Զինվորը չէր կարող միաժամանակ կրակել իր կզակին և ոտքին․ փորձագետը հերքում է ինքնասպանության վարկածը
2013 թվականի հուլիսի 31-ին Երևանի զորամասերից մեկում մահացած Մանուչար Մանուչարյանի գործով անցնող Բաբկեն Գաբոյանն ու Արման Ստեփանյանը չեն ընդունում իրենց առաջադրված մեղադրանքը։ Նրանք մեղադրվում են Մանուչարյանին ինքնասպանության հասցնելու մեջ, մինչդեռ ինքնասպանության վարկածն արժանահավատ չի համարում նաև տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, ռազմական փորձագետ Ռուբեն Մարտիրոսյանը։ Վերջինս Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է, որ համոզմունք ունի, թե սերժանտ Ստեփանյանը և կրտսեր սերժանտ Գաբոյանը մեղադրանքի և սպանության հետ կապ չունեն։
Այսօր Արաբկիր և Քանաքեռ֊Զեյթուն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացած դատական նիստի ժամանակ Գաբոյանը պնդել է, որ ինքը Մանուչարյանի հետ ոչ մի խնդիր չի ունեցել, չնայած մեղադրականում հակառակն է նշված։ Նա նաև ասել է, որ վկաներից և ոչ մեկը չի հաստատել մեղադրանքի այն կետը, թե ինքը ոտքերով հարվածել է Մանուչարյանին։
Նույնկերպ Արման Ստեփանյանը պնդել է, որ ինքը ծառայության ընթացքում Մանուչարյանի վրա ճնշումներ չի գործադրել։ Երկու մեղադրյալներն էլ, ովքեր մոտ 3 տարի է անազատության մեջ են գտնվում, այսօր հրաժարվել են պատասխանել մեղադրող դատախազի հարցերին։
Դատական նիստից հետո Արման Ստեփանյանի փաստաբան Նորայր Նորիկյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ մեղադրանքը չի ապացուցվում վկաների ցուցմունքներով։ Նա, մասնավորապես, մեջբերել է վկաներից մեկի խոսքերը, թե դեպքից մեկ ժամ առաջ Մանուչարյանը անեկդոտ է պատմել ծառայակիցներին, բարձր տրամադրություն է ունեցել։ Բացի դա, մեղադրանքում խոսվում է մի դրվագի մասին, թե Ստեփանյանը սենյակում այլ զինվորների ներկայությամբ մի քանի րոպե շարունակ բռունցքներով հարվածել է Մանուչարյանին, սակայն վկաներից և ոչ մեկը դատարանում ծեծի փաստը չի հաստատել։
Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Ռուբեն Մարտիրոսյանը դեռևս 2013 թվականին՝ դեպքից հետո պնդում էր, թե ինքնասպանության վարկածը հորինված է քննչական մարմնի կողմից։ Այն ժամանակ նա, մասնավորապես, նշել էր, որ ինքնաձիգի վրա, որից Մանուչարյանը իբր ինքնասպան էր եղել, չեն եղել մատնահետքեր։ Այսօր էլ Epress.am֊ի հետ զրույցում նա նույնն է ասել՝ նշելով, որ տարիների ընթացքում ինքն ավելի շատ ապացույցներ է ձեռք բերել, որոնք հաստատում են իր կարծիքը։
Նա ընդգծել է, որ այս տարվա ապրիլի 23-ին հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին։ Հաղորդման համաձայն, «միակողմանի, կեղծ, քրեական դատավարության օրենսգրքի կոպիտ խախտումներով ուղեկցված նախաքննության արդյունքում դիտավորյալ սպանությունը որակվել է որպես ինքնասպանություն»։
Պաշտոնական վարկածի համաձայն, Մանուչարյանը ինքնաձիգից ավտոմատ կրակահերթով երեք կրակոց է հասցրել իր գլխի շրջանում։ Ռուբեն Մարտիրոսյանը, սակայն, ընդգծել է, որ դեպքից հետո քննիչ Մ․Նալբանդյանը Մանուչարյանի հագուստների զննման ժամանակ հայտնաբերել է 5մմ տրամագծով անցք աջ ոտքի հետնամասում՝ ազդրի շրջանում, որի եզրերը այրվածքի հետքերով են։
Ռազմական փորձագետը պնդում է, որ տաբատի վրա հայտնաբերված վնասվածքը բնորոշ է հրազենային գնդակի վնասվածքի:
«Եթե նախաքննական մարմինը ապացուցված է համարել, թե իբր Մանուչարյանը ինքնասպանություն է գործել իր կզակի շրջանում երեք հրազենային վնասվածքներ հասցնելու հետևանքով, ապա այս չորրորդ վնասվածքը, որը Մանուչարյանը չէր կարող ինքն իրեն հասցնել, վկայում է այն մասին, որ կատարվածը դիտավորյալ սպանություն է և, որ երկու փորձագետներ՝ դատաձգաբան Ա. Համբարձումյանը և դատահետքաբան Գ.Ավետիսյանը կատարել են հանցագործություն, որի համար նախատեսված է պատիժ ՀՀ օրենսգրքի 338-րդ հոդվածով (Սուտ ցուցմունք կամ կեղծ եզրակացություն տալը կամ ակնհայտ սխալ թարգմանություն կատարելը): Նշեմ նաև, որ այս հանցագործության արդյունքում երկու անմեղ երիտասարդներ՝ Գաբոյանը և Ստեփանյանը շուրջ 2.9 տարի է, ինչ գտնվում են կալանքի տակ իրենց չկատարած հանցանքի՝ իբր Մանուչարյանին ինքնասպանության հասցնելու համար», ֊ Կոստանյանին ուղարկված հաղորդման մեջ նշել է Մարտիրոսյանը:
Վերջինս նաև ընդգծել է, որ դատարանում հարցաքննված դատաձգաբան Համբարձումյանը հայտարարել է, որ ինքը Մանուչարյանի տաբատը չի հետազոտել, ինչը, Մարտիրոսյանի խոսքով, նույնպես հանցագործություն է:
Այսպիսով, տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչը միջնորդել է գլխավոր դատախազին ստուգել իր կողմից տրված փաստերը, և, եթե դրանք համապատասխանում են իրականությանը, երկու փորձագետների նկատմամբ սկսել քրեական հետապնդում։
