Նախկին զինծառայողին բուժման ուղարկելու փոխարեն ուղարկել են բանտ. Hetq.am
Ծառայության ընթացքում առաջին կարգի հաշմանդամություն ստացած 27-ամյա նախկին պայմանագրային զինծառայող Դավիթ Հակոբյանը մեղավոր է ճանաչվել ահաբեկչության մասին կեղծ ահազանգ կատարելու մեջ (ՔՕ 259 հոդված) և դատապարտվել 1 տարի 6 ամսվա ազատազրկման։
Hetq.am կայքի փոխանցմամբ, Դավիթ Հակոբյանն Արմավիրի Մայիսյան գյուղի բնակիչ է և մոտ 5 տարի փորձում է վերականգնել զինծառայության ժամանակ կորցրած առողջությունը: Նախկին զինծառայողի վիճակը կտրուկ վատացել է 2012 թ-ին, երբ Խաղաղապահ զորքերում ծառայության ժամանակ հերթական պարապմունքին երիտասարդը ցավեր է զգացել որովայնի շրջանում: Հակոբյանը տեղափոխվել է «Մուրացան» հոսպիտալ, որտեղ անհաջող վիրահատության է ենթարկվել վիրաբույժ Գագիկ Թունյանի կողմից։
Դավիթի հայրը՝ Սերգեյ Հակոբյանը, Hetq.am֊ի թղթակցին պատմել է, որ վիրահատության մասին ընտանիքը տեղեկացել է միայն 2 օր անց․ «Մեկի միջոցով իմացանք, որ էրեխուն արդեն վիրահատել են, իսկ մենք 2 օր Դավիթին փնտրում էինք: Երբ գտանք, արդեն շատ վատ էր: 1 օրվա մեջ, 8 ժամվա տարբերությամբ, 2 վիրահատություն էին արել: Ընկել էր կոմայի մեջ: 10 օր էդպես մնաց, արթնացավ, մեզ չճանաչեց, մենակ կմկմում էր: Հետո սկսեց կակազելով խոսել: Ձախակողմյան հատվածը պարալիզացվել էր: Էպիկրիզում գրեցին, որ վիրահատության ժամանակ ինսուլտ է ստացել: Ասում էին, որ անկողնային կմնա»։
Հոր խոսքով, սակայն, հետագայում հրավիրված մասնագետներն ասել են՝ ինսուլտ չկա, այլ կպել են նյարդերին․ ասել են, որ դա հնարավոր է բուժել։
Հակոբյանները շուտով պարզել են, որ բորբոքված են եղել որդու աղիքները, բայց վիրահատել են որպես ստամոքսի խոց։ ՊՆ-ում ընտանիքին հորդորել են բժշկի դեմ չբողոքել՝ փոխարենը խոստանալով երիտասարդին ուղարկել Գերմանիա բուժման:
Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը որպես հիվանդանոցում անցկացրած բուժման փոխհատուցում երկու անգամ 500 000 դրամ է տվել Դավիթի ծնողներին: Հակոբյանների խոսքով, նախկին նախարարն ասել է՝ քանի որ մեր մեղքով է եղել, կուղարկենք Գերմանիա: «Մեկ տարի էդպես տարան-բերեցին, հետո էլ ասացին, որ պետական բյուջեում այդքան գումար չկա, մենք չենք կարող ուղարկել»,- ասել է Սերգեյ Հակոբյանը:
«Երբ տեսնում էր, որ իր բուժման հարցերը չէին լուծվում ջղայնանում էր»,- հավելել է հայրը՝ պատմելով, որ որդին բարկությունից, անհուսությունից իր բջջային համարով զանգահարել է ոստիկանություն ու ասել, որ այն ժամանակվա պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի աշխատասենյակում ռումբ կա: Օրեր անց նորից զանգել է ու հայտնել՝ ռումբ կա «Մուրացան» հոսպիտալում, ապա օրեր անց ոստիկանությանը հայտնել է, թե ռումբ կա Բաղրամյան 26-ում: Մի քանի դրվագների համար պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել, սակայն 2015-ի դեկտեմբերի 17-ին Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշում է կայացրել Դավիթ Հակոբյանին, ով դատարանում հայտնել է, որ կեղծ զանգերի պատճառը իր վրա ուշադրություն բևեռելն է եղել, դատապարտել ազատազրկման։
«Իմ տղայի առողջությունը գնալով վատանում է, ձախ կողմը թուլանում է, ձեռքն ու ոտքը հազիվ է շարժում, գոնե թողեն գաղութից շուտ տուն գա, մենք նորից բուժումները, մասաժները շարունակենք»,- ասել է Սերգեյ Հակոբյանը՝ նշելով, որ որդուն արդեն 3 անգամ մերժել են պայմանական վաղաժամկետ ազատել:
Ծնողների խոսքով, իրենք են հոգում նաև «Արմավիր» ՔԿՀ֊ում գտնվող Դավիթի սննդի հարցը, քանի որ վերջինս դիետիկ սնունդ պետք է ստանա, որը կալանավայրում չեն տալիս:
