«Գռփում են հանուն հայրենիքի»․ Սամվել Ալեքսանյանը «խորհուրդ է տալիս» ալյուր չներկրել․ «ՀԺ»
Անցած շաբաթ ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը (Լֆիկ Սամո) իրեն պատկանող «Փարվանա» ռեստորանում ընթրիքի է հրավիրել բոլոր այն գործարարներին, որոնք զբաղվում են կամ մտադիր են զբաղվել ալյուրի ներկրմամբ։ Ճոխ սեղանի շուրջ ջերմ մթնոլորտում անցկացված երեկոյի ընթացքում Ալեքսանյանը հայտնել է գործարարներին, որ այսուհետ «խորհուրդ չի տրվում» ալյուր ներկրել Հայաստան։ Այս մասին «Նրանք գռփում են հանուն հայրենիքի» հոդվածում գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին։
«Ալեքսանյանը միանգամից նշել է, որ այդ «խորհուրդը» տալիս է ոչ թե սեփական նախաձեռնությամբ, այլ կատարում է երկրի բարձր իշխանության պահանջով։ Նա մանրամասն բացատրել է, թե ինչու այլևս պետք չէ ալյուր բերել այլ երկրներից։ Ըստ Ալեքսանյանի, խնդիրն այն է, որ, մասնավորապես, Ռուսաստանում ալյուրի գինը կտրուկ նվազել է, և ռուսական ալյուրը Հայաստան բերելու պարագայում տեղական արտադրության ալյուրը չի կարող մրցակցել դրա հետ։ Իսկ եթե տեղական ալյուրը չվաճառվի, ալրաղացները չեն աշխատի, աշխատատեղեր կփակվեն և այլն, և այլն։ Այլ խոսքով, Ռուսաստանից էժան ալյուր բերելու արգելքը մտցվում է հանուն ազգի, հայրենիքի, երկրի անվտանգության», ֊ գրում է թերթը։
«ՀԺ»֊ն ընդգծում է, որ Հայաստանում ալյուրի հիմնական արտադրողը Բաղրամյանի ալյուրի գործարանն է, որը ուղղակի կամ միջնորդավորված պատկանում է հենց Ալեքսանյանին։ Այսինքն, Ռուսաստանից Էժան ալյուր ներկրելը ուղղակի հարվածում է հատկապես հենց Ալեքսանյանին։
«Ռուսաստանի Կրասնոդարի մարզում մեկ կիլոգրամ բարձր տեսակի ալյուրի մեծածախ գինը 19 ռուբլի է: 19 ռուբլին 115 դրամն է։ Դրան ավելացնում ենք ավելացված արժեքի 20 տոկոսանոց հարկը, ստանում ենք 137 դրամ։ Դրան ավելացնում ենք նաև Կրասնոդարից Հայաստան հասցնելու գինը, ներհայաստանյան տեղափոխումների, պահեստավորման և այլ լոգիստիկ ծախսերը և վերջում՝ ներկրողի եկամուտը, ու ստանում ենք 180-190 դրամ։ Սա Հայաստանում Կրասնոդարի մարզից բերված մեկ կիլոգրամ ալյուրի օբյեկտիվ գինն է, եթե լինեին դրա ներկրման ազատ, մրցակցային պայմաններ։ Այս պահին Հայաստանում մեկ կիլոգրամ ալյուրն արժե 240 դրամ։ Հենց այս գնով են ալյուրը ձեռք բերում հացի արտադրամասերը։ Տարբերությանը ՝ 60-70 դրամ է, կամ մոտ 25 տոկոս։
Ըստ պաշտոնական վիճակագրության, տարվա ընթացքում Հայաստանում թխվում է մոտավորապես 290 միլիոն տոննա հաց։ Իսկ ինչպես պարզեցինք վերևում, միայն հացի արտադրության համար օգտագործվող ալյուրի յուրաքանչյուր կիլոգրամի մեջ մեր «ալյուրի արքաները» չհիմնավորված 60-70 դրամ են «վաստակում»։ Տեխնոլոգիական պահանջներով մեկ կիլոգրամ հաց ստանալու համար ծախսվում է 700 գրամ ալյուր։ Այսինքն հացի գնի մեջ 70 տոկոսը հենց ալյուրն է:
25 տոկոսով ավելի էժան ալյուր գնելու դեպքում հացի արտադրամասերը կարող են 17-18 տոկոսով Էժանացնել հացի գինը։ Այլ խոսքով, պարզագույն թվաբանական գործողություն անելով կստանանք, որ մեկ տարվա ընթացքում միայն հացի արտադրամասերին ալյուրի յուրաքանչյուր կիլոգրամը 60-70 դրամով թանկ վաճառելու շնորհիվ «ալյուրի արքաները» գռփում են մոտ 20 միլիարդ դրամ կամ մոտ 40 միլիոն դոլար։ Իսկ եթե հաշվի առնենք, որ ալյուր են օգտագործում նաև հրուշակեղենի, մակարոնեղենի արտադրաթյամբ զբաղվող տնտեսվարողները և նաև տնային տնտեսուհիները, ապա գռփված գումարը կկազմի տարեկան մոտ 60-65 միլիոն դոլար։ Գռփել ու գռփելու են. իհարկե, հանուն ազգի, հանուն հայրենիքի, հանուն երկրի անվտանգության...», – գրում է թերթը։

