Չինովնիկը բողոքող դպրոցականներին «պլաստիլին» է անվանել
Արագածոտնի մարզի Վարդենիս գյուղի դպրոցականներն երեկ՝ սեպտեմբերի 27-ին, դասադուլ են հայտարարել՝ հրաժարվելով հաճախել գյուղի 4-րդ կարգի վթարային դպրոցը: Ինչպես հաղորդում է hetq.am-ը, նոր դպրոցը, որի հիմքերը փորել են 2012 թվականից, դեռ վերջնական կառուցված չէ: Մարզպետարանի ներկայացուցիչները, ովքեր երեկ դպրոցում էին, հավաստիացրեցին, որ մինչև հոկտեմբերի 10-ը նոր դպրոցի շինարարությունը կավարտվի։ Դեռևս 2011-ին դպրոցի կառուցման աշխատանքների իրականացման մրցույթը հաղթել էր ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Արագած Ախոյանի «Սպիտակ կամար» ընկերությունը:
Դասադուլ անողները դպրոցի բակում հանդիպել են մարզպետարանի կրթության բաժնի պետ Մամիկոն Աբգարյանին, ով հայտարարել է, որ չի «կարելի այս դասադուլը խառնել դպրոցի շինարարության հետ»: Այն հարցին, թե աշակերտները դասադուլից ինչ կշահեն, դպրոցականները պատասխանել են. «Մենք կորցնում ենք մեր առողջությունը»:
Դպրոցականները նշել են, որ իրենցից շատերը հիվանդանոցներ են ընկնում՝ դպրոցում ձեռք բերված հիվանդությունների պատճառով։ Ասել են նաև, որ հաճախ դասի են նստել անձրևանոցներով:
Աշակերտները ցույց են տվել դպրոցի դասասենյակների հատակին բացված անցքերը, որտեղ պարբերաբար մարդիկ են ընկնում։ «Մեր դասարանի Մուշեղը ընկել էր էդտեղ, սաղ մեջքը փշրվել էր», - ասել է աշակերտներից մեկը:
Դպրոցի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ Վարդան Եղիազարյանը նշել է, որ տարիների ընթացքում հնարավորություն չունեն սենյակները ջեռուցելու։ «5-րդ ժամից նավթը վերջանում է, երեխեն ինչպե՞ս նստի էդ ցրտին: Կամ հեռվից, ցրտից եկող աշակերտը ինչպե՞ս տաքանա, դու քո կաբինետում տաք նստում ես»,- ասել է Եղիազարյանը դպրոցի տնօրենին:
Մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետ Աշոտ Դավայանը ուսուցիչներին առաջարկել է վերսկսել դասերը մինչև նոր դպրոցի նորոգումը: «Եկեք հարգենք վերադասի խոսքը: Իսկ երեխեն պլաստիլինի պես է. ուզենաս ջրի կաթիլ կսարքես, կուզես՝ կսարքես սուր»:
Վարդենիսցի դպրոցականները կշարունակեն դասադուլ անել մինչև խոստացված ժամկետում նոր դպրոցի շինարարությունն ավարտվի:

Vardenis Students Boycott Classes to Protest Unsafe Conditions of School Building
Students of the school of the village of Vardenis in Armenia's Aragatsotn province boycotted classes yesterday, September 27, refusing to attend classes at a 4th degree emergency building, Hetq.am reported, adding that the construction of the new school building, the foundation of which was laid back in 2012, has yet to be completed.
Local administration representatives, who had come to the school yard to convince the protesting students to resume classes, assured that the new building, which is being constructed by lawmaker Aragats Akhoyan's “White Arch” company, would be ready by October 10.
Mamikon Abgaryan, the head of education at the Aragatsotn regional administration, announced that the students would derive no benefit from the boycott, to which the children countered that they were “losing their health” by attending classes at a semi-wrecked building.
The boycotting students showed Hetq.am reporters around the school, pointing to huge holes in the classroom floors and saying that students fall into these holes on a daily basis. “Our classmate Mushegh fell into this hole once and shattered his back as a result,” one of the kids added.
1hole
According to PE teacher Vardan Yeghiazaryan, for years it has been impossible to even heat the classrooms. "We usually run out of petroleum by the fifth period; how can we force the kids to sit in the cold while you're sitting in the warmth of your office,” the teacher said, addressing the school's headmaster.
Ashot Davayan, the head of the regional administration's urban development department, nevertheless urged the teachers to resume classes until construction at the new school was finished. “Let's respect the superior's word. Kids are like plasticine: you can mold a drop of water out of them, or a sword.”
The students, however, intend to continue their boycott until the construction of the new school is completed.