Քննիչներն ու ոստիկաններն հիվանդանոցում արտոնյալ են. փոխտնօրենը խնդիր չի տեսնում
«Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքում երեկ գիշերվանից, երբ ոստիկանների գործողությունների հետևանքով տասնյակ ցուցարարներ են տուժել, խստացվել է ելումուտը բուժում ստացող հիվանդների հարազատների, խնամողների համար:
Փոխարենը, վերակենդանացման բաժանմունք ազատ ելումուտ են անում մոտ 10 քննիչներ, ովքեր ներս են մտնում առանց սպիտակ խալաթների: Ներսից դռները հսկում են երկու կարմիր բերետավորներ: Քննիչները լրագրողների հարցերին չեն պատասխանում:
«Երեկ գիշերը չէին թողնում դուրս գային, հիմա էլ չեն թողնում մտնենք», - հիվանդանոց այցելած Epress.am-ի լրագրողի հետ զրույցում բողոքել է միջին տարիքի մի կին, ով զայրացած ասում էր, որ «ձեր միջադեպերի» հետ կապ չունի, սակայն չի կարողանում իր հիվանդ հորը մտնել խնամել:
Երեկ Սարի թաղ թաղամասում ոստիկանների կողմից հատուկ միջոցների կիրառմամբ ակցիան ցրելու հետևանքով «Գրիգոր Լուսավորիչ» է տեղափոխվել 50 անձ՝ այրվացքներով, աչքի վնասվածքով, սալջարդերով, հեմատոմաներով:
Հիվանդանոցի փոխտնօրեն, բժիշկ Գագիկ Մանուկյանին հարցրեցինք՝ ինչու են ոստիկանները, ընդ որում՝ առանց բժշկական հանդերձանքի, քայլում հատկապես վերակենդանացման բաժանմունքում: Բժիշկը պատասխանեց, թե «նրանք հերթափոխ են անում»:
«Հիմա որ «Էրեբունիիում» զինված կանգնած են: Ի՞նչի են կանգնել, որ կարողանան կարգ ու կանոն պաշտպանեն: Ես բժիշկ եմ, հո չեմ ընկնի մեկին խփեմ՝ ասեմ՝ էս ինչ եք անում, թողեք մեր աշխատանքը անենք», - ասել է Մանուկյանը:
Հիվանդանոցում քննիչները հարցաքննում էին երեկ Սարի թաղում տուժած մարդկանց: Ընդ որում՝ նրանց չէին հայտնում՝ ինչ կարգավիճակով են մարդիկ ցուցմունք տալիս՝ վկայի, թե տուժողի:
«Երևի որպես վկա», - մեզ ասաց Life.ru-ի օպերատոր Տիգրանը Գասպարյան:
Մեր թղթակիցը հարցրել է Գասպարյանին հարցաքննող քննիչներին՝ ի՞նչ կարգավիճակ ունեն այդ հարցաքննվողները, ի՞նչ հոդվածով է քրեական գործ հարուցվել, պատասխանեցին՝ մենք չգիտենք, մենք քննիչական խումբ ենք, Քննչական կոմիտե զանգեք:
Քննչական կոմիտեի կայքում քիչ անց տեղադրված հայտարարության մեջ ասված է, որ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին (Զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելը) և 2-րդ մասերով (Զանգվածային անկարգությունների ժամանակ դրանց մասնակցի կողմից բռնություն գործադրելը, ջարդ կամ հրկիզում իրականացնելը, գույք ոչնչացնելը կամ վնասելը, հրազեն, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր գործադրելը կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելը), ձերբակալվել է 23 մարդ:
Բացի հարցաքննելուց, քննիչները որպես իրեղեն ապացույց վերցնում էին վիրավորվածների հագուստները, որոնք եղել են իրենց հագին միջադեպի ժամանակ:
Այնփաթի բնակիչ, ոտքի և ձեռքի այրվածքներ ստացած 28-ամյա մանկավարժ Անահիտ Փիլոյանը հրաժարվում էր իր հագուստները տալ:
«Որովհետև չի վստահում քննիչներին», - մեզ հետ զրույցում ասել է նրա հայրը՝ Սամվել Փիլոյանը: Հոր խոսքով՝ ինքն եկել է աղջկան տուն տանելու, սակայն քննիչները թույլ չեն տվել:
Նշենք, որ «Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի գլխավոր բժշիկը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի խնամին է՝ Արա Մինասյանը:

Family members of the dozens of protesters who were admitted to Yerevan’s Surb Grigor Lusavorich hospital with police-inflicted injuries last night have been barred from visiting their relatives at the hospital’s intensive care unit; meanwhile, investigators and law enforcement officers are free to come and go as they please, as witnessed by an Epress.am correspondent today.
“Last night they wouldn’t let us leave, now they won’t let us in,” a middle-aged woman complained to our reporter, adding that she had nothing to do with “your events” and only wanted to enter the unit to take care of her father.
As many as 50 people were rushed here late on Friday with severe burns, broken bones and damaged eyes after Armenia’s riot police used stun grenades and tear gas to disperse a crowd of supporters of a radical armed group occupying a Yerevan police station for nearly two weeks. A total of 60 protesters were taken to 5 hospitals in the city; more than a hundred people were detained.
In response to our correspondent’s question as to why representatives of law enforcement agencies were allowed to enter the intensive care unit without even having to wear a protective gown or some other covering, the deputy director of the hospital, MD Gagik Manukyan insisted that they were “on duty.”
“ to enforce law and order. I’m a doctor; I’m not going to fight anyone and tell them to let us do our job,” Manukyan said.
As investigators were questioning the patients, our reporter tried to find out from them whether the injured were being questioned as victims or as witnesses. They, however, refused to answer, saying that “we are only an investigative group; you should contact the Investigative Committee.”
The Committee did subsequently issue a statement to report that 23 people, among them opposition politicians with the Heritage party Andrias Khukasyan and Armen Martirosyan, were arrested as part of an investigation under parts 1 and 2 of Article 225 of Armenia’s Criminal Code (“organization of mass disorder, accompanied with violence, pogroms, arson, destruction or damage to property, using fire-arms, explosives or explosive devices, or by armed resistance to the representative of the authorities.”)
In addition to questioning the injured, investigators were also collecting the protesters' clothes “as material evidence.” Anahit Piloyan, a 28-year-old protester with burns on her legs and arms, however, refused to give away her clothes.
“That’s because she does not trust the investigators,” her father, Samvel Piloyan, told us. He added that he had come to take his daughter home but law enforcement officers were not allowing him to.