Վճռաբեկը հաշվի չի առել մեղադրյալին խոշտանգելու փաստի առթիվ հարուցված քրգործը
Թմրանյութի փոխանցման և պահման մեջ մեղավոր ճանաչված Հովհաննես Չոլախյանին ոստիկանությունում  խոշտանգելու դեպքի առթիվ ՀՔԾ֊ում քրեական գործ է հարուցվել։ Չնայած դրան, Վճռաբեկ դատարանը Չոլախյանի փաստաբանի բողոքը վարույթ չէր ընդունել։
Չոլախյանի նկատմամբ բռնությունների մասին բարձրաձայնել էր նրա մայրը` Թագուհի Չոլախյանը, ով բողոքի ակցիա էր անցկացրել նախագահական նստավայրի դիմաց՝ ցույց տալով որդու այրվածք ձեռքերի լուսանկարները:
Մոր խոսքով՝ ոստիկաններն ամեն ինչ արել են, որպեսզի որդին իր վրա վերցնի հանցագործությունը, անգամ նրա մատներն են վառել վառարանի վրա (լուսանկարում)։
Չոլախյանի փաստաբան Սեյրան Ազիզյանը Epress.am֊ի հետ զրույցում նշել է, սակայն, որ չնայած ՀՔԾ֊ում հարուցված գործին, Չոլախյանի դեմ կայացված դատավճռի բողոքարկումը Վճռաբեկ դատարանն անգամ վարույթ չի ընդունել: Պաշտպանական կողմը քննարկում է Մարդու իրավուքների եվրոպական դատարան դիմելու տարբերակը:
Համաձայն մեղադրանքի՝ Չոլախյանն առանձնապես խոշոր չափի` 0.686 գրամ քաշով հերոին տեսակի թմրամիջոց և խոշոր չափի` 0.57 գրամ քաշով ամֆետամին տեսակի թմրամիջոց է փոխանցել «Սևան» քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալ Արթուր Գևորգյանին և դրա համար դատապարտվել 11 տարի 3 ամիս ազատազրկման: Գևորգյանի վկայության համաձայն՝ ինքը Չոլախյանին չի ճանաչում:
Ազիզյանի խոսքով՝ նախաքննական մարմինը Չոլախյանի դեմ կեղծ ապացույցներ է հավաքել։
«Մասնավորապես, կեղծվել են ընթերակաների ստորագրությունները։ Ընթերակաները ՔԿՀ֊ի աշխատակիցներ էին, որոնք եկել են ցուցմունք տալու դատարանում, և նրանց՝ դատարանում տված ստորագրությունն ակնհայտորեն տարբերվում էր արձանագրության մեջ առկա ստորագրություններից։ Մենք միջնորդեցինք փորձաքննություն անցկացնել, սակայն դատարանը մերժեց», ֊ ասել է փաստաբանը։
Նրա խոսքով՝ որևէ ապացույց ձեռք չի բերվել նաև անձնական խուզարկության արդյունքում։
«Չոլախյանին բռնել են հունվարի 4-ին, բայց տեսել են, որ ձերբակալելու հիմք չկա, ազատել են։ 5 ամիս հետո, երբ իմ պաշտպանյալն այլ գործով դատապարտվել է, այդ գործով էլ են մեղադրանք առաջադրել»,֊ ասել է Ազիզյանը։

The Special Investigation Service of Armenia has launched criminal proceedings over allegations of police torture against Hovhannes Cholakhyan convicted of storage and transfer of narcotic drugs. Despite this, the Court of Cassation dismissed the appeal filed by Cholakhyan's attorney.
Taguhi Cholakhyan, the convict's mother, first spoke of the alleged violence against her son on May 19, when the woman held a protest sit-in in front of the residence of the Armenian president demanding that her son be acquitted. Police, the woman claimed, did everything to force a confession from her son; they even burned his fingers on the furnace, she said.
In an interview with Epress.am Hovhannes Cholakhyan's attorney, Seyran Azizyan said that despite the criminal case initiated by the SIS, the Court of Cassation dismissed the appeal challenging his client's conviction. Currently, the defense is considering an appeal to the European Court of Human Rights.
According to the indictment, Cholakhyan transferred 0.686 grams of heroin and 0.57 grams of amphetamine to “Sevan” penitentiary convict Arthur Gevorgyan; however, Gevorgyan testified that he was not acquainted with Cholakhyan. Notwithstanding the testimony, the court found Cholakhyan guilty of the crime and sentenced him to 11 years and 3 months in prison.
The preliminary investigation, the attorney claimed, has collected false evidence against his client: “In particular, the signatures of the witnesses have been forged. The witnesses were staff members of the penitentiary who came to testify in court, and the signatures provided by them in court were obviously different from the signatures in the protocols. We motioned that a forensic signature examination be conducted, but the court dismissed the appeal.” According to Azizyan, no evidence was found in the course of the personal search either.
“Cholakhyan was captured on January 4, but he was soon released as there was no valid basis for the arrest. Five months later, when my client was convicted in another case, these charges were brought against him, too,” the attorney said.