Սահմանապահ զինվորը մահացել է հրազենային վնասվածքից․ ՀՀ քննչական կոմիտե
Նոյեմբերի 28-ին՝ ժամը 22:50-ի սահմաններում, ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Գևորգ Խաչատրյանը, լինելով պետական սահմանի պահպանության սահմանապահ վերակարգի կազմի մեջ, ստացել է հրազենային վնասվածք և տեղափոխվել զորամասի բուժկետ, նոյեմբերի 30-ին հայտնել է ՀՀ քննչական կոմիտեն։
Ըստ պաշտոնական աղբյուրի՝ Խաչատրյանը ստացել է գլխի գագաթային շրջանի հրազենային վերք, և բուժկետում գրանցվել է նրա բիոլոգիական մահը: Քննիչների նախնական տվյալներով՝ զինծառայողը հրազենային վնասվածքը ստացել է իրեն ամրակցված ինքնաձիգից։ Դիակի արտաքին զննությամբ հայտնաբերվել է հրազենային վնասվածք, ինչպես նաև՝ քերծվածքներ սրունքների վրա։
Համաձայն քննչական կոմիտեի, մինչ վնասվածքը ստանալը զինծառայողը հեռախոսազրույց է ունեցել։
«Մշակվել են աշխատանքային մի շարք վարկածներ, որոնք ստուգելու ուղղությամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական միջոցառումներ, նշանակվել փորձաքննություններ։ Դեպքի վերաբերյալ առավել մանրամասն տեղեկություն քննության այս փուլում հրապարակման ենթակա չէ», ֊ ասված է ՀՀ քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ։

Солдат-пограничник скончался от огнестрельного ранения – СК Армении
28 ноября около 22:50 военнослужащий обязательной срочной службы пограничных войск Службы нацбезопасности Армении, рядовой Геворг Хачатрян, будучи в составе пограничного наряда по охране государственной границы, получил огнестрельное ранение и был доставлен в медпункт военчасти. Об этом 30 ноября сообщил Следственный Комитет Армении.
По сообщению официального источника, Хачатрян был ранен в теменную область головы, в медпункте зафиксировали его биологическую смерть. По предварительным данным следователей, военнослужащий получил огнестрельное ранение из прикрепленного к нему автомата. В результате наружного осмотра было обнаружено огнестрельное ранение, а также ссадины на голенях.
Как сообщает СК, до получения ранения военнослужащий имел телефонный разговор.
«Разработан ряд рабочих версий, для проверки которых предпринимаются необходимые следственные мероприятия, назначены экспертизы. На данном этапе следствия более подробная информация об инциденте не подлежит разглашению», - отмечается в сообщении Следственного Комитета.