Վճռաբեկը հաշվի չի առել մեղադրյալին խոշտանգելու փաստի առթիվ հարուցված քրգործը
Թմրանյութի փոխանցման և պահման մեջ մեղավոր ճանաչված Հովհաննես Չոլախյանին ոստիկանությունում  խոշտանգելու դեպքի առթիվ ՀՔԾ֊ում քրեական գործ է հարուցվել։ Չնայած դրան, Վճռաբեկ դատարանը Չոլախյանի փաստաբանի բողոքը վարույթ չէր ընդունել։
Չոլախյանի նկատմամբ բռնությունների մասին բարձրաձայնել էր նրա մայրը` Թագուհի Չոլախյանը, ով բողոքի ակցիա էր անցկացրել նախագահական նստավայրի դիմաց՝ ցույց տալով որդու այրվածք ձեռքերի լուսանկարները:
Մոր խոսքով՝ ոստիկաններն ամեն ինչ արել են, որպեսզի որդին իր վրա վերցնի հանցագործությունը, անգամ նրա մատներն են վառել վառարանի վրա (լուսանկարում)։
Չոլախյանի փաստաբան Սեյրան Ազիզյանը Epress.am֊ի հետ զրույցում նշել է, սակայն, որ չնայած ՀՔԾ֊ում հարուցված գործին, Չոլախյանի դեմ կայացված դատավճռի բողոքարկումը Վճռաբեկ դատարանն անգամ վարույթ չի ընդունել: Պաշտպանական կողմը քննարկում է Մարդու իրավուքների եվրոպական դատարան դիմելու տարբերակը:
Համաձայն մեղադրանքի՝ Չոլախյանն առանձնապես խոշոր չափի` 0.686 գրամ քաշով հերոին տեսակի թմրամիջոց և խոշոր չափի` 0.57 գրամ քաշով ամֆետամին տեսակի թմրամիջոց է փոխանցել «Սևան» քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալ Արթուր Գևորգյանին և դրա համար դատապարտվել 11 տարի 3 ամիս ազատազրկման: Գևորգյանի վկայության համաձայն՝ ինքը Չոլախյանին չի ճանաչում:
Ազիզյանի խոսքով՝ նախաքննական մարմինը Չոլախյանի դեմ կեղծ ապացույցներ է հավաքել։
«Մասնավորապես, կեղծվել են ընթերակաների ստորագրությունները։ Ընթերակաները ՔԿՀ֊ի աշխատակիցներ էին, որոնք եկել են ցուցմունք տալու դատարանում, և նրանց՝ դատարանում տված ստորագրությունն ակնհայտորեն տարբերվում էր արձանագրության մեջ առկա ստորագրություններից։ Մենք միջնորդեցինք փորձաքննություն անցկացնել, սակայն դատարանը մերժեց», ֊ ասել է փաստաբանը։
Նրա խոսքով՝ որևէ ապացույց ձեռք չի բերվել նաև անձնական խուզարկության արդյունքում։
«Չոլախյանին բռնել են հունվարի 4-ին, բայց տեսել են, որ ձերբակալելու հիմք չկա, ազատել են։ 5 ամիս հետո, երբ իմ պաշտպանյալն այլ գործով դատապարտվել է, այդ գործով էլ են մեղադրանք առաջադրել»,֊ ասել է Ազիզյանը։

Суд в Армении не учел уголовное дело по факту пыток над обвиняемым
В Специальной следственной службе заведено уголовное дело в связи с пытками, примененными в полиции к признанному виновным в хранении и передаче наркотического вещества Ованесу Чолахяну. Несмотря на это, Кассационный суд не принял к производству жалобу адвоката Чолахяна.
О насилии в отношении Чолахяна заявила его мать Тагуи Чолахян, организовавшая акцию протеста у офиса президента Армении. Женщина демонстрировала фотографии обожженных рук сына. По ее словам, стражи правопорядка сделали все, чтобы сын признал вину, даже жгли его пальцы на печи.
Адвокат Ованеса Чолахяна Сейран Азизян сообщил Epress.am, что несмотря на заведенное в ССС уголовное дело, Кассационный суд не принял к производству обжалование вердикта против его подзащитного. Защита обсуждает вопрос обращения в Европейский суд по правам человека.
Согласно обвинению, Ованес Чолахян передал арестанту уголовно-исполнительного учреждения «Севан» Артуру Геворгяну героин в особо крупных размерах (0.686гр.) и амфетамин (0.57гр.) и был приговорен к 11 годам и 3 месяцам тюрьмы. По свидетельству Геворгяна, он с Чолахяном не знаком.
По словам адвоката, орган предварительного следствия собрал против Чолахяна ложные доказательства.
«В частности, были подделаны подписи понятых. Понятые – сотрудники уголовно-исполнительного учреждения, которые пришли дать показания в суде, и их подписи в суде очевидным образом отличаются от тех, что стоят в протоколе. Мы ходатайствовали о проведении экспертизы, однако суд отказал», - говорит собеседник.
Никаких доказательств не нашли и в результате личного обыска. «Чолахяна задержали 4 января, но поняв, что оснований для ареста нет, освободили. Спустя 5 месяцев, когда мой подзащитный был осужден в рамках другого дела, ему выдвинули обвинение и по этому делу», - заключил Азизян.