելու մի խումբ անձանց կողմից ծանր մարմնական վնասվածք հասցնելու համար մեղավոր ճանաչված Գոռ Բարնաուսովի գործով։
Գոռ Բարնաուսովը և Արմեն Զառաֆյանը մեղավոր են ճանաչվել Արմեն Պետրոսյանին խմբակային ծեծի ենթարկելու մեջ և դատապարտվել են 5 տարվա ազատազրկման:
Epress.am֊ի հետ զրույցում Մնացականյանն ասել է, որ իր պաշտպանյալը զրկված է եղել պաշտպանական իրավունքից, քանի որ կասկածյալ Բարնաուսովի պաշտպանությունը ավելի վաղ ստանձնել էր քննիչի կողմից կանչված, նախկինում քննիչ աշխատած փաստաբան: Այդ խախտումը հաստատվել է Փաստաբանների պալատում անցկացված կարգապահական վարույթով, որտեղ փաստաբանն ընդունել է, որ իրեն կանչել էր քննիչը, և դրա համար տուգանվել է 200.000 դրամով:
Ալվարդ Մնացականյանի խոսքով՝ վարույթն իրականացնող մարմնի՝ Շենգավիթի քննչական բաժնի հետ անմիջական կապ ունեցող մարդիկ ներգրավված են եղել նաև որպես ընթերականեր. ընթերակաները հաստատել են դատարանում, որ իրենք այդ քննչական բաժնում պրակտիկատներ են եղել: Փաստաբանը նաև նշել է, որ այդ ընթերակաները նույնիսկ դեպքի վայր չեն գնացել, ինչը հաստատվել է դատարանում նրանց կողմից տրված իրարամերժ ցուցմունքներով: Հետո միայն քննչական բաժնում ստորագրվել է արձանագրությունը:
Ըստ գործի նյութերի՝ դեպքի միակ վկան Գոռ Ղևոնդյանն է, ով իրականում պայմանագրային զինծառայող է եղել և այդ պահին դեպքի վայրից 50 կմ հեռու ծառայություն է իրականացրել։ Ղևոնդյանը դատարանում հրաժարվել է նախաքննական ցուցմունքից, որի մեջ գրված է եղել, թե իբր ինքը լսել է միջադեպի մասնակիցների ձայները և վազել նրանց ուղղությամբ:
«Մինչդեռ, նա հնարավոր չէ 50 կմ-ից ձայներ լսել, իսկ լսելու դեպքում էլ իրավունք չուներ լքել Հսկիչ անցագրային կետի տարածքը: Բացի դա, նա դատարանում ասել է, որ քննիչի սենյակում պահվել է 12 ժամ, նրա մոտից վերցրել են հեռախոսը և արգելել են հաղորդակցվել հարազատների հետ, և միայն իրականությանը չհամապատասխանող ցուցմունք տալուց հետո են նրան բաց թողել:
Այսինքն՝ վարույթ իրականացնող մարմինը մեղադրանքը հիմնավորել է մի շարք դատավարական էական խախտումներով. պաշտպանը ներգրավվել է քննիչի կողմից, ընթերակաները եղել են Շենգավիթ քննչական բաժնի պրակտիկանտներ, իսկ միակ վկայից ցուցմունքները կորզվել քննչական բաժնում ժամերով պահելու հետևանքով», ֊ ասել է փաստաբանը:
Համաձայն Մնացականյանի, այս գործով թույլ են տրվել նյութական իրավունքի խախտումներ և ճիշտ չի որակվել նրանց արարքը՝ մի խումբ անձանց կողմից ծանր վնասվածք հասցնելու առումով: Մինչդեռ, նրանց գործողությունները կատարվել են անջատ-անջատ: Այս մասին հայտնել է նաև տուժողը իր ցուցմունքում՝ նշելով, որ առաջին հարված հասցնողը հեռացել է, որից հետո մոտեցել է երկրորդը և, իր հերթին, հարվածել: Այս հանգամանքը հաստատվել է նաև դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությամբ, համաձայն որի առաջինի կողմից գլխին ստացած հարվածը դասվում է որպես առողջությանը հասցված միջին ծանրության վնասվածք:
Նշված խախտումները դատարանները հաշվի չեն առել և մեղադրանքը որակել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետի համաձայն, այն է՝ դիտավորությամբ առողջությանը մի խումբ անձանց կողմից պատճառելը, և մեղադրանքը համարել հաստատված:

Attorney of Armenian Man Convicted of Battery to Appeal to ECtHR
Lawyer Alvard Mnatsakanyan informed Epress.am on Thursday, August 27 that she plans to appeal to the European Court of Human Rights (ECtHR) in connection with the case of Gor Barnausov accused of group assault.
Note, in July 2014 a Yerevan court found Gor Barnausov and Armen Zarafyan guilty of beating Armen Petrosyan and sentenced them to 5 years in prison
In an interview with Epress.am Barnausov's attorney, Alvard Mnatsakanyan said her client was deprived of the right to defense, since previously defendant Barnausov was assigned a lawyer invited by the prosecutor who in the past had worked as a prosecutor himself. This violation has been confirmed by disciplinary proceedings in the RA Chamber of Advocates; the lawyer has admitted his guilt and was fined $400.
According to Mnatsakanyan, people having direct connection with the body conducting the proceedings - the Shengavit investigation division of RA Police – have also been involved in the case as attesting witnesses: these people confirmed in court that they were interns in the investigation division. The witnesses, the lawyer claims, had not even been present at the crime scene which was evidenced by their contradictory testimonies in court. They, as stated by Mnatsakanyan, only signed the protocols in the investigations division.
According to the materials of the case, the sole witness in the case was Gor Ghevondyan, who, at the time of the incident, was a contract serviceman serving 50 kilometers from the scene. Ghevondyan later renounced his pre-trial testimony in court according to which he had heard the voices of the participants of the incident and ran in their direction.
“Meanwhile, he could not have heard voices in the distance of 50 kilometers, and even if he did, he did not have to right to leave the territory of the checkpoint. In addition, he said in court that he had been kept in the investigator's office for 12 hours; they took his phone and did not allow him to contact his relatives. He was released only after giving false testimony.
“Thus, the investigative body has based the charges on a number of significant legal and judiciary violations: the attorney was invited by the investigator, the attesting witnesses were interns in the Shengavit investigation division, and the sole witness testified after being held in the division for hours,” Mnatsakanyan said.
Alvard Mnatsakanyan also raised the issue of violations of substantive law made during the investigation. The lawyer also added that the actions of the accused were wrongly qualified as group assault. Meanwhile, the victim insisted during the trial that the defendants attacked him separately. This was confirmed by the forensic medical examination, according to which the first blow on Petrosyan's  head was of medium gravity.
Nevertheless, the lawyer said, the courts did not take these violations into account and charged the defendants under RA Criminal Code Article 112 Section 2 Point 6 (Infliction of willful heavy damage to health by a group of persons, by an organized group).