Մարտիրոսյանը նաև նշել է, որ մոտ մեկ և կես ամիս է անցել իր հաղորդումից, սակայն Դատախազությունից ոչ մի պատասխան չի ստացել։

В Армении требуют привлечь к ответственности экспертов по делу о смерти солдата
Бабкен Габоян и Арман Степанян не признают обвинение, выдвинутое в рамках дела о смерти Манучара Манучаряна в одной из военчастей Еревана. Они обвиняются в доведении военнослужащего до самоубийства, между тем, версию о самоубийстве также считает недостоверной представитель правопреемника пострадавшего, военный эксперт Руберт Мартиросян. В беседе с Epress.am он выразил уверенность, что сержант Степанян и младший сержант Габоян не имеют отношения к убийству и обвинению.
6 июня в суде общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун Габоян утверждал, что никаких проблем с Манучаряном не имел, однако в обвинении отмечено обратное. По словам обвиняемого, никто из свидетелей не подтвердил пункт обвинения, согласно которому, он бил Манучаряна ногами.
Арман Степанян, в свою очередь, настаивает, что не оказывал давления на Манучара Манучаряна. Оба обвиняемых, которые сидят уже почти 3 года, отказались отвечать на вопросы прокурора обвинения.
После судебного заседания адвокат Степаняна Норайр Норикян заявил в беседе с журналистами, что показания свидетелей не подтверждают обвинение. Он, в частности, процитировал слова одного из свидетелей о том, что за полчаса до инцидента Манучарян рассказывал сослуживцам анекдот, был в приподнятом настроении. Кроме того, в обвинении говорится, что в комнате, в присутствии других солдат, Степанян в течение нескольких минут бил Манучаряна кулаками, однако ни один свидетель не подтвердил в суде факт избиения.
Еще в 2013-ом правопреемник представителей пострадавшего Рубен Мартиросян утверждал, что следственный орган выдумал версию о самоубийстве. Тогда эксперт, в частности, заявил, что на автомате, при помощи которого Манучарян якобы совершил самоубийство, не было отпечатков пальцев. Сегодня он повторяет свои слова, отмечая, что за эти годы приобрел больше доказательств, подтверждающих его точку зрения.
В беседе с Epress.am Мартиросян заявил, что 23 апеля 2016 года представил генпрокурору Армении сообщение о преступлении, согласно которому, «в результате одностороннего предварительного следствия, которое сопровождалось грубыми нарушениями уголовно-процессуального кодекса, преднамеренное убийство было квалифицировано как самоубийство».
По официальной версии, Манучарян открыл автоматную очередь, получил 3 выстрела в голову. Рубен Мартиросян, однако, отмечает, что после инцидента следователь М. Налбандян составил протокол осмотра одежды Манучаряна: в ходе осмотра обнаружено отверстие диаметром 5мм. в области задней части правого бедра, на краях которого следы ожога.
Военный эксперт утверждает, что обнаруженные на брюках повреждения характерны для огнестрельных. «Если орган предварительного следствия счел доказанным, что Манучарян совершил самоубийство путем нанесения трех огнестрельных ранений в области подбородка, это четвертое ранение, которое Манучарян не мог нанести себе сам, свидетельствует о преднамеренном убийстве и о том, что эксперты-криминалисты А. Амбарцумян и Г. Аветисян совершили преступление, которое предусматривает наказание по статье «дача ложных показаний или ложного заключения либо осуществление неправильного перевода». Также отмечу, что в результате этого преступления двое невиновных молодых людей находятся в тюрьме почти 2.9 лет за несовершенное ими преступление – доведение Манучаряна до самоубийства», - говорится в сообщении Мартиросяна, адресованном генпрокурору Геворгу Костаняну.
Допрошенный в суде Амбарцумян, по словам собеседника, заявил, что не исследовал брюки Манучаряна, что, по словам Мартиросяна, также является преступлением.
Представитель правопреемника пострадавшего ходатайствовал генпрокурору проверить представленные им факты и, если они соответствуют действительности, привлечь экспертов к уголовной ответственности.
Сообщение было послано Мартиросяном около полутора месяца назад, однако прокуратура до сих пор не ответила, сообщил военный эксперт.