Հայաստանում կոռուպցիայի մասին սկսել են չխոսել վախի պատճառով
Եթե առաջ մարդիկ չէին բարձրաձայնում կոռուպցիայի մասին, քանի որ մտածում էին, թե «բան չի փոխվի», ապա հիմա ավելի շատ չեն խոսում այդ մասին, քանի որ վախենում են։ Այս մասին «Մեդիա կենտրոնում» մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը (լուսանկարում)՝ ամփոփելով իրենց կազմակերպության կողմից 2015֊ի դեկտեմբեր֊2016֊ի մայիս ժամանակահատվածում անցկացված սոցիոլոգիական հարցումները։
«Անհանգստացող երևույթ է նկատվում․ մարդիկ սկսել են վախենալ բարձրաձայնել կոռուպցիայի մասին։ Նման դեպքերի մասին բարձրաձայնել հրաժարվողներից 41 տոկոսն ասել է, որ իրենք վախենում են հետևանքներից։ Նախկինում կոռուպցիայի դեպքերի մասին չբարձրաձայնողների 68 տոկոսն ասում էր, որ չեն բարձրաձայում, քանի որ կարծում են՝ միևնույն է ոչինչ չի փոխվի։ Այժմ այդպես է մտածում 23 տոկոսը»,֊ ասել է Հոկտանյանը։
Հարցումը ցույց է տալիս նաև, որ Հայաստանը ռեկորդակիր է կոռուպցիայի դեմ պայքարելու հնարավորություն չտեսնելու հարցում․ ավելի քան այլ երկրներում Հայաստանում հարցվածներն ասել են, որ իրենցից ոչինչ կախված չէ։
2003 թվականից ի վեր անցկացվող կոռուպցիայի վերաբերյալ այս համաշխարհային հարցումն այս տարի ունեցել է նաև մեկ այլ նոր հարց․ արդյո՞ք հարուստներն ազդում են ձեր երկրի քաղաքականության վրա։ Եվրամիության երկրներում հարցվածներն ավելի շատ են այս կապը տեսել, քան ԱՊՀ երկներում հարցվածները։ Ըստ Հոկտանյանի՝ պատճառն այն է, որ ԱՊՀ֊ում մարդկանց մոտ դեռ ավելի վառ է «չինովնիկի» կերպարը։
Իրենց երկրների հակակոռուպցիոն գործողություններից ամենաշատը դժգոհ են Ուկրաինայում։ Այդ երկրում հարցվածների 86 տոկոսը դժգոհ է իրենց իշխանությունների վարած հակակոռուպցիոն գործողություններից։ Հայաստանում այդ ցուցանիշը 65 տոկոս է կազմում։

People in Armenia refrain from reporting corruption incidents out of fear of retaliation, Transparency International Anti-Corruption Center program manager Varuzhan Hoktanyan announced at a press conference on Wednesday, adding that in the past people would refuse to speak out about corruption issues as they were assured that they would achieve nothing.
“Over the past years, there has been a disturbing trend of people becoming scared of reporting corruption cases. 41% of survey respondents said they never reported corruption because they were afraid of the consequences. Incidentally, in the past 68% of respondents wouldn't talk about corruption because they were convinced it wouldn't make a difference. This way of thinking has now fallen to 23%,” Hoktanyan announced, citing the findings of the social survey conducted by Transparency International in the period December 2015-May 2016.
The report, published by the international anti-corruption organization on Tuesday, ranked Armenia among the worst performing countries in Europe and Central Asia, saying that the country has serious corruption challenges – “corruption among members of parliament, high bribery rates and a negative social environment for engaging in anti-corruption actions” – in urgent need of being addressed.