Քաղցրաշենցիները բողոքում են նախագահականի մոտ․ խաղողի դիմաց գումար չեն ստացել
Արարատի մարզի Քաղցրաշեն գյուղի բնակիչներն աշնանը ստիպված են եղել խաղողի կիլոգրամը Քաղցրաշենի գինու գործարանին հանձնել անգամ 40 դրամով, սակայն մինչ օրս գումարները չեն ստացել։ Այսօր գումարները վճարելու պահանջով նրանք բողոքի ակցիա են անցկացրել նախ ՀՀ կառավարության շենքի, ապա նախագահական նստավայրի մոտ։ Կառավարությունում իրենց հանդիպել է գործադիր մարմնի նամակների և ընդունելությունների բաժնի պետ Ալեքսանդր Ղազարյանը։
Epress.am֊ի հետ զրույցում քաղցրաշենցիները պատմել են, որ Ղազարյանը ոչ մի հստակ պատասխան չի տվել, և իրենք եկել են նախագահական ու իրենց բողոք֊դիմումը հանձնել։
Բողոքողների խոսքով՝ մթերման ընթացքում Քաղցրաշենի գինու գործարանի ղեկավարությունն անընդհատ իջեցրել է գինը։ Խաղողագործներից մեկը, ով ներկայացել է որպես Զաքար, ասել է, որ նույն հողատարածքից հավաքած խաղողն իրենից մթերել են նախ՝ 80, հետո՝ 70, ապա 40 դրամով։
«Ինչ ուզում է խոսենք, գործարանի ներսում՝ մթերման ժամանակ, խեղճանում ենք։ Վերջին անգամ խաղողը հանձնում էի, մթերողն ասաց՝ 50, ասեցի, որ քիչ է, ասաց՝ 40։ Ես էլ ասեցի՝ 50-ը լավ ա, պատասխանեց, թե մի բառ էլ ասես՝ ավտոն հետ կուղարկեմ։ Ես էլ ասեցի՝ ձեզ կնվիրեմ ավտո, երևի աղքատ եք։ Բայց 40-ից բարձր չգնահատեցին խաղողը, ու այդ գումարներն էլ մինչ էսօր չեն տվել», ֊ ասել է Զաքարը։
1qaghcrashen 2qaghcrashen 3qaghcrashen
Ակցիայի մասնակիցները պատմել են նաև, որ գործարանի տնօրինությունից իրենց ասել են, թե գումարները հաջորդ տարի կտան՝ մարտ-ապրիլին։ Իրենց կնքած պայմանագրերում ժամկետներ նշված չեն եղել, նախապես գործարանից ասել են, թե «կտանք էլի»։ Գյուղացիները դիմել են Արարատի մարզպետ Ռուբիկ Աբրահամյանին, ով ասել է, թե գումարները կստանան դեկտեմբերի 15-ին։ Երբ այդ ժամկետն էլ անցել է, քաղցրաշենցիները որոշել են բողոքի ակցիա կազմակերպել Երևանում։
Խաղողագործներն ընդգծում են, որ թունաքիմիկատների գումարներ են պարտք, ու իրենց փող է հարկավոր պարտքերը վճարելու և նոր տարում աշխատանքները կազմակերպելու համար։ Խաղողագործների խոսքով՝ իրենք այսօր անելանելի վիճակում են հայտնվել, հույս ունեն, որ գոնե պետական մարմինները կաջակցեն իրենց խնդրի լուծման հարցում։
Նշենք, որ հայաստանյան մամուլի հրապարակումների համաձայն, Քաղցրաշենի գինու գործարանը պատկանում է պատգամավոր Կարո Կարապետյանին (Յուվեցի Կարո)։

Vinegrowers from the village of Kaghtsrashen in Armenia's Ararat province have yet to get paid for produce that they sold back in autumn. Earlier on Tuesday they picketed first the Armenian government building, then – the presidential residence demanding payment of the money owed.
Head of the executive's Department for Reception of Citizens and Discussion of Petitions Aleksandr Ghazaryan came out to meet the demonstrators; however, as the protesters subsequently told Epress.am, the official gave them no clear answer, and so they decided to submit an appeal letter to the president's office.
The villagers claim that the management of the wine factory of Kaghtsrashen, which has procured the villagers' grape harvest, gradually lowered the price reducing it from the initial 80 drams down to 40 per kilogram. “No matter what, we get intimidated when inside the factory. When I was last delivering produce, the buyer offered 50 drams. I said it was not enough, and he then said 40. I told him 50 was fine, but he replied that if I said another word he'd send my truck back. They final offer was 40 drams, and they have yet to pay the money,” one of the protesters said.
The factory, the demonstrators added, has promised the money would be paid in the spring of next year; however, no specific payment dates had been mentioned in the villagers' initial sales agreements. The villagers appealed to Ararat governor Rubik Abrahamyan who said they'd receive the money on December 15. Finally, after yet another unfulfilled promise, the farmers decided to stage protests in Yerevan.