Նախկին պայմանագրային զինծառայողի մայրը դիմում է գրել նորանշանակ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի հետ հանդիպելու համար՝ ակնկալելով, որ միգուցե որդու առողջության հարցերը կկարողանա նրա օրոք լուծել:

Армянский военнослужащий нуждался в лечении, но был отправлен в тюрьму – Hetq.am
Бывший военнослужащий срочной службы, 27-летний Давид Акопян, во время службы ставший инвалидом первой группы, был признан виновным за ложное сообщение об акте терроризма и приговорен к лишению свободы на полтора года.
По сообщению Hetq.am, Акопян уроженец села Маисян Армавирской области Армении, который в течение 5 лет пытается восстановить потерянное здоровье. Состояние бывшего военнослужащего резко ухудшилось в 2012 году, когда на очередной тренировке в ходе военной службы у него появилась боль в области живота. Акопяна доставили в военный госпиталь «Мурацан», где он был неудачно прооперирован хирургом Гагиком Туняном.
Отец Давида Сергей Акопян рассказал корреспонденту ресурса, что семья узнала об операции спустя 2 дня: «Узнали через кого-то, что ребенка уже прооперировали, а мы искали его эти 2 дня. Он был в очень тяжелом состоянии. За 2 дня они провели 2 операции с разницей в 8 часов. Он впал в кому, вышел из нее через 10 дней и никого не узнавал. Потом заговорил, заикаясь. Левая сторона парализовалась. В эпикризе написали, что во время операции он перенес инсульт. Говорили, что он останется лежачим инвалидом».
По словам отца, впоследствии, однако, были приглашены специалисты, которые опровергли диагноз «инсульт», сказали, что врачи задели нерв, но вылечить парня можно. Вскоре Акопяны выяснили, что у сына воспалилась сигмовидная кишка, а операция проводилась якобы из-за язвы желудка. В Минобороны семью призвали не жаловаться на врача и пообещали организовать его лечение в Германии.
Бывший глава оборонного ведомства Сейран Оганян дважды выделил родителям по 500 000 драмов (порядка $1040) в качестве компенсации затрат на лечение в больнице. «Это случилось по нашей вине, поэтому отправим его в Германию», - цитируют Оганяна родители.
«Так нас дергали год, потом сказали, что в госбюджете нет таких денег, мы не можем его отправить», - рассказывает отец.
«Видя, что вопрос с лечением не решается, он сильно злился», - добавил Акопян. От злости Давид, говорит отец, позвонил в полицию и сообщил о бомбе в кабинете  министра обороны. Через несколько дней он сообщил, что бомба установлена в госпитале, затем он назвал адрес резиденции президента. За несколько подобных инцидентов было применено условно-досрочное освобождение от наказания, однако 17 декабря 2015 года суд общей юрисдикции Армавирской области приговорил к аресту Давида Акопяна, заявившего в суде, что ложными сообщениями он пытался привлечь к себе внимание.
«Здоровье сына становится все хуже, левая сторона слабеет, он с трудом двигает рукой и ногой. Хоть разрешили бы ему скорее вернуться из тюрьмы домой, мы продолжим лечение, массажи». По словам Сергея Акопяна, сыну трижды отказали в условно-досрочном освобождении.
Питанием Давида в уголовно-исполнительном учреждении «Армавир» также обеспечивают родители: ему нужна диетическая еда, которую в тюрьме не выдают.
Мать бывшего военнослужащего-срочника написала письмо с просьбой о встрече с новым министром обороны Вигеном Саргсяном в надежде, что с его помощью удастся помочь сыну.