ԵՏՄ անդամ Հայաստանի չինովնիկը ԵՄ֊ի օրինակը դրական է համարում․ Սահմանադրության նախագծի մասին
Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովն այսօր ԱԺ-ում լսումների ժամանակ ներկայացրել է Սահմանադրության նախագիծը՝ պնդելով, որ դրանում գործող Սահմանադրության համեմատ առավելություններ կան:
Մասնավորապես, հանձնաժողովի անդամ, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար, Արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանն ասել է, որ Եվրամիության 28 երկրներից միայն Կիպրոսն է նախագահական, և ընդամենը 3-ը՝ Ֆրանսիան, Ռումինիան և Պորտուգալիան, կիսանախագահական են։ Մյուսները խորհրդարանական համակարգ ունեն, ինչը նախատեսված է նաև ներկայում առաջարկվող տարբերակով։ Նշենք, որ, չնայած Հրայր Թովմասյանը բերել է Եվրամիության օրինակը, Հայաստանը 2 տարի առաջ հրաժարվել է եվրաինտեգրումից և մտել է Ռուսաստանի նախաձեռնած Եվրասիական տնտեսական միություն, որի անդամ երկրներում նախագահական համակարգ է գործում:
Թովմասյանն ասել է, որ, բացի խորհրդարանական համակարգի անցնելու առավելությունից, առաջարկվող Սահմանադրությունը թույլ է տալիս ավելի անկախ դատական համակարգ ձևավորել:
«1995 թվականի Սահմանադրությունը չակերտավոր փառահեղ էր, և Արդարադատության խորհուրդը ձևավորվում էր նախագահի կողմից: Այժմ խորհրդի անդամների ընտրությանը մասնակցելու է նաև ԱԺ-ն: Գլխավոր դատախազը ևս ձայների 3/5-որդով է ընտրվելու: Այժմ միայն Մարդու իրավունքների պաշտպանն է ընտրվում ձայների 3/5֊որդով։ Անկախ քննադատություններից, անհերքելի է, որ ՄԻՊ֊ը չի կատարում իշխանության թելադրանքները: 3/5֊որդով է ընտրվելու նաև Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը», - ասել է Թովմասյանը:
Թովմասյանի հայտարարությունները և Սահմանադրության նախագիծը քննադատել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը՝ իր ելույթից առաջ ներողություն խնդրելով, որ Երևանում քննարկման է մասնակցում բոլորի հետ, մինչդեռ սահմանին իրավիճակը լարված է:
«Դուք ասում եք՝ հին Սահմանադրությունն անձակենտրոն էր, սա՝ մարդակենտրոն է: Այս Սահմանադրության մեջ կա 48 մարդու իրավունք (մարդու իրավունքների ոլորտին առնչվող կետ- խմբ․), որոնցից 18-ը սահմանափակվում է հասարակական կարգի պահանջով, այդ թվում՝ անձեռնմխելիության իրավունքը: Ինչպե՞ս ես սա համարում մարդակենտրոն, երբ 18 իրավունք ոտնահարում եք, օրինակ՝ տան իրավունքը։ Դուք ասում եք՝ մարդու ձեռքից կարելի է տունը խլել՝ իբր համարժեք փոխհատուցում տալով։ Ի՞նչ է համարժեք փոխհատուցումը՝ չգիտենք: Երկրորդ հարցը՝ վերջին հաշվով պրեզիդենտին պահպանել եք, նրան անվանել եք պետության գլուխ, սակայն ընտրում եք ինչ֊որ Ընտրիչների ժողովի միջոցով»,- ասել է Բագրատյանը:

После вступления в ЕАЭС армянский чиновник продолжает ссылаться на Евросоюз
4 сентября, в ходе слушаний в Национальном Собрании Армении, профессиональная комиссия по конституционным реформам представила проект Конституции: структура настаивает на преимуществах проекта над Конституцией.
В частности, член комиссии, руководитель аппарата парламента, экс-министр юстиции Грайр Товмасян (на фото) заявил, что из 28 стран Евросоюза только Кипр является президентской страной, и только 3 – Франция, Румыния и Португалия – полупрезидентские. В других государствах действует парламентская система, что предусматривается в предлагаемом сейчас варианте. Отметим, что, несмотря на пример ЕС, 2 года назад Армения отказалась от евроинтеграции и вступила в инициированный Россией Евразийский экономический союз, в странах-членах которого действует президентская форма правления.
Товмасян заявил, что, помимо преимущества в виде перехода на парламентскую систему, предлагаемый вариант Конституции позволяет сформировать более независимую судебную систему.
«Конституция 1995 года была «блестяща», и Совет юстиции формировал президент. Теперь и парламент будет участвовать в выборе членов Совета. Генпрокурор также будет избираться 3/5 голосов. Сейчас 3/5 голосов избирается только Защитник прав человека. Вне зависимости от критики, неопровержим тот факт, что Защитник прав человека действует не по указке властей. Так же будет избираться и ЦИК», - сообщил Грайр Товмасян.
Его заявления и проект Конституции раскритиковал экс-премьер, депутат от оппозиционного «Армянского национального конгресса» Грант Багратян. «Вы говорите, что прежняя Конституция была человекоцентристской. В данной Конституции говорится о праве 48 человек , 18 из которых ограничиваются требованием об общественном порядке, в том числе и право на неприкосновенность. Как вы называете это человекоцентристским, когда нарушаются 18 прав, к примеру, право на собственность? Вы говорите, что у человека можно отобрать дом, якобы выплатив равнозначную компенсацию. Что это за равнозначная компенсация, мы не знаем. Второе: в конечном итоге, вы сохранили президента, назвали его главой государства, но выбираете его при помощи какой-то коллегии выборщиков», - заявил парламентарий.