ԵՏՄ անդամ Հայաստանի չինովնիկը ԵՄ֊ի օրինակը դրական է համարում․ Սահմանադրության նախագծի մասին
Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովն այսօր ԱԺ-ում լսումների ժամանակ ներկայացրել է Սահմանադրության նախագիծը՝ պնդելով, որ դրանում գործող Սահմանադրության համեմատ առավելություններ կան:
Մասնավորապես, հանձնաժողովի անդամ, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար, Արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանն ասել է, որ Եվրամիության 28 երկրներից միայն Կիպրոսն է նախագահական, և ընդամենը 3-ը՝ Ֆրանսիան, Ռումինիան և Պորտուգալիան, կիսանախագահական են։ Մյուսները խորհրդարանական համակարգ ունեն, ինչը նախատեսված է նաև ներկայում առաջարկվող տարբերակով։ Նշենք, որ, չնայած Հրայր Թովմասյանը բերել է Եվրամիության օրինակը, Հայաստանը 2 տարի առաջ հրաժարվել է եվրաինտեգրումից և մտել է Ռուսաստանի նախաձեռնած Եվրասիական տնտեսական միություն, որի անդամ երկրներում նախագահական համակարգ է գործում:
Թովմասյանն ասել է, որ, բացի խորհրդարանական համակարգի անցնելու առավելությունից, առաջարկվող Սահմանադրությունը թույլ է տալիս ավելի անկախ դատական համակարգ ձևավորել:
«1995 թվականի Սահմանադրությունը չակերտավոր փառահեղ էր, և Արդարադատության խորհուրդը ձևավորվում էր նախագահի կողմից: Այժմ խորհրդի անդամների ընտրությանը մասնակցելու է նաև ԱԺ-ն: Գլխավոր դատախազը ևս ձայների 3/5-որդով է ընտրվելու: Այժմ միայն Մարդու իրավունքների պաշտպանն է ընտրվում ձայների 3/5֊որդով։ Անկախ քննադատություններից, անհերքելի է, որ ՄԻՊ֊ը չի կատարում իշխանության թելադրանքները: 3/5֊որդով է ընտրվելու նաև Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը», - ասել է Թովմասյանը:
Թովմասյանի հայտարարությունները և Սահմանադրության նախագիծը քննադատել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը՝ իր ելույթից առաջ ներողություն խնդրելով, որ Երևանում քննարկման է մասնակցում բոլորի հետ, մինչդեռ սահմանին իրավիճակը լարված է:
«Դուք ասում եք՝ հին Սահմանադրությունն անձակենտրոն էր, սա՝ մարդակենտրոն է: Այս Սահմանադրության մեջ կա 48 մարդու իրավունք (մարդու իրավունքների ոլորտին առնչվող կետ- խմբ․), որոնցից 18-ը սահմանափակվում է հասարակական կարգի պահանջով, այդ թվում՝ անձեռնմխելիության իրավունքը: Ինչպե՞ս ես սա համարում մարդակենտրոն, երբ 18 իրավունք ոտնահարում եք, օրինակ՝ տան իրավունքը։ Դուք ասում եք՝ մարդու ձեռքից կարելի է տունը խլել՝ իբր համարժեք փոխհատուցում տալով։ Ի՞նչ է համարժեք փոխհատուցումը՝ չգիտենք: Երկրորդ հարցը՝ վերջին հաշվով պրեզիդենտին պահպանել եք, նրան անվանել եք պետության գլուխ, սակայն ընտրում եք ինչ֊որ Ընտրիչների ժողովի միջոցով»,- ասել է Բագրատյանը:

The Specialized Commission on Constitutional Reforms presented the Constitutional Amendments bill at the National Assembly on Friday, September 4. The draft Constitution, the Commission claims, offers a number of advantages over the current Constitution.
Hrayr Tovmasyan, Head of NA staff and Commission member, in particular, stated that out of 28 European Union countries only Cyprus has a presidential system of government, while France, Romania and Portugal have semi-presidential system. The rest of EU members have a parliamentary government system, which is proposed by the draft Constitution.
Interestingly enough, the parliamentarian used the example of the European Union, despite the fact that Armenia gave up its plans to enter the EU in 2013 and joined the Russian-led Eurasian Economic Union instead. Note, all of the EEU members – Russia, Belarus, Kazakhstan, and Kyrgyzstan – are governed by presidential systems.
In addition to the benefit of the transition to a parliamentary system, Tovmasyan said, the draft Constitution makes it possible to form a more independent judiciary system.
“The Constitution from 1995 was 'brilliant' in that the Council of Justice was formed by the president. Now, the Parliament will be involved in the election of Council members. The Prosecutor General will also be elected by 3/5 of the votes. Currently, only the Human Rights Defender is elected using this method. Despite criticism, it's undeniable that the Ombudsman does not act on the authorities' orders,” Tovmasyan stated.
Opposition Armenian National Congress MP and Armenia's former PM Hrant Bagratyan criticized Tovmasyan's statements and the draft Constitution: “You claim the current Constitution is 'person-centered', while the proposed one is 'people-centered'. The draft Constitution , 18 of which are limited , including the right to inviolability. How can you call this 'people-centered' when it violates 18 rights, including You say, a person's house can be taken away in place of a supposedly equivalent compensation. What's an equivalent compensation, we don't know.
“Second, you have, after all, kept the president and only changed the title to 'Head of State.' The only difference is that he is now elected by some 'Electoral College',” the oppositionist said.