«Իշխանությունը լրագրողների խնդրի օգնությամբ ուշադրությունը շեղում է այլ կարևոր հարցերից»
Իշխանությունների կողմից նախաձեռնված Ընտրական օրենսգրքի նախագծի 65-րդ հոդվածի 7-րդ կետի համաձայն, յուրաքանչյուր ընտրատեղամասում կարող է ներկա գտնվել ընդամենը 4 դիտորդ և 4 լրագրող, որը շատ խնդրահարույց կետ է: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է «Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի» նախագահ Աշոտ Մելիքյանը՝ նշելով, որ պատճառաբանությունն այն է, թե ընտրական տեղամասերի տարածքները փոքր են։
Մելիքյանն ընդգծել է, որ դա իշխանությունների կողմից հատուկ է արվում, որ քիչ մարդ լինի ընտրատարածքներում, և լրագրողներն ու դիտորդները չկարողանան արագ արձագանքել տեղում կատարվող խախտումներին:
Համաձայն նույն 7-րդ կետի՝ հանձնաժողովի նախագահը ստանում է առավել շատ լիազորություններ:
«Փաստորեն մյուս լրագրողները հերթագրվում են, թե երբ կարող են մուտք գործել ընտրատեղամաս, իսկ հանձնաժողովի նախագահը երբեմն կարող է թույլ տալ ավելի շատ լրագրողի մուտք, երբեմն՝ ոչ: Սա կամայականությունների մեծ դաշտ է բացում և շատ տարօրինակ լիազորություններով է օժտում հանձնաժողովի նախագահներին», - շեշտել է բանախոսը:
Քննարկման մեկ այլ մասնակից, «Հրապարակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արմինե Օհանյանն ասել է, որ այս նորամուծությունները կասկածի տեղիք են տալիս, և կարելի է ենթադրել, թե ինչ հեռահար մտքեր ունի իշխանությունը:
«Շատ հնարավոր է, որ ինչպես նախորդ ընտրությունների ժամանակ, այնպես էլ հիմա իշխանությունների կողմից ստեղծվեն կեղծ լրատվամիջոցներ՝ կեղծ բեյջերով, որոնք մուտք գործեն ընտրատեղամասեր, իսկ այլ՝ իսկական թերթերի լրագրողները չեն կարող մուտք գործել», - իր մտահոգությունն է հայտնել Օհանյանը:
Նույն կարծիքը կիսել է նաև քննարկման մասնակից «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» կազմակերպության համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը:
Վերջինս, սակայն, շեշտել է, որ գուցե սրանք շատ խնդրահարույց կետեր են, սակայն միայն սրանց վրա կենտրոնանալ չի կարելի: Ըստ Իոաննիսյանի, կան ավելի շատ խնդրահարույց կետեր, որոնք չի կարելի անտեսել, օրինակ, ընտրություններից հետո ընտրական ցուցակների հրապարակման հարցը: Նոր օրեսնգրքով չի լուծվում այդ խնդիրը, և հարցը ինչպես կար, այդպես էլ մնալու է:
«Կարելի է ասել՝ այս սահմանափակումները հատուկ են արվում, մեր ուշադրությունը շեղելու համար: Հիմա բոլորը կկենտրոնանան դրա վրա, կսկսեն միայն դրա համար պայքարել, բայց արդյունքում շատ այլ կարևոր հարցեր դուրս կմնան: Իսկ իշխանությունն էլ մի օր գուցե գա համաձայնության, հանի այս սահմանափակումն ու ասի, թե ձեզ լսեցի, էլ ինչ եք ուզում, բայց շատ հարցեր բաց կմնան էլի», - ընդգծել է Իոաննիսյանը:

Пункт о СМИ поможет властям отвлечь внимание от других статей в Избирательном кодексе
Согласно пункту 7 статьи 65 проекта Избирательного кодекса, инициированного властями Армении, на каждом избирательном участке может присутствовать только 4 наблюдателя и 4 журналиста. Проблематичным данный пункт на встрече с журналистами 10 марта назвал председатель Комитета защиты свободы слова Ашот Меликян. А объясняется это маленькими территориями избирательных участков.
По мнению Меликяна, власти делают это намеренно, чтобы на участках находилось меньше людей, и журналисты/наблюдатели не успевали реагировать на совершаемые нарушения.
7-ой пункт наделяет председателя комиссии большими полномочиями. «Фактически, остальных журналисты записываются в очередь, а председатель комиссии иногда может позволить войти большему числу журналистов, иногда – нет. Это создает большое поле для своеволий и наделяет председателей комиссий очень странными полномочиями», - заявил Ашот Меликян.
Другой участник встречи, главный редактор газеты «Грапарак» Арминэ Оганян считает, что данные новшества дают повод для сомнений, и можно предположить, какие далеко идущие планы у властей.
«Очень может быть, что, как на прошедших выборах, власти создадут фальшивые СМИ с фальшивыми бейджами, которые проникнут на избирательные участки, а корреспондентам настоящих изданий сделать этого не удастся», - заявила Оганян.
Координатор общественной организации «Объединение информированных граждан» Даниел Иоаннисян согласился. Однако, указав на спорность отмеченных пунктов, он заявил, что нельзя сосредотачиваться только на них. Есть, по его мнению, пункты похуже, и пренебрегать ими не стоит. К примеру, вопрос публикации избирательных списков после выборов. Новый кодекс этой проблемы не решает.
«Можно сказать, что ограничения создаются специально, чтобы отвлечь наше внимание. Теперь все сконцентрируются на этом, начнут бороться только с этим, но в результате многие другие важные вопросы останутся в тени. А власти, возможно, однажды, отменят ограничения и скажут «мы вас услышали, чего вам еще надо?», но многие вопросы останутся открытыми», - заключил Иоаннисян.