Վթարային շենքի բնակիչները 4 տարի է «հրատապ ծրագրով» բնակարանների են սպասում․ ակցիա
Արմավիրի մարզի Լենուղի գյուղի 21 ընտանիք մոտ տասը տարի ապրում է նախկին հանրակացարանի 4-րդ կարգի վթարային շենքերում։ Համայնքի բնակիչների պնդմամբ՝ 4 տարի առաջ, Կառավարության որոշման համաձայն, իրենց համար բնակարաններ գնելու նպատակով գումար է հատկացվել, սակայն մինչ օրս դրանք չեն տրվել։
Այսօր Կառավարության շենքի մոտ հավաքված մի քանի տասնյակ լենուղինցիները եկել էին երեխաների հետ, որ «ցույց տանք, թե ինչ անտանելի վիճակում են երեխաները, սաղ օրը հիվանդ են, մրսում են»։
«4 տարի է մեզ խաբում են։ Ասում են էսօր, էգուց...։ 2 շենք կա լրիվ վթարային վիճակում է, հատկապես անձրևի օրերին՝ այնտեղ անհնար է ապրել։ Դրսում ավելի քիչ է կաթում, քան ներսում», - ասել է շենքի բնակիչներից 27֊ամյա Մկրտիչ Սահարյանը։ Նրա խոսքով՝ իրենց մոտ վթարային շենքերից մեկի բնակիչներին Կառավարության ծրագրով նախատեսված գումարն արդեն հատկացրել են։
Սահալյանի նշել է նաև, որ իրենք այդ հարցով բազմիցս դիմել են Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանին, ինչպես նաև Կառավարությանը, սակայն ոչ մի հստակ պատասխան չեն ստացել։
«4 օր առաջ եղել եմ մարզպետի մոտ, ասել է՝ կլինի։ Ասել է՝ հունվարին կլինի, հրատապ ծրագրով հատկացրել ենք։ Բայց արդեն քանի տարի է անցել, նույնն են ասում», - ասել է Սահարյանը։
Նրա խոսքով՝ Կառավարության ընդունարանում իրենց պատասխանել են, որ այդ հարցով պետք է դիմեն Արմավիրի մարզպետին։

Жители аварийных домов в армянском селе годами ждут квартир «в рамках срочной программы»
21 семья почти десять лет живет в аварийных общежитиях 4-й степени в селе Ленуги Армавирской области Армении. По их словам, 4 года назад, согласно решению правительства, им выделили средства на приобретение квартир, которые они, однако, так и не получили.
В четверг, 3 ноября, несколько десятков жителей села прибыли вместе с детьми к зданию армянского правительства, чтобы «показать, какая невыносимая участь постигла детей, они постоянно болеют, мерзнут».
«Нас обманывают 4 года. 2 здания в совершенно аварийном состоянии, жить там невозможно особенно в дождливые дни. Снаружи суше, чем внутри», - говорит 27-летний Мкртыч Сахарян. По его словам, жильцам одного из аварийных зданий уже выделили деньги по программе правительства.
Протестующие неоднократно обращались к губернатору области Ашоту Гахраманяну и правительству, но четкого ответа не получали. «4 дня назад я был у губернатора. Говорит «будет в январе, мы выделили в рамках срочной программы». Но уже сколько лет они твердят одно и то же», - сообщил Сахарян, отметив, что в приемной правительства, в свою очередь, советуют обратиться в областную администрацию.