Republican Oligarch Urges Businesses Not to Import Flour to Avoid Hurting Local Producers: Press
Citing own sources, Haykakan Zhamanak daily paper reports in an article entitled “Looting for the sake of the homeland” that last week, MP from Armenia's ruling Republican Party Samvel Aleksanyan (Lfik Samo) held a dinner at his Parvana restaurant for head of businesses that are engaged or plan to engage in flour import.  In the warm atmosphere of the luxurious dinner, the daily writes, Aleksanyan informed the businessmen that “it's not advisable” anymore to import flour to Armenia.
“Aleksanyan noted at once that 'the advice' was not coming from him but from the highest authorities of the state. He explained thoroughly why there was no longer the need to import flour from other countries. The problem, Aleksanyan said, is that in Russia, for instance, the price for flour has decreased significantly, and if it's imported to Armenia, flour of local production will not be able to compete with it. If there's no demand for Armenian flour, flour mills will stop operating, there will be downsizing, 'etc, etc.' In other words, the ban on Russian flour import is imposed to ensure the safety of the nation, the homeland, and the country.”
The paper stresses that the main flour producer in Armenia is Baghramyan Flour Mill which “belongs directly or indirectly to Aleksanyan himself: that is, the import of cheap Russian flour affects Aleksanyan personally.”
“In Russia's Krasnodar region, the wholesale price for a kilo of high quality flour is 19 rubles – 115 drams. Add the 20% VAT, and we get 137 drams. Including shipping, transportation, storage and other logistic costs, the final price averages between 180 and 190 drams. This would be the objective price for a kilo of Krasnodar flour in Armenia if there were a free competitive environment for its import. Currently, a kilo of flour in Armenia costs AMD 240 – a difference of 60-70 drams or about 25%.
“According to official data, an average amount of 290 tonnes of bread is baked in Armenia in a year. As evidenced by the above mentioned, our 'flour kings' earn unjustified 60-70 drams per kilo of flour. Baking one kilo of bread requires 700 grams of flour, which means that flour makes 70% of bread prices.
“Bakeries could reduce prices by 17-18 percent if they bought 25% cheaper flour. A basic arithmetic operation shows that only the sale of flour to bakeries allows our 'flour kings' to loot about 20 billion drams, or USD 40 million, yearly. If we took into account the flour used by business entities producing pastry or pasta, the looted sum would amount to USD 60-65.”