Խաբված խաղողագործները նորանշանակ վարչապետից պահանջելու են լուծել իրենց խնդիրը
Արարատի մարզի Քաղցրաշեն համայնքի խաղողագործները դեռ չեն ստացել նախորդ տարի մթերված խաղողի դիմաց հասանելիք գումարը։
Գյուղի բնակիչներից Զաքար Պետրոսյանը Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ վերջին անգամ խաղողագործների պարտքի չնչին մասը փակել են օգոստոս ամսին։ Միայն Պետրոսյանին «Վինար» գործարանը դեռևս պարտք է 520 հազար դրամ։
Խաղողագործի խոսքով՝ այս տարի քաղցրաշենցիներից ոչ ոք մեկ կիլոգրամ խաղող չի հանձնել գործարանին։ Ինքը՝ Պետրոսյանը, խաղողի մի մասը շուկայում է վաճառել, իսկ մնացած մասը քաղելու մտադրություն էլ չունի․ «Էս տարի խաղողի բերքն ավելի քիչ էր, բայց մեկ է գործարանին մի կիլոգրամ խաղող անգամ չենք հանձնել։ Մի մասը ֆուռերով հանձնել են արտահանող ընկերություններին, բայց մեծամասնությունը տարել է, շուկաներում վաճառել։ Իմ բերքի մի մասն էլ մնացել ա վազերի վրա, չեմ էլ ուզում քաղեմ»,- ասել է Պետրոսյանը։
Խաղողագործը նշել է, որ իրենք պատրաստվում են գումարները ստանալու պահանջով դիմել նորանշանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին․ «Հիմա գյուղացիներն իրենց բերք ու բարիքով են զբաղված, բայց մոտակա օրերը պատրաստվում ենք բողոքի ցույցեր նորից անցկացնենք։ Երևի կգանք նոր վարչապետի մոտ, հիմա էլ իրենից կպահանջենք մեր գումարները։ Թե չէ հիմա ո՞ւմ պետքն ա գյուղացին ու գյուղացու խնդիրները»։
Նշենք, որ հոկտեմբերին Վայոց ձորի մարզի Աղավնաձոր գյուղի խաղողագործները մեկ տարի պայքարելուց հետո «Վեդի ալկո» ընկերությունից ստացան 2015 թվականին մթերված խաղողի համար իրենց հասանելիք գումարները:
Արարատի մարզի Քաղցրաշեն գյուղի բնակիչները 2015 թվականի աշնանն առատ բերքի պայմաններում ստիպված են եղել խաղողի կիլոգրամը Քաղցրաշենի գինու գործարանին հանձնել անգամ 40 դրամով, սակայն մինչ օրս ամբողջ գումարը չեն ստացել։ Խաղողը մթերել է «Վինար» գործարանը, որի սեփականատերը ԱԺ պատգամավոր Կարո Կարապետյանն է։ Մեկ տարի շարունակ քաղցրաշենցիներն իրենց գումարը ստանալու համար Կառավարության շենքի և նախագահականի դիմաց բողոքի ակցիաներ են արել, հրաժարվել են իրենց երեխաներին դպրոց ուղարկել, սակայն մթերված խաղողի դիմաց միայն գումարի մի մասն են ստացել։

Обманутые виноградари обратятся к новому премьеру Армении
Виноградари села Кахцрашен Араратской области Армении продолжают ждать выплаты им долга за прошлогодний урожай.
Житель села Закар Петросян сообщил Epress.am, что незначительная часть долга в последний раз была покрыта в августе. Только ему завод «Винар» остается должен 520 000 драмов (более $1000).
В этом году никто из кахцрашенцев не сдал заводу и килограмма винограда. «Урожая в этом году меньше, но мы даже килограмм винограда заводу не сдали. Кто-то фурами сдавал компаниям-экспортерам, но большинство продавало на рынках. Часть моего урожая я и срывать не хочу», - говорит Петросян.
С требованием о выплате денег сельчане намерены обратиться к новому премьер-министру Карену Карапетяну. «Сейчас люди заняты урожаем, но в ближайшие дни мы намерены снова провести акции протеста. Наверно, пойдем к новому премьеру, теперь станем требовать своих денег от него. Сейчас никому нет дела до сельчанина и его проблем».
Напомним, что в результате года борьбы виноградари из села Агавнадзор Вайоцдзорской области получили в октябре от компании «Веди алко» деньги за урожай 2015 года.
Осенью 2015-ого жители Кахцрашена – в условиях богатого урожая - вынужденно сдавали виноград местному заводу по цене 40 драмов ($0.083) за килограмм, однако всей суммы они не получили до сих пор. Виноград принял завод «Винар», владельцем которого является депутат Каро Карапетян. В течение года люди проводили акции протеста перед зданиями резиденции президента и правительства, отказывались отправлять детей в школу, но добились выплаты лишь части долга.