Էջմիածնում կրակոցներ են հնչել, բախվել են քաղաքապետի թեկնածուները. 1in.am
Գալիք կիրակի Էջմիածնում կայանալիք ՏԻՄ ընտրություններին ընդառաջ բախում է տեղի ունեցել Էջմիածնի գործող քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանի և քաղաքապետի թեկնածու Արթուր Թումանյանի միջև։ Ինչպես գրում է 1in.am֊ը, Էջմիածնում սեպտեմբերի 16-ի երեկոյան դրությունը խիստ լարված է եղել, ոստիկանությունը թաղամասերից մեկում հսկողություն է իրականացրել։
Կայքը նշում է, որ երեկ ժամը 23:30-ի ժամանակահատվածում Էջմիածնում տեղի է ունեցել արտակարգ դեպք: Կրակել են ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի որդու, Էջմիածնի գործող քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանի մեքենայի ուղղությամբ: Կարեն Գրիգորյանը այդ պահին եղել է մեքենայի մեջ:
Ըստ 1in.am֊ի կրակոցները հնչել են «Վազ 21/06» մակնիշի մեքենայի միջից, որի մեջ գտնվել է Էջմիածնի քաղաքապետի թեկնածու Արթուր Թումանյանը: Մեքենան պատկանում է Էջմիածնի նախկին քաղաքապետ Հրաչիկ Աբգարյանի եղբորորդուն՝ Ստեփան Աբգարյանին, որը ևս գտնվել է մեքենայի մեջ:
Ըստ կայքի տեղեկությունների՝ Կարեն Գրիգորյանի և Արթուր Թումանյանի թիմակիցների միջև ավելի ուշ տեղի է ունեցել բախում: Կարեն Գրիգորյանի թիմակիցները մեքենայով հարվածել են այն մեքենային, որից կրակոցներ են արձակվել և խլել հրազենը:
«Իմ եղբորորդին և Արթուր Թումանյանը այս պահին գտնվում են հիվանդանոցում, իսկ ոստիկանությունը մեր թաղամսում հսկողություն է իրականացնում, որ հանկարծ մեզ հետ բան չպատահի», ֊ կայքի հետ զրույցում ասել է Էջմիածնի նախկին քաղաքապետ Հրաչիկ Աբգարյանը։
Վերջինիս համաձայն, Էջմիածնում պարեկային ժամ է: Նա նշել է, որ միջադեպը հրահրել են Կարեն Գրիգորյանն ու իր թիմակիցները. «Իրանք են էկել մեր թաղերը: Սա ազգիս վերջն ա, ազգիս խայտառակությունը: Վերջ»:
Աբգարյանը հույս է հայտնել, որ ոստիկանությունը օբյեկտիվ քննություն կիրականացնի, և իրական մեղավորները կպատժվեն:
Էջմիածնում քաղաքապետի պաշտոնին հավակնում են 37-ամյա Կարեն Գրիգորյանը, 47-ամյա Արթուր Թումանյանը և 55-ամյա Արթուր Խաչատրյանը։

Just two days before the Sunday local self-government elections in Armenia's city of Etchmiadzin, a violent clash took place late on Friday between the city's current mayor Karen Grigoryan and mayoral candidate Artur Tumanyan, 1in.am reports, adding that situation in the city is extremely tense, and police have been patrolling the neighbourhood where the shooting occurred.
According to the source, at around 11:30 pm Friday, at least one gunman opened fire on the car carrying Etchmiadzin mayor Karen Grigoryan, the son of Republican MP and former army general Manvel Grigoryan. 1in.am writes that the gunfire came from another vehicle, a VAZ 21/06 owned by former Etchmiadzin mayor Hrachik Abgaryan's nephew, Stepan Abgaryan. Artur Tumanyan was also inside Abgaryan's car at the time.
Shortly after the shooting, the website continues, Grigoryan's supporters deliberately crashed their car into the VAZ 21/06, attacked those inside and seized their weapons. Speaking to 1in.am, Etchmiadzin former mayor Hrachik Abgaryan said his nephew, along with mayoral candidate Artur Tumanyan, has been hospitalized as a result and that police were patrolling the area “to make sure that nothing happens to us.”
Abgaryan insisted that the clash had been incited by Karen Grigoryan and his supporters. “They were the ones to come to our area in the first place. What a disgrace to my nation! This is the end.”