Գասպարիին նիստից 3 ժամ առաջ դատարան բերեցին շտապօգնության մեքենայով
Ինժեներ Վարդգես Գասպարիին այսօր դատարանի դահլիճ են բերման ենթարկել ժամը 12։00-ի սահմաններում շտապօգնության մեքենայով։ Նախորդ դատական նիստերից առաջ, որոնց Գասպարին հրաժարվում էր մասնակցել, Գասպարիին դատարան էին տանում ոստիկանական մեքենայով։
«Ոստիկանները չմեկնաբանեցին ինձ 3 ժամ շուտ բերման ենթարկելու պատճառը։ Դա օրենքի խախտում էր, որովհետև ինձ բերման ենթարկելու ժամը նշանակված էր 3-ին։ Նրանք չմեկնաբանեցին նաև այն, թե ինչո՞ւ են ինձ բերման ենթարկել շտապօգնության մեքենայով, ինչը ապացուցում է, որ բուժհաստատությունը հանդիսանում է ոստիկանության ենթակառույցը և կատարում է դրա ցուցումները։ Ոստիկաններն ինձ պատգարակի վրա թողել էին դատարանի ներսում, բայց ես իջա պատգարակից և գետնին պառկեցի, որ մեքենան գնա, իր նպատակին ծառայի», ֊ Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է Գասպարին։
Նշենք, որ ինժեները բոյկոտում է Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում ընթացող դատաքննությունը, որի շրջանակներում նա մեղադրվում է դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք ցույց տալու մեջ։ Ինժեներն ասել էր, որ չի վստահում դատավոր Նելլի Բաղդասարյանին և որևէ արդարադատության սպասելիք չունի։ Նա նաև խնդրել է իր փաստաբաններին չմասնակցել դատական նիստին, որից հետո դատարանը Գասպարիին հանրային պաշտպան տրամադրելու և ամեն անգամ նրան դատարանի դահլիճ բերման ենթարկելու որոշում է կայացրել։
Համաձայն մեղադրանքի՝ Գասպարին վարչական գործով նշանակված դատական նիստի ժամանակ դատավարությանը մասնակցող հայցվորի ներկայացուցիչներ` ՀՀ Ոստիկանության ծառայողներ Դիանա Վարդանյանի, Սոնա Մելիքյանի և դատական նիստը նախագահող դատավոր Ռուզաննա Հակոբյանի հասցեին հնչեցրել է վիրավորական արտահայտություններ։

Гаспари доставили в ереванский суд за 3 часа до начала на машине скорой помощи
В полдень 15 февраля инженера Вардгеса Гаспари доставили в ереванский суд на машине скорой помощи. Раньше Гаспари, отказывающегося явиться на заседание, привозили в суд на полицейском авто.
«Полицейские не назвали причин того, что привезли меня на 3 часа раньше. Это нарушение закона, потому что было назначено время моего привода – 15:00. Также не сообщили, почему меня привезли на машине скорой помощи, что доказывает, что медучреждение является подструктурой полиции и выполняет ее указания. Полицейские оставили меня в суде на носилках, но я слез с них и лег на землю, чтобы машина уехала и служила по назначению», - заявил Гаспари в беседе с Epress.am.
Напомним, что он бойкотирует производство, проводимое Шенгавитским административным судом общей юрисдикции. В рамках дела Гаспари обвиняется в неуважении к суду. Ранее инженер заявил, что не доверяет судье Нелли Багдасарян и не надеется на правосудие. Кроме того, он попросил своих адвокатов не участвовать в заседаниях, после чего суд вынес решение предоставить Гаспари общественного защитника и доставлять его на судебные заседания.
Согласно обвинению, на заседании по административному делу Гаспари оскорбил представителей истца, служащих полиции Диану Варданян, Сону Меликян и судью Рузанну Акопян.