Խաղողագործների գումարները կրկին չտվեցին՝ վարչապետի փոփոխության պատրվակով
Վայոց ձորի մարզի Աղավնաձոր գյուղի բնակիչներին մթերված խաղողի դիմաց պարտքի հարցը շարունակում է օդում կախված մնալ։ Դեռևս սեպտեմբերի սկզբին Վայոց ձորի մարզպետ Հարություն Սարգսյանը խոստացել էր խնդիրը կարգավորել սեպտեմբերի 15-ին, սակայն այսօր աղավնաձորցիների հետ հանդիպման ժամանակ նա պատճառաբանել է, որ վարչապետը փոխվել է և գյուղացիները պետք է կրկին սպասեն։ Կոնկրետ ժամկետներ մարզպետը չի նշել։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է գյուղի բնակիչ, խաղողագործ Կոստան Ստեփանյանը։
«Մենք ամբողջ գյուղով հավավքել էինք, մարզպետին էինք սպասում, որովհետև խոստացել էր, որ էսօր պետք է լուծեր էդ փողերի հարցը, բայց էկավ, նորմալ բան չխոսաց։ Մենակ ասեց, որ վարչապետը փոխվել ա, կառավարությունը փոխվել ա, պետք ա էլի անորոշ ժամանակով սպասենք», ֊ ասել է Ստեփանյանը։
Սեպտեմբերի 1-ին աղավնաձորցիները բողոքի ակցիա էին կազմակերպել՝ թույլ չտալով, որպեսզի իրենց երեխաները դպրոց գնան։ Մարզպետի հորդորները լսելով՝ նրանք հաջորդ օրը երեխաներին դպրոց էին տարել՝ սպասելով սեպտեմբերի 15-ի հանդիպմանը։ Կոստան Ստեփանյանն այսօր մեզ հետ զրույցում հավաստիացրել է, որ իրենք կրկին թույլ չեն տալու, որ երեխաները դպրոց գնան, իրենք էլ հավաքվելու են դպրոցի բակում և բողոքի ցույց են անելու․ «Մենք էլ չենք կարա դիմանանք, ինչքան կարելի ա խաբել»։
Նշենք, որ Վայոց ձորի մարզի Աղավնաձոր գյուղի խաղողագործներին «Վեդի Ալկո» գինու գործարանը նախորդ տարի մթերված խաղողի դիմաց պարտք է ընդհանուր առմամբ 140 միլիոն դրամ: Նախորդ տարի՝ խաղողի մթերման ժամանակ, վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը խաղողագործներին խոստացել էր, որ բոլորի խաղողն էլ կմթերվի և գումարը կվճարվի, սակայն մինչև այսօր խաղողագործները չեն ստացել հասանելիք գումարները։

Невыплату сельчанам долга объяснили сменой премьера Армении
В подвешенном состоянии остается вопрос долга, невыплаченного жителям села Агавнадзор Вайоцдзорской области Армении за поставленный виноград. В начале сентября губернатор области Арутюн Саргсян пообещал решить вопрос до середины месяца, однако в ходе встречи с сельчанами 15 сентября он сослался на смену премьера, сообщив, что виноградарям придется подождать. Как Epress.am сообщил местный житель Костан Степанян, конкретных сроков он не назвал.
«В ожидании губернатора собралось все село. Он обещал, что решит денежный вопрос в этот день, но пришел и не сказал ничего конкретного. Только сказал, что премьера сменили, изменилось правительство, и мы должны подождать неопределенное время», - рассказал собеседник.
1 сентября агавнадзорцы провели акцию протеста, не отправив детей в школу в первый учебный день. Прислушавшись к призывам губернатора, они, в ожидании запланированной встречи, отвели детей на занятия 2 сентября. Степанян заверяет, что они повторят свою акцию, оставив детей дома, и организуют протест во дворе школы. «Мы не можем больше терпеть. Сколько можно обманывать?».
Винный завод «Веди Алко» задолжал за поставленный в прошлом году виноград 140 млн. драмов. При сдаче винограда в 2015-ом премьер Овик Абрамян пообещал, что будет принят весь урожай и выплачена вся сумма, однако денег виноградари до сих пор не получили.