Ալեք Ենիգոմշյանին ձերբակալել են «զինված խմբին օժանդակելու» կասկածանքով
«Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության առաջնորդներից մեկը՝ Ալեք Ենիգոմշյանը, ով հուլիսի 27-ին բերման էր ենթարկվել ԱԱԾ, ձերբակալվել է։ Նա այժմ գտնվում է ԱԱԾ Ձերբակալվածների պահման վայրում, տեղեկացնում է «Հիմնադիր խորհրդարանը»:
Azatutyun.am կայքի հետ զրույցում Ենիգոմշյանի փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանն ասել է, որ իր պաշտպանյալը կասկածվում է հուլիսի 17-ին ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքը գրաված զինված խմբին օժանդակելու մեջ։
Փաստաբանի հավաստմամբ՝ նախաքննական մարմինը խախտումներ է թույլ տվել և ինքը մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ պատրաստվում են մտնել մեկուսարան՝ խախտումները վերացնելու համար։ Թե ինչ խախտումներ են դրանք, կայքը չի մանրամասնել։

Oppositionist Arrested on Suspicion of ‘Aiding’ Yerevan Armed Group
Alek Yenigomshyan, a key member of Founding Parliament anti-government movement, was arrested Thursday on suspicion of aiding the Founding Parliament-affiliated armed group holed up in a Yerevan police station since July 17, Yenigomshyan’s lawyer, Nikolay Baghdasaryan, told the RFE/RL’s Armenian service (Azatutyun.am.)
The oppositionist, along with several other organizers of the daily demonstrations in Yerevan in support of the gunmen calling themselves the “Daredevils of Sasun,” was detained on July 27 ahead of their next rally in Yerevan’s Freedom Square.
Speaking to Azatutyun.am, Yenigomshyan’s lawyer also claimed, without further elaboration, that the arrest was illegal because NSS officers had committed serious procedural violations.