Ոստիկանության աշխատակցի փաստաբանը չի ուզում դատարանում լրագրող վկային տեսնել
ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի խորհրդական Նարեկ Մալյանի փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը (լուսանկարում՝ ձախից) չի ցանկանում, որպեսզի լրագրող Հակոբ Կարապետյանն իր պաշտպանյալի դեմ ներկայացրած բողոքի գործով վկայություն տա։ Նարեկ Մալյանի, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության, ՀՀ փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանի և ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի դեմ հայց է ներկայացրել Հայաստանում բնակվող Ռուսաստանի քաղաքի Ելենա Օվսյաննիկովան, ով իր անձը վիրավորելու համար յուրաքանչյուրից 2-ական միլիոն դրամ է պահանջում։
Այսօր Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացած գործով հերթական նիստին Օվսյաննիկովայի պաշտպան Լուսինե Հակոբյանը, վկային հրավիրելու մասին միջնորդությունը ներկայացնելով, նշել է, որ լրագրողը դեպքին ականատես է եղել և նրա ցուցմունքը կարող է էական նշանակություն ունենալ։ Սակայն մյուս պատասխանողների փաստաբանները պաշտպանել են Սիրունյանի դիրքորուշումը:
«Թող Օվսյաննիկովան ցուցմունք տա, մենք կա՛մ կհավատանք, կա՛մ չենք հավատա, լրացուցիչ անձանց կարիք չկա», - հայտարարել է Սիրունյանը:
Այնուամենայնիվ, դատավոր Հովիկ Շահնազարյանն ընդունել է հայցվորի փաստաբանի միջնորդությունը և որոշել է հաջորդ դատական նիստին՝ մարտի 29-ին, հրավիրել վկային: Դատական նիստի ավարտից հետո Epress.am-ի հետ զրույցում Լուսինե Հակոբյանը Սիրունյանին նման դիրքորոշումն անընդունելի է համարել:
«Պատահական չէ, որ այդպես ասաց Սիրունյանը: Ինչքան քիչ վկաներ, էնքան քիչ ապացույցներ», - նշել է Հակոբյանը:
Վերջինս նաև այլ մտավախություն է հայտնել, թե գուցե հետագայում պատասխանողների փաստաբանները դատարանի դահլիճ հրավիրվեն մի խումբ ոստիկաններ, որոնք կարող են վկայել, թե իբր Օվսյաննիկովան իրենց սեքս֊ծառայություններ է առաջարկել: Հակոբյանի խոսքով, սակայն, իրենք դա արդեն կանխատեսել են և մշակել են իրենց մարտավարությունը:
«Իշխանության էդ սիրված մեթոդն այս դեպքում թույլ չենք տա, որ կիրառվի»,-ասել է Հակոբյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում բնակվող Ռուսաստանի քաղաքի Ելենա Օվսյաննիկովան հայց էր ներկայացրել ՀՀ ոստիկանության, ՀՀ փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանի և ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի խորհրդական Նարեկ Մալյանի, ինչպես նաև պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի դեմ՝ բոլորից միասին պահանջելով 7 միլիոն դրամի փոխհատուցում իր անձը զրպարտելու և վիրավորելու համար: Հետագայում նա ավելացրել էր փոխհատուցման պահանջի չափը՝ այն հասցնելով 8 միլիոնի։
Իր հայցում Օվսյաննիկովան նշել էր, որ վերոնշյալ անձինք իրեն վիրավորել են էլէներգիայի թանկացման դեմ Բաղրամյան պողոտայում ընթացող նստացույցի օրերին: Մասնավորապես, Նարեկ Մալյանը հայցվորի ֆեյսբուքյան էջից տարածել է լուսանկարներ, նշել նրա անուն-ազգանունը և գրել, որ Օվսյաննիկովան ոստիկաններին սեքս է առաջարկել:

Адвокат сотрудника армянской полиции против вызова в суд свидетеля-журналиста
Адвокат советника начальника полиции Армении Нарека Маляна Александр Сирунян (на фото слева) против того, чтобы журналист Акоп Карапетян давал показания в рамках дела о жалобе на его подзащитного. Иск против Маляна, а также полиции Армении, замначальника полиции Унана Погосяна и депутата Эдмона Марукяна предъявила проживающая в Армении гражданка России Елена Овсянникова, требующая с каждого по 2 миллиона драмов ($4040) за оскорбление личности.
В пятницу, 19 февраля, на первом заседании в суде общей юрисдикции ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун адвокат россиянки Лусинэ Акопян ходатайствовала о вызове свидетеля в суд. По словам адвоката, журналист был очевидцем инцидента, и его показания могут иметь существенное значение. Однако адвокаты остальных ответчиков поддержали позицию Сирунян.
«Пусть Овсянникова дает показания. Мы либо поверим, либо нет. Нет необходимости в дополнительном привлечении людей», - заявил Александр Сирунян.
Тем не менее, судья Овик Шахназарян принял ходатайство адвоката истца и решил вызвать свидетеля на следующее судебное заседание, которое состоится 29 марта. Позже Лусинэ Акопян назвала позицию Сирунян неприемлемой. «Эти слова Сируняна неслучайны. Чем меньше свидетелей, тем меньше доказательств», - заявила она в беседе с Epress.am.
Адвокат опасается, что в будущем адвокаты ответчиков могут пригласить в зал суда группу полицейских, которые могут свидетельствовать, будто Овсянникова предлагала им интим-услуги. Акопян, однако, сообщила, что они это предусмотрели и уже успели разработать тактику.
«Мы не допустим, чтобы и теперь был применен этот излюбленный метод властей», - заявила Акопян.
Проживающая в Армении гражданка РФ Елена Овсянникова подала иск, требуя с ответчиков компенсацию на сумму 7 млн. драмов за клевету и оскорбление личности. Впоследствии она увеличила размер компенсации до 8 миллионов. В иске говорится, что отмеченные лица оскорбили ее во время проходящей в июне 2015г. сидячей забастовки в Ереване против подорожания электроэнергии. В те дни, Малян, в частности, поделился фотографиями со странички истца в соцсети «Фейсбук», отметил ее имя и написал, что Овсянникова «предлагала секс полицейским».