Քննիչն իր նախկին գործընկերոջը հրավիրել է որպես փաստաբան. գործն ուղարկվելու է ՄԻԵԴ
Փաստաբան Ալվարդ Մնացականյանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) է դիմելու մի խումբ անձանց կողմից ծանր մարմնական վնասվածք հասցնելու համար մեղավոր ճանաչված Գոռ Բարնաուսովի գործով։
Գոռ Բարնաուսովը և Արմեն Զառաֆյանը մեղավոր են ճանաչվել Արմեն Պետրոսյանին խմբակային ծեծի ենթարկելու մեջ և դատապարտվել են 5 տարվա ազատազրկման:
Epress.am֊ի հետ զրույցում Մնացականյանն ասել է, որ իր պաշտպանյալը զրկված է եղել պաշտպանական իրավունքից, քանի որ կասկածյալ Բարնաուսովի պաշտպանությունը ավելի վաղ ստանձնել էր քննիչի կողմից կանչված, նախկինում քննիչ աշխատած փաստաբան: Այդ խախտումը հաստատվել է Փաստաբանների պալատում անցկացված կարգապահական վարույթով, որտեղ փաստաբանն ընդունել է, որ իրեն կանչել էր քննիչը, և դրա համար տուգանվել է 200.000 դրամով:
Ալվարդ Մնացականյանի խոսքով՝ վարույթն իրականացնող մարմնի՝ Շենգավիթի քննչական բաժնի հետ անմիջական կապ ունեցող մարդիկ ներգրավված են եղել նաև որպես ընթերականեր. ընթերակաները հաստատել են դատարանում, որ իրենք այդ քննչական բաժնում պրակտիկատներ են եղել: Փաստաբանը նաև նշել է, որ այդ ընթերակաները նույնիսկ դեպքի վայր չեն գնացել, ինչը հաստատվել է դատարանում նրանց կողմից տրված իրարամերժ ցուցմունքներով: Հետո միայն քննչական բաժնում ստորագրվել է արձանագրությունը:
Ըստ գործի նյութերի՝ դեպքի միակ վկան Գոռ Ղևոնդյանն է, ով իրականում պայմանագրային զինծառայող է եղել և այդ պահին դեպքի վայրից 50 կմ հեռու ծառայություն է իրականացրել։ Ղևոնդյանը դատարանում հրաժարվել է նախաքննական ցուցմունքից, որի մեջ գրված է եղել, թե իբր ինքը լսել է միջադեպի մասնակիցների ձայները և վազել նրանց ուղղությամբ:
«Մինչդեռ, նա հնարավոր չէ 50 կմ-ից ձայներ լսել, իսկ լսելու դեպքում էլ իրավունք չուներ լքել Հսկիչ անցագրային կետի տարածքը: Բացի դա, նա դատարանում ասել է, որ քննիչի սենյակում պահվել է 12 ժամ, նրա մոտից վերցրել են հեռախոսը և արգելել են հաղորդակցվել հարազատների հետ, և միայն իրականությանը չհամապատասխանող ցուցմունք տալուց հետո են նրան բաց թողել:
Այսինքն՝ վարույթ իրականացնող մարմինը մեղադրանքը հիմնավորել է մի շարք դատավարական էական խախտումներով. պաշտպանը ներգրավվել է քննիչի կողմից, ընթերակաները եղել են Շենգավիթ քննչական բաժնի պրակտիկանտներ, իսկ միակ վկայից ցուցմունքները կորզվել քննչական բաժնում ժամերով պահելու հետևանքով», ֊ ասել է փաստաբանը:
Համաձայն Մնացականյանի, այս գործով թույլ են տրվել նյութական իրավունքի խախտումներ և ճիշտ չի որակվել նրանց արարքը՝ մի խումբ անձանց կողմից ծանր վնասվածք հասցնելու առումով: Մինչդեռ, նրանց գործողությունները կատարվել են անջատ-անջատ: Այս մասին հայտնել է նաև տուժողը իր ցուցմունքում՝ նշելով, որ առաջին հարված հասցնողը հեռացել է, որից հետո մոտեցել է երկրորդը և, իր հերթին, հարվածել: Այս հանգամանքը հաստատվել է նաև դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությամբ, համաձայն որի առաջինի կողմից գլխին ստացած հարվածը դասվում է որպես առողջությանը հասցված միջին ծանրության վնասվածք:
Նշված խախտումները դատարանները հաշվի չեն առել և մեղադրանքը որակել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետի համաձայն, այն է՝ դիտավորությամբ առողջությանը մի խումբ անձանց կողմից պատճառելը, և մեղադրանքը համարել հաստատված:

В Армении бывшего следователя пригласили в качестве адвоката. Дело будет отправлено в ЕСПЧ
Адвокат Алвард Мнацаканян обратится в Европейский суд по правам человека по делу Гора Барнаусова, признанного виновным в причинении группой лиц тяжких телесных повреждений.
Гора Барнаусова и Армена Зарафяна признали виновными в групповом избиении Армена Петросяна и приговорили к 5 годам заключения.
В беседе с Epress.am Мнацаканян заявила, что ее подзащитного лишили права на защиту, так как ранее защиту Барнаусова взял на себя приглашенный следователем адвокат, в прошлом работавший следователем. Это нарушение было подтверждено в рамках дисциплинарного производства в Палате адвокатов, где адвокат признал, что его вызвал следователь, и был оштрафован на 200 000 драмов (порядка $400).
По словам Алвард Мнацаканян, люди, имеющие непосредственную связь с органом, осуществляющим производство – Следственным отделом Шенгавитского района, – были привлечены и в качестве понятых: понятые подтвердили в суде, что проходили практику в данном Следственном отделе. Также адвокат отмечает, что понятые даже не были на месте происшествия, что было подтверждено данными ими в суде противоречивыми показаниями. Только потом понятые подписали протоколы в Следственном отделе.
По материалам дела, единственным свидетелем является Гор Гевондян, в момент инцидента проходивший контрактную службу и находящийся в 50км. от места инцидента. В суде Гевондян отказался от показаний, данных на этапе предварительного следствия, в которых говорилось, что он слышал голоса участников инцидента и побежал в их направлении.
«Между тем, он не мог расслышать голоса на расстоянии 50 километров. Но даже если и так, не имел права покидать территорию Контрольно-пропускного пункта. Кроме того, в суде он сказал, что в комнате следователя его продержали 12 часов, отобрали телефон и лишили возможности общения с родными, а освободили только после того, как он дал показания, не соответствующие действительности. То есть орган, осуществляющий производство, обосновал обвинение рядом существенных судебно-правовых нарушений: защитник был привлечен следователем, понятые были практикантами шенгавитского Следственного отдела, а показания единственного свидетеля были получены в результате того, что его на протяжении часов не выпускали из Следственного отдела», - сказала адвокат.
Кроме того, Мнацаканян заявила, что в рамках дела были допущены нарушения норм материального права, их поступок был квалифицирован неверно: причинение группой лиц тяжкого телесного повреждения. Между тем, их действия были совершены по отдельности. Об этом в своих показаниях заявил и сам пострадавший, сказав, что нанесший первый удар ушел, после чего пришел и ударил второй. Это подтвердила и судебно-медицинская экспертиза, согласно которой, удар, нанесенный по голове первым, считается травмой средней степени тяжести.
Суды не учли отмеченных нарушений и выдвинули обвинение по пункту 6 второй части статьи 112 УК Армении - умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, совершенное группой лиц, организованной группой, – и сочли обвинение подтвержденным.