ԱՄՆ֊ում հետախուզվող ՌԴ քաղաքացին ձերբակալվել է Հայաստանում․ նրա կինը քաղաքական պատճառ է տեսնում
Ուրբաթ՝ օգոստոսի 26-ին, «Զվարթնոց» օդանավակայանում բերման ենթարկված Ռուսաստանի քաղաքացի 30-ամյա Սերգեյ Միրոնովը 2016 թվականի մայիսի 11-ից միջազգային մակարդակով հետախուզվում է Միացյալ Նահանգների իրավապահ մարմինների կողմից։ Այս մասին հաղորդում է ՀՀ Ոստիկանության պաշտոնական կայքը։
Միրոնովը, համաձայն պաշտոնական հաղորդագրության, հետախուզվում էր ԱՄՆ քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով, մասնավորապես՝ նրան կասկածում են փողերի լվացման և զենքի ապօրինի առևտրով զբաղվելու մեջ:
Ձերբակալվածի կինը՝ Յուլիա Միրոնովան, «Ազատության» հետ զրույցում, կարծիք է հայտնել, որ ամուսինը պատահածի հետ կապ չունի և Միացյալ Նահանգները ցանկանում են նրանից ինչ-որ տեղեկություն ստանալ։
Կնոջ խոսքով՝ Միրոնովն աշխատում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող բելառուսական «Սինեզիս» ընկերությունում որպես տեսատեխնոլոգիաների բաժնի ղեկավար:
«Իմ ամուսինը Ռուսաստանում զբաղվում է տեսանյութերի վերլուծությամբ, և այդ ծրագիրը ապահովում էր Մոսկվայում գտնվող խոշորագույն օբյեկտների՝ մետրոպոլիտենի, երկաթուղու անվտանգությունը: Այսինքն՝ այնպիսի օբյեկտների անվտանգությունը, ուր մարդկանց մեծ կուտակում կա: Այդ ծրագրի նպատակը անվտանգության ապահովումն է, և ես ենթադրում եմ, որ, միգուցե, ԱՄՆ-ում ցանկանում են իմ ամուսնուց ինչ-որ տեղեկություն ստանալ, և նրանց լուրջ հիմք է հարկավոր, որպեսզի իմ ամուսնուն տեղափոխեն Միացյալ Նահանգներ: Կարծում եմ՝ այստեղ նաև քաղաքական համատեքստ կա: Այլ բացատրություն չունեմ: Ամուսինս ընդամենը մեկ անգամ է եղել ԱՄՆ-ում՝ մեկ շաբաթով, Սան Ֆրանցիսկոյում ուսման է եղել», – ասել է Միրոնովան:
Կինը նշել է, որ իրավապահներն իրեն ասել են, թե ամուսինը որոնվում է «Ինտերպոլ»-ի կողմից, սակայն ամուսինները որևէ նման նամակ իրենց տան հասցեի վրա չեն ստացել և մինչ այս երկրից-երկիր տեղափոխման հետ կապված որևէ աչգելք չեն ունեցել։ Ամուսինները Հայաստան էին եկել հանգստանալու նպատակով։
Միրոնովի շահերը պաշտպանում են ռուսաստանցի փաստաբան Կարեն Ներսիսյանը և հայաստանցի փաստաբան Վրեժ Խաչիկյանը:

Russian Citizen Detained in Yerevan Wanted by US since May, Armenia's Police Say
Sergey Mironov, a 30-year-old Russian citizen who was detained by Armenian security forces in Yerevan's Zvartnots airport Friday, has been wanted by the US government since May 11 for alleged money laundering and illegal transfer of military technology, according to an official statement issued by Armenian's police Monday, August 29.
Speaking to RFE/RL's Armenian service, however, Mironov's wife, Yulia Mironova, claimed that the accusations against her husband were baseless and the US only wanted to “get some information from him.” Mironov, according to his wife, works as a Head of Technology at the Moscow office of Belarusian Synesis IT company. “He is involved in video analytics; this program ensures the security of some of the largest facilities in Moscow – the metro, the railway, i.e, places with large gatherings of people. This program is responsible for the security of these areas, and I believe that the US perhaps wants to obtain some information from my husband and needs some really serious grounds for transferring him to the United States. It's also possible that this is all a political pretext; I have no other explanation,” Mironova said.
The woman added that Armenia's security officials have told her that Mironov “is wanted by the Interpol;” however, the spouses “haven't received any such letters to our address in Russia” and until now had not had any problems with travelling abroad.