«Իշխանությունը լրագրողների խնդրի օգնությամբ ուշադրությունը շեղում է այլ կարևոր հարցերից»
Իշխանությունների կողմից նախաձեռնված Ընտրական օրենսգրքի նախագծի 65-րդ հոդվածի 7-րդ կետի համաձայն, յուրաքանչյուր ընտրատեղամասում կարող է ներկա գտնվել ընդամենը 4 դիտորդ և 4 լրագրող, որը շատ խնդրահարույց կետ է: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է «Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի» նախագահ Աշոտ Մելիքյանը՝ նշելով, որ պատճառաբանությունն այն է, թե ընտրական տեղամասերի տարածքները փոքր են։
Մելիքյանն ընդգծել է, որ դա իշխանությունների կողմից հատուկ է արվում, որ քիչ մարդ լինի ընտրատարածքներում, և լրագրողներն ու դիտորդները չկարողանան արագ արձագանքել տեղում կատարվող խախտումներին:
Համաձայն նույն 7-րդ կետի՝ հանձնաժողովի նախագահը ստանում է առավել շատ լիազորություններ:
«Փաստորեն մյուս լրագրողները հերթագրվում են, թե երբ կարող են մուտք գործել ընտրատեղամաս, իսկ հանձնաժողովի նախագահը երբեմն կարող է թույլ տալ ավելի շատ լրագրողի մուտք, երբեմն՝ ոչ: Սա կամայականությունների մեծ դաշտ է բացում և շատ տարօրինակ լիազորություններով է օժտում հանձնաժողովի նախագահներին», - շեշտել է բանախոսը:
Քննարկման մեկ այլ մասնակից, «Հրապարակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արմինե Օհանյանն ասել է, որ այս նորամուծությունները կասկածի տեղիք են տալիս, և կարելի է ենթադրել, թե ինչ հեռահար մտքեր ունի իշխանությունը:
«Շատ հնարավոր է, որ ինչպես նախորդ ընտրությունների ժամանակ, այնպես էլ հիմա իշխանությունների կողմից ստեղծվեն կեղծ լրատվամիջոցներ՝ կեղծ բեյջերով, որոնք մուտք գործեն ընտրատեղամասեր, իսկ այլ՝ իսկական թերթերի լրագրողները չեն կարող մուտք գործել», - իր մտահոգությունն է հայտնել Օհանյանը:
Նույն կարծիքը կիսել է նաև քննարկման մասնակից «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» կազմակերպության համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը:
Վերջինս, սակայն, շեշտել է, որ գուցե սրանք շատ խնդրահարույց կետեր են, սակայն միայն սրանց վրա կենտրոնանալ չի կարելի: Ըստ Իոաննիսյանի, կան ավելի շատ խնդրահարույց կետեր, որոնք չի կարելի անտեսել, օրինակ, ընտրություններից հետո ընտրական ցուցակների հրապարակման հարցը: Նոր օրեսնգրքով չի լուծվում այդ խնդիրը, և հարցը ինչպես կար, այդպես էլ մնալու է:
«Կարելի է ասել՝ այս սահմանափակումները հատուկ են արվում, մեր ուշադրությունը շեղելու համար: Հիմա բոլորը կկենտրոնանան դրա վրա, կսկսեն միայն դրա համար պայքարել, բայց արդյունքում շատ այլ կարևոր հարցեր դուրս կմնան: Իսկ իշխանությունն էլ մի օր գուցե գա համաձայնության, հանի այս սահմանափակումն ու ասի, թե ձեզ լսեցի, էլ ինչ եք ուզում, բայց շատ հարցեր բաց կմնան էլի», - ընդգծել է Իոաննիսյանը:

Passage 7 of Article 65 of the new Electoral Code drafted by the Armenian government suggests that no more than 4 media representatives and 4 observers be present at a polling station at a time. This, as stated by Ashot Melikyan, Chairman of the Committee to Protect Freedom of Expression, at a press conference Thursday, is a very problematic point since it would prevent reporters and observers from reacting immediately to electoral violations taking place at the stations.
These limitations, according to authorities, are justified by the polling stations' quite small area and the impossibility to fit dozens of media representatives there at the same time, Melikyan said, adding that the same passage also gives more power and authority to election commission heads.
“Reporters will basically have to queue to enter polling stations, and the election commission head will decide how many of them are allowed to at a time. This creates a large room for willfulness and provides commission heads with strange powers,” the speaker noted.
Another discussion participant, Hraparak newspaper editor-in-chief Arime Ohanyan stated that the government-initiated innovations give rise to speculation regarding the authorities' far-reaching infringement plans. She voiced a concern about how authorities, as in previous occasions, might authorities create fake media outlets with fake badges, and their representatives would be allowed to enter polling station instead of actual reporters.
Daniel Ioannisyan, Union of Informed Citizens NGO program coordinator, shared Ohanyan's concern; however, he stressed that the focus should not be put on this provision only since “there are far worse points that need to be addressed,” such as the issue of post-election publication of voter lists, which is still not allowed by the new code; “Obviously, these restrictions were introduced to distract our attention. Now everyone will concentrate on them, will fight against them, and as a result a number of other important issues will remain unaddressed.”