Քաղցրաշենցիները բողոքում են նախագահականի մոտ․ խաղողի դիմաց գումար չեն ստացել
Արարատի մարզի Քաղցրաշեն գյուղի բնակիչներն աշնանը ստիպված են եղել խաղողի կիլոգրամը Քաղցրաշենի գինու գործարանին հանձնել անգամ 40 դրամով, սակայն մինչ օրս գումարները չեն ստացել։ Այսօր գումարները վճարելու պահանջով նրանք բողոքի ակցիա են անցկացրել նախ ՀՀ կառավարության շենքի, ապա նախագահական նստավայրի մոտ։ Կառավարությունում իրենց հանդիպել է գործադիր մարմնի նամակների և ընդունելությունների բաժնի պետ Ալեքսանդր Ղազարյանը։
Epress.am֊ի հետ զրույցում քաղցրաշենցիները պատմել են, որ Ղազարյանը ոչ մի հստակ պատասխան չի տվել, և իրենք եկել են նախագահական ու իրենց բողոք֊դիմումը հանձնել։
Բողոքողների խոսքով՝ մթերման ընթացքում Քաղցրաշենի գինու գործարանի ղեկավարությունն անընդհատ իջեցրել է գինը։ Խաղողագործներից մեկը, ով ներկայացել է որպես Զաքար, ասել է, որ նույն հողատարածքից հավաքած խաղողն իրենից մթերել են նախ՝ 80, հետո՝ 70, ապա 40 դրամով։
«Ինչ ուզում է խոսենք, գործարանի ներսում՝ մթերման ժամանակ, խեղճանում ենք։ Վերջին անգամ խաղողը հանձնում էի, մթերողն ասաց՝ 50, ասեցի, որ քիչ է, ասաց՝ 40։ Ես էլ ասեցի՝ 50-ը լավ ա, պատասխանեց, թե մի բառ էլ ասես՝ ավտոն հետ կուղարկեմ։ Ես էլ ասեցի՝ ձեզ կնվիրեմ ավտո, երևի աղքատ եք։ Բայց 40-ից բարձր չգնահատեցին խաղողը, ու այդ գումարներն էլ մինչ էսօր չեն տվել», ֊ ասել է Զաքարը։
1qaghcrashen 2qaghcrashen 3qaghcrashen
Ակցիայի մասնակիցները պատմել են նաև, որ գործարանի տնօրինությունից իրենց ասել են, թե գումարները հաջորդ տարի կտան՝ մարտ-ապրիլին։ Իրենց կնքած պայմանագրերում ժամկետներ նշված չեն եղել, նախապես գործարանից ասել են, թե «կտանք էլի»։ Գյուղացիները դիմել են Արարատի մարզպետ Ռուբիկ Աբրահամյանին, ով ասել է, թե գումարները կստանան դեկտեմբերի 15-ին։ Երբ այդ ժամկետն էլ անցել է, քաղցրաշենցիները որոշել են բողոքի ակցիա կազմակերպել Երևանում։
Խաղողագործներն ընդգծում են, որ թունաքիմիկատների գումարներ են պարտք, ու իրենց փող է հարկավոր պարտքերը վճարելու և նոր տարում աշխատանքները կազմակերպելու համար։ Խաղողագործների խոսքով՝ իրենք այսօր անելանելի վիճակում են հայտնվել, հույս ունեն, որ գոնե պետական մարմինները կաջակցեն իրենց խնդրի լուծման հարցում։
Նշենք, որ հայաստանյան մամուլի հրապարակումների համաձայն, Քաղցրաշենի գինու գործարանը պատկանում է պատգամավոր Կարո Կարապետյանին (Յուվեցի Կարո)։

Осенью жителям села Кахцрашен Араратской области Армении пришлось сдавать килограмм винограда местному винному заводу по цене 40 драмов (9 центов), однако денег они до сих пор не получили. 22 декабря сельчане пикетировали здание правительства, затем – резиденцию президента, требуя выплатить деньги. В правительстве с ними встретился глава отдела писем и приема граждан Александр Газарян.
Кахцрашенцы рассказали Epress.am, что четкого ответа Газарян не дал, тогда они направили жалобу в офис главы государства.
По словам протестующих, во время приема руководство завода постоянно понижало цену. Один из виноградарей сообщил, что собранный с одного участка виноград приняли у него сначала по цене 80, затем – 70 и 40 драмов.
«Что бы мы здесь ни говорили, на заводе, во время приема, тушуемся. Когда я в последний раз сдавал виноград, принимающий предложил 50, я сказал, что мало. Тогда он предложил 40. Я согласился на 50, а он ответил, мол, скажешь еще слово, отправлю машину обратно. Но виноград оценили не больше 40, и эти деньги до сих пор не дали», - рассказал Закар.
По словам участников акции, руководство завода обещает заплатить им в марте-апреле 2016 года. В заключенных ими договорах сроки не отмечались. Представители завода давали устные обещания типа «ну, заплатим». Сельчане обратились к губернатору Араратской области Рубику Абрамяну. Он, в свою очередь, сообщил, что деньги будут выплачены 15 декабря. По истечении срока жители Кахцрашена решили протестовать в Ереване.
Виноградари говорят, что задолжали за ядохимикаты, и им нужны средства на покрытие долгов и организацию работ в новом году.
Отметим, что, согласно публикациям прессы, Кахцрашенский винный завод принадлежит депутату Каро Карапетяну.