Սպառնալիքների մասին բարձրաձայնող մեղադրյալը հանել են սեռական բռնության փորձի մեղադրանքը
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պատիժը կրող Հրաչյա Գևորգյանին մեղսագրված արարքների շարքից հանվել է իր հետ քաղաքացիական ամուսնության մեջ գտնվող Նաիրա Հարությունյանի նկատմամբ սեռական բնույթի բռնության փորձ գործադրելու մեղադրանքը: Գործով դատական նիստի ժամանակ մեղադրող դատախազ Մալյանը հայտարարել է, որ այդ մեղադրանքից հրաժարվում է, քանի որ այն, բացի Նաիրա Հարությունյանի բողոքից, որևէ այլ ապացույցներով չի հաստատվել։
Գևորգյանը մեղադրվում է Հարությունյանին և վերջինիս անչափահաս որդուն պատանդ վերցնելու, պատանդներին ազատելու պայմանով կնոջ հորից գումար պահանջելու մեջ: Նա մեղադրանքը չի ընդունում, վերջին 2 տարվա ընթացքում բազմիցս հայտարարել է, որ իրեն սպառնացել է Մաշտոցի ոստիկանության բաժնի քրեական հետախուզության բաժնի նախկին պետ Արթուր Գևորգյանը, սակայն ՀՔԾ-ի համար դա բավարար հիմք չի դարձել քրեական գործ հարուցելու համար։
Նիստի ժամանակ դատախազը միջնորդել է վերսկսել դատաքննության փուլը, քանի որ չէր կատարվել ապացույցներից մեկի՝ տեսանյութի ուսումնասիրություն: Համաձայն մեղադրողի, տեսանյութում կարող է երևալ, թե Գևորգյանն իրեն հիվանդանոց տեղափոխելիս բռնություն է գործադրում իրավապահների նկատմամբ։
Թեև Հրաչյա Գևորգյանը ներկա էր դատական նիստին, նա չի կարողացել կարծիք հայտնել դատավարության վերսկսման մասին, քանի որ գտնվում է առողջական ծանր վիճակում: Գևորգյանը պնդում է, որ իրեն քրեակատարողական հիմնարկում բուժում չեն տրամադրում։

С заявившего об угрозах арестанта ереванской тюрьмы сняли одно из обвинений
С арестанта уголовно-исполнительного учреждения «Нубарашен» Грачья Геворгяна снято одно из обвинений – попытка сексуального насилия над гражданской женой Наирой Арутюнян. В ходе очередного судебного заседания 26 августа прокурор Малян заявил, что отказывается от данного обвинения, так как, помимо жалобы Арутюнян, оно не подтверждено иными доказательствами.
Согласно обвинению, Геворгян взял в заложники свою гражданскую жену и ее несовершеннолетнего сына, затем потребовал у отца женщины выкуп, после получения которого освободил заложников. Геворгян не признает свою вину. В течение последних двух лет он неоднократно заявлял об угрозах со стороны экс-начальника угрозыска Артура Геворгяна, однако Специальная следственная служба не стала заводить уголовное дело.
Также прокурор ходатайствовал о возобновлении судебного следствия, так как не было произведено исследования одного из доказательств – видеозаписи. По словам обвинителя, на видео может быть заметно, как по пути в больницу Геворгян применяет насилие к представителям правоохранительных органов.
Подсудимый присутствовал на заседании, однако выразить свое мнение о возобновлении судебного следствия он не смог из-за состояния здоровья. Геворгян утверждает, что в тюрьме ему лечение не предоставляют.