Զինվորը չէր կարող միաժամանակ կրակել իր կզակին և ոտքին․ փորձագետը հերքում է ինքնասպանության վարկածը
2013 թվականի հուլիսի 31-ին Երևանի զորամասերից մեկում մահացած Մանուչար Մանուչարյանի գործով անցնող Բաբկեն Գաբոյանն ու Արման Ստեփանյանը չեն ընդունում իրենց առաջադրված մեղադրանքը։ Նրանք մեղադրվում են Մանուչարյանին ինքնասպանության հասցնելու մեջ, մինչդեռ ինքնասպանության վարկածն արժանահավատ չի համարում նաև տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, ռազմական փորձագետ Ռուբեն Մարտիրոսյանը։ Վերջինս Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է, որ համոզմունք ունի, թե սերժանտ Ստեփանյանը և կրտսեր սերժանտ Գաբոյանը մեղադրանքի և սպանության հետ կապ չունեն։
Այսօր Արաբկիր և Քանաքեռ֊Զեյթուն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացած դատական նիստի ժամանակ Գաբոյանը պնդել է, որ ինքը Մանուչարյանի հետ ոչ մի խնդիր չի ունեցել, չնայած մեղադրականում հակառակն է նշված։ Նա նաև ասել է, որ վկաներից և ոչ մեկը չի հաստատել մեղադրանքի այն կետը, թե ինքը ոտքերով հարվածել է Մանուչարյանին։
Նույնկերպ Արման Ստեփանյանը պնդել է, որ ինքը ծառայության ընթացքում Մանուչարյանի վրա ճնշումներ չի գործադրել։ Երկու մեղադրյալներն էլ, ովքեր մոտ 3 տարի է անազատության մեջ են գտնվում, այսօր հրաժարվել են պատասխանել մեղադրող դատախազի հարցերին։
Դատական նիստից հետո Արման Ստեփանյանի փաստաբան Նորայր Նորիկյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ մեղադրանքը չի ապացուցվում վկաների ցուցմունքներով։ Նա, մասնավորապես, մեջբերել է վկաներից մեկի խոսքերը, թե դեպքից մեկ ժամ առաջ Մանուչարյանը անեկդոտ է պատմել ծառայակիցներին, բարձր տրամադրություն է ունեցել։ Բացի դա, մեղադրանքում խոսվում է մի դրվագի մասին, թե Ստեփանյանը սենյակում այլ զինվորների ներկայությամբ մի քանի րոպե շարունակ բռունցքներով հարվածել է Մանուչարյանին, սակայն վկաներից և ոչ մեկը դատարանում ծեծի փաստը չի հաստատել։
Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Ռուբեն Մարտիրոսյանը դեռևս 2013 թվականին՝ դեպքից հետո պնդում էր, թե ինքնասպանության վարկածը հորինված է քննչական մարմնի կողմից։ Այն ժամանակ նա, մասնավորապես, նշել էր, որ ինքնաձիգի վրա, որից Մանուչարյանը իբր ինքնասպան էր եղել, չեն եղել մատնահետքեր։ Այսօր էլ Epress.am֊ի հետ զրույցում նա նույնն է ասել՝ նշելով, որ տարիների ընթացքում ինքն ավելի շատ ապացույցներ է ձեռք բերել, որոնք հաստատում են իր կարծիքը։
Նա ընդգծել է, որ այս տարվա ապրիլի 23-ին հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին։ Հաղորդման համաձայն, «միակողմանի, կեղծ, քրեական դատավարության օրենսգրքի կոպիտ խախտումներով ուղեկցված նախաքննության արդյունքում դիտավորյալ սպանությունը որակվել է որպես ինքնասպանություն»։
Պաշտոնական վարկածի համաձայն, Մանուչարյանը ինքնաձիգից ավտոմատ կրակահերթով երեք կրակոց է հասցրել իր գլխի շրջանում։ Ռուբեն Մարտիրոսյանը, սակայն, ընդգծել է, որ դեպքից հետո քննիչ Մ․Նալբանդյանը Մանուչարյանի հագուստների զննման ժամանակ հայտնաբերել է 5մմ տրամագծով անցք աջ ոտքի հետնամասում՝ ազդրի շրջանում, որի եզրերը այրվածքի հետքերով են։
Ռազմական փորձագետը պնդում է, որ տաբատի վրա հայտնաբերված վնասվածքը բնորոշ է հրազենային գնդակի վնասվածքի:
«Եթե նախաքննական մարմինը ապացուցված է համարել, թե իբր Մանուչարյանը ինքնասպանություն է գործել իր կզակի շրջանում երեք հրազենային վնասվածքներ հասցնելու հետևանքով, ապա այս չորրորդ վնասվածքը, որը Մանուչարյանը չէր կարող ինքն իրեն հասցնել, վկայում է այն մասին, որ կատարվածը դիտավորյալ սպանություն է և, որ երկու փորձագետներ՝ դատաձգաբան Ա. Համբարձումյանը և դատահետքաբան Գ.Ավետիսյանը կատարել են հանցագործություն, որի համար նախատեսված է պատիժ ՀՀ օրենսգրքի 338-րդ հոդվածով (Սուտ ցուցմունք կամ կեղծ եզրակացություն տալը կամ ակնհայտ սխալ թարգմանություն կատարելը): Նշեմ նաև, որ այս հանցագործության արդյունքում երկու անմեղ երիտասարդներ՝ Գաբոյանը և Ստեփանյանը շուրջ 2.9 տարի է, ինչ գտնվում են կալանքի տակ իրենց չկատարած հանցանքի՝ իբր Մանուչարյանին ինքնասպանության հասցնելու համար», ֊ Կոստանյանին ուղարկված հաղորդման մեջ նշել է Մարտիրոսյանը:
Վերջինս նաև ընդգծել է, որ դատարանում հարցաքննված դատաձգաբան Համբարձումյանը հայտարարել է, որ ինքը Մանուչարյանի տաբատը չի հետազոտել, ինչը, Մարտիրոսյանի խոսքով, նույնպես հանցագործություն է:
Այսպիսով, տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչը միջնորդել է գլխավոր դատախազին ստուգել իր կողմից տրված փաստերը, և, եթե դրանք համապատասխանում են իրականությանը, երկու փորձագետների նկատմամբ սկսել քրեական հետապնդում։
