Կալանավորումից մեկ օր անց բանտում մահացած երիտասարդի գործով միջնորդությունն անպատասխան է մնում
«Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում 2016 թվականի հունվարի 4-ին մահացած  Անզոր Կարապետյանի գործի վերաբերյալ միջնորդությունն արդեն մի քանի ամիս է անպատասխան է մնում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից։
Կարապետյանի իրավահաջորդների շահերը պաշտպանող փաստաբան Անի Չատինյանն այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ դեռ սեպտեմբերին ինքը միջնորդություն է ներկայացրել վարույթն իրականացնող մարմնին՝ խնդրելով պարզել՝ արդյոք քրեակատարողական հիմնարկը կատարել է օրենքով սահմանված իր բոլոր պարտականությունները՝ Անզոր Կարապետյանի կյանքը պահպանելու համար, երբ նա գտնվել է ՔԿՀ֊ի հսկողության տակ։
«Միայն միջնորդությունը ներկայացնելուց հետո ասել էին, որ կատարվելիք գործողությունների մասին կտեղեկացնեն, սակայն մինչև հիմա ոչ մի պատասխան չեմ ստացել։ Երեկ կրկին նոր գրություն եմ ուղարկել, որպեսզի տեղեկացնեն, թե մինչև այսօր ինչ գործողություններ են իրականացվել»,- նշել է փաստաբանը։
Հիշեցենք, որ 2015 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Արմավիր քաղաքում տեղի է ունեցել ծեծկռտուք, որին մասնակցել է նաև Անզոր Կարապետյանը։ Հունվարի 2-ին նա ներկայացել է ոստիկանություն, նրան ձերբակալել են, այնուհետև 2016 թվականի հունվարի 3-ի երեկոյան դատարանի որոշմամբ կալանավորվել է և գիշերը տեղափոխվել «Արմավիր» ՔԿՀ: Համաձայն պաշտոնական վարկածի, հաջորդ օրը բանտախցում հայտնաբերվել է 21-ամյա երիտասարդի դին կախված վիճակում: Փորձաքննության համաձայն, երիտասարդը ինքնասպանություն է գործել, մինչդեռ նրա հարազատները այդ վարկածին չեն հավատում։

The authority conducting the proceedings into the death of Armavir prison inmate Anzor Karapetyan on January 4, 2016, has for months been disregarding a motion filed by his relatives' lawyer with a request to determine whether the penitentiary had performed all its statutory obligations to preserve Karapetyan's life when in prison.
“The motion was filed back in September, but I have yet to receive any response. I sent another appeal on Wednesday to be informed of the steps the authorities have taken to date,” lawyer Ani Chatinyan said in a conversation with Epress.am today.
Anzor Karapetyan, as previously reported, participated in a fight on December 21, 2015 in the Armenian town of Armavir. He then turned himself in to the police and was arrested on the spot. On January 3, a court ruled to send Karapetyan to Armavir jail. The next day, prison officials handed the young man's body over to his relatives, saying that he had committed suicide.