Հայաստանում խոզի գրիպից 6 մարդ է մահացել, բայց համաճարակ չկա, պնդում է փոխնախարարը
2015-ի վերջին-2016-ի սկզբին Հայաստանում գրանցվել է խոզի գրիպից մահացության 6 դեպք: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասել է Առողջապահության փոխնախարար Վահան Պողոսյանը:
Նա հավաստիացրել է, որ երկրում դեռ համաճարակ չկա և պետք չէ խուճապի մատնվել, այլ պետք է զգոն լինել ու առողջական խնդիրների դեպքում անհապաղ դիմել բժշկի՝ հետագա բարդացումներից խուսափելու համար:
Ըստ փոխնախարարի՝ չի կարելի խոզի գրիպը բուժելու համար նախատեսված «Տամիֆլու» դեղամիջոցն օգտագործել առանց բժշկի նշանակման: Նա նշել է, որ այդ դեղը ոչ թե կանխարգելող, այլ արդեն առկա հիվանդությունը բուժելու միջոց է:
Լրագրողների այն հարցին, թե ինչու են կտրուկ աճել դեղերի գները, իսկ «Տամիֆլու» դեղամիջոցն ընդհանրապես բացակայում է դեղատներում, փոխնախարարը պատասխանել է. «Նախ «Տամիֆլու» դեղն ինքնուրույն օգտագործելն արգելվում է, իսկ հիվանդանոցներին այդ դեղամիջոցը տրամադրվել է: Բացի դա, այս դեղին փոխարինող բազմաթիվ այլ դեղամիջոցներ կան:
Ինչ վերաբերում է դեղերի գնի աճին, կարող եմ վստահեցնել, որ մենք դիմել ենք Տնտեսական մրցակցության հանձնաժողովին, որ որոշ բիզնեսմեններ չփորձեն օգտվել իրավիճակից և իրենց ապրանքը չթանկացնեն դեղատներում: Իսկ «Տամիֆլու» դեղն ամբողջ աշխարհում արտադրում է մի կազմակերպություն, իսկ Հայաստան ներկրում են 3 կազմակերպություններ, ինչը նշանակում է, որ կա մրցակցություն»:
Պողոսյանը ներկայացրել է նաև նախարարության տվյալները. վերջին շրջանում Հայաստանում գրանցվել է սուր շնչառական վարակներով հոսպիտալացման ավելի քան 650 դեպք, որից 219-ը` թոքաբորբ:
«Հանրապետության բոլոր վերակենդանացման բաժանմունքներում այսօր գտնվում է 77 հիվանդ, որից 4–ի մոտ հաստատվել է խոզի գրիպ հիվանդությունը, իսկ մի քանիսն էլ դեռ հետազոտման փուլում են»,- ասել է Առողջապահության փոխնախարարը:

Свиной грипп унес жизни 6 человек, но эпидемии в Армении нет - замминистра
В общей сложности 6 случаев смерти было зафиксировано в Армении в конце 2015 – начале 2016 года от свиного гриппа. Об этом на пресс-конференции 11 января заявил замминистра здравоохранения Ваан Погосян.
Он заявил, что эпидемии в стране пока нет и призвал не поддаваться панике: необходимо быть бдительными и при возникновении проблем со здоровьем немедленно обращаться к врачу, чтобы избежать дальнейших осложнений.
Что касается предусматриваемого для лечения свиного гриппа лекарства «Тамифлю», по словам замминистра, принимать его без назначения врача нельзя. Это не предотвращающее грипп лекарство, заметил Погосян, а средство для лечения уже существующей болезни.
На вопрос журналистов о том, почему резко выросли цены на лекарства, а «Тамифлю» и вовсе пропал из аптек, чиновник ответил: «Во-первых, применять это средство самостоятельно запрещается, а больницам его выделили. Кроме того, есть множество препаратов, заменяющих «Тамифлю».
По поводу роста цен на лекарства могу заверить, что мы обратились в Комиссию по экономической конкуренции с тем, чтобы некоторые бизнесмены не пытались воспользоваться ситуацией и не повышали цены на свои лекарства. А «Тамифлю» во всем мире производит одна организация, в Армению же импортируют 3 компании, что говорит о наличии конкуренции».
Ваан Погосян представил данные министерства: за последнее время в Армении зарегистрировано более 650 случаев госпитализации с острой инфекцией дыхательных путей, у 219 человек – воспаление легких.
«В реанимациях на сегодняшний день находится 77 больных, у четверых из них подтвердился свиной грипп, нескольких человек еще обследуют», - заявил замминистра.