Մարտիրոսյանը նաև նշել է, որ մոտ մեկ և կես ամիս է անցել իր հաղորդումից, սակայն Դատախազությունից ոչ մի պատասխան չի ստացել։

Criminologist Alleges Perjury by Forensic Experts in Case of Soldier's Death, Calls for Their Investigation
Former military conscripts Arman Stepanyan and Babken Gaboyan, who were arrested in 2013 on suspicion of inciting fellow serviceman Manuchar Manucharyan's alleged suicide, pleaded not guilty Monday to the indictment. Concurrently, Ruben Martirosyan, an expert criminologist with the Peace Dialogue NGO, also considers the official version of Manucharyan's death unreliable. In a conversation with Epress.am yesterday, he expressed confidence that sergeant Stepanyan and junior sergeant Gaboyan were not related to the “conscript's murder” and that the charges against them were groundless.
At a June 6 hearing in Arabkir and Qanaker-Zeytun district court, Gaboyan denied having had any sort of conflicts with the deceased. And although the indictment may state otherwise, the accused also denied the claim that prior to Manucharyan's death he had allegedly beaten the deceased on several occasions. Accused Stepanyan, for his part, denied having exerted pressure on Manucharyan at any point during their joint military service. Both of the accused, who've been behind bars for nearly three years,  refused to answer further prosecution questions.
Speaking to reporters following the hearing, Stepanyan's lawyer, Norayr Norikyan, said none of the witnesses had confirmed the accusation; on the contrary, they had testified to seeing Manucharyan telling a joke to fellow servicemen and being in a good mood only an hour before his death. In addition, the lawyer stated, witnesses had denied prosecution allegations that Stepanyan had punched Manucharyan repeatedly for several minutes in front of other soldiers' eyes.
Back in 2013, Ruben Martirosyan, a representative of Manucharyan's legal successor, insisted that Manucharyan had actually been murdered and the suicide story was cooked up by the investigative body. Martirosyan had said, inter alia, that the weapon with which Manucharyan had allegedly killed himself had no fingerprints on it. In a Monday conversation with Epress.am, the expert stood by his convictions, stressing that over the years he had obtained even more supporting evidence.
On April 23, 2016, Martirosyan filed a crime report with Armenia's General Prosecutor Gevorg Kostanyan, according to which, “as a result of a unilateral preliminary investigation, which was conducted in gross violation of the Criminal Procedure Code, a premeditated murder has been classified as suicide.”
According to the official report, Manucharyan was found with three gunshot wounds through his chin while on guard duty. However, Martirosyan noted that a subsequent examination of the soldier's uniform had found a 5mm hole in the back of the right pant leg that had burn traces on its edges. The criminologist is therefore convinced that the damage discovered on Manucharyan's trousers is a characteristic of a gunshot.
“The preliminary investigation body considered it proven that Manucharyan had committed suicide through three self-inflicted gunshot wounds to the head; however, this fourth wound, which Manucharyan couldn't have inflicted on himself, proves that he was deliberately killed, and that forensic experts A. Hambardzumyan and G. Avetisyan committed a crime which provides for punishment under Article 338 of Armenia's Criminal Code (perjury or false expert conclusions),” Martirosyan said in his appeal to Kostanyan.
The criminologist added that forensic expert Hambardzumyan later said in court that he had not examined Manucharyan's trousers, which, according to Martirosyan, “is also a criminally punishable lie.” Hence, the representative of the deceased's legal successor motioned to the General Prosecutor to look into these assertions and, if proven true, to subject the two forensic experts to criminal liability.