Իրավապահները «ոչ մի հարց չլուծեցին»․ երևանյան դաժան սպանության մասին
Նախկին ամուսնու՝ 31-ամյա Վլադիկ Մարտիրոսյանի կողմից հուլիսի 8-ին Երևանում կացնահարված Թագուհի Մանսուրյանը և նրա հայրը՝ Վաչագան Մանսուրյանը հիվանդանոցում Azatutyun.am-ին պատմել են իրենց վրա հարձակման մանրամասները։ Մարտիրոսյանը կացնահարելով սպանել է կնոջ մորը՝ 64-ամյա Կարինե Մանսուրյանին, որը տեղում մահացել է։ Կայքի փոխանցմամբ՝ հայրը և դուստրը դեռևս տեղյակ չեն Կարինեի մահվան մասին։
Թագուհի Մանսուրյանը պատմել է, որ իր նախկին ամուսինը հերթական անգամ սպառնալիքներով եկել է ծնողների տուն և փորձել ներս մտնել: Կնոջ ծնողները ոստիկանություն են զանգահարել: Թագուհու խոսքով՝ ոստիկաններն իրեն ու մորը տարել են բաժանմունք հաղորդագրություն տալու համար, ամուսինը մնացել է տեղում՝ հայտարարելով, որ կնոջ ծնողներն էլ իր նկատմամբ բռնություն են կիրառել։ Բացատրություն տալուց հետո ոստիկանները մորը և դստերը հետ են բերել տուն։
«Մոտավորապես գիշերվա ժամը 4-ն էր արդեն: Իջեցրեցին ՝ մենք մտել ենք մուտք: Աստիճանները բարձրացանք, հասա դռան դեմը՝ ինքը կացնով արդեն հարձակվեց իմ վրա: Իմ գլխին է խփել, մեջքիս, ուսիս ու փորիս հատվածում: Ես գոռացել եմ ՝ օգնություն, էլ չեմ հիշում», - ասել է Թագուհի Մանսուրյանը։ Վերջինս նշել է, որ շուրջ 1.5 տարվա ամուսնական կյանքի ընթացքում ամուսինը գրեթե միշտ ծեծի է ենթարկել իրեն, հենց այդ պատճառով էլ ամուսնալուծվել են:
Վաչագան Մանսուրյանը դատապարտել է իրավապահ մարմինների գործելաոճը:
«Երբ գնում են դրսում որևիցե միտինգ են անում, նրանց ձերբակալում են, տանում են, երեք ամիս նստացնում են, տուգանում են, չգիտես՝ ինչեր են անում, բայց նման տեռորիստին, որ ամբողջ ընտանիքս տեռորի է ենթարկում, ոչ մի հարց չլուծեցին, գոնե տուգանքի ենթարկեին, գոնե երեք ամիս նստեցնեին», - Azatutyun.am-ի հետ զրույցում ասել է Վաչագան Մանսուրյանը։
Նրա խոսքով՝ ընտանիքին սարսափի մեջ պահող նախկին փեսայի ուզածը դստերը կտակած բնակարանն է եղել:
Վլադիկ Մարտիրոսյանը նախկին կնոջ նկատմամբ բռնությունների փաստով նախկինում դատապարտվել է ազատազրկման, բայց պատիժը պայմանական է կիրառվել։
Azatutyun.am֊ը նշում է, որ Թագուհի Մանսուրյանի ընտանիքի վրա հարձակմանը ականատես է եղել նրա 1.5 տարեկան որդին։
Մարտիրոսյանին այժմ մեղադրանք է առաջադրվել սպանության մեջ, դատարանում մեղադրանքը հաստատվելու դեպքում նրան սպառնում է մինչև ցմահ ազատազրկում:

Yerevan Ax Attack Victim Slams Police for Inaction on Domestic Violence Cases
Taguhi Mansuryan, a Yerevan woman who, along with her parents, was subjected on July 8 to a vicious ax attack by her former husband, 31-year-old Vladik Martirosyan, described in conversation with RFE/RL's Armenian service (Azatutyun.am) the events which led to the attack. The woman, who is still unaware that her 64-year-mother has died of her injuries, told that on the evening of July 7 Martirosyan came to her parents' apartment and tried to force his way into their home. Taguhi's parents called police to report that the man was threatening them, and the officers who soon arrived at the scene took the woman and her mother to a police station to register the complaint.
“We were dropped off at around 4 in the morning. We climbed the stairs and came at me with an ax as soon as I reached our door. He hit me on the head, the back, the shoulder, the belly. I called for help and I don't remember anything from that point on,” Mansuryan said. She added that she had divorced Martirosyan because was subjected to physical abuse during the entirety of the couple's 1.5 years of marriage
Taguhi's father, Vachagan Mansuryan, for his part, condemned the inaction of law enforcement agencies. “They detain regular street protesters and fine them, put them behind bars for months, but they let this terrorist walk free. If only he had been fined, if only he had been imprisoned for at least three months...” Mansuryan told Azatutyun.am.
Note, Vladik Martirosyan was found guilty in 2015 of having subjected his then-wife to domestic violence on at least three separate occasions; however, he never actually served any time in prison thanks to a Yerevan judge's decision to impose a six-month suspended sentence against him. He now faces a murder charge and life in prison if he's convicted.