Կալանավորումից մեկ օր անց բանտում մահացած երիտասարդի գործով միջնորդությունն անպատասխան է մնում
«Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում 2016 թվականի հունվարի 4-ին մահացած  Անզոր Կարապետյանի գործի վերաբերյալ միջնորդությունն արդեն մի քանի ամիս է անպատասխան է մնում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից։
Կարապետյանի իրավահաջորդների շահերը պաշտպանող փաստաբան Անի Չատինյանն այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ դեռ սեպտեմբերին ինքը միջնորդություն է ներկայացրել վարույթն իրականացնող մարմնին՝ խնդրելով պարզել՝ արդյոք քրեակատարողական հիմնարկը կատարել է օրենքով սահմանված իր բոլոր պարտականությունները՝ Անզոր Կարապետյանի կյանքը պահպանելու համար, երբ նա գտնվել է ՔԿՀ֊ի հսկողության տակ։
«Միայն միջնորդությունը ներկայացնելուց հետո ասել էին, որ կատարվելիք գործողությունների մասին կտեղեկացնեն, սակայն մինչև հիմա ոչ մի պատասխան չեմ ստացել։ Երեկ կրկին նոր գրություն եմ ուղարկել, որպեսզի տեղեկացնեն, թե մինչև այսօր ինչ գործողություններ են իրականացվել»,- նշել է փաստաբանը։
Հիշեցենք, որ 2015 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Արմավիր քաղաքում տեղի է ունեցել ծեծկռտուք, որին մասնակցել է նաև Անզոր Կարապետյանը։ Հունվարի 2-ին նա ներկայացել է ոստիկանություն, նրան ձերբակալել են, այնուհետև 2016 թվականի հունվարի 3-ի երեկոյան դատարանի որոշմամբ կալանավորվել է և գիշերը տեղափոխվել «Արմավիր» ՔԿՀ: Համաձայն պաշտոնական վարկածի, հաջորդ օրը բանտախցում հայտնաբերվել է 21-ամյա երիտասարդի դին կախված վիճակում: Փորձաքննության համաձայն, երիտասարդը ինքնասպանություն է գործել, մինչդեռ նրա հարազատները այդ վարկածին չեն հավատում։

Ходатайство адвоката по делу о смерти в армянской тюрьме игнорируют
Несколько месяцев орган, осуществляющий производство, не отвечает на ходатайство в рамках дела умершего в январе 2016-ого в уголовно-исполнительном учреждении «Армавир» Анзора Карапетяна.
Адвокат правопреемника молодого человека Ани Чатинян сообщила Epress.am, что еще в сентябре в Орган было подано ходатайство с просьбой выяснить, выполнило ли УИУ все свои установленные законом обязательства для сохранения жизни Карапетяна, когда он находился под контролем тюрьмы.
«Только после подачи ходатайства сказали, что сообщат о выполняемых действиях, однако ответа я до сих пор не получила. Вчера я снова отправила письмо, чтобы они сообщили, какие действия были совершены до сегодняшнего дня», - сказала адвокат.
31 декабря 2015 года в Армавире, где жил Карапетян, произошла драка с его участием. После инцидента он явился в полицию и был задержан. Вечером 3 января 2016-ого его арестовали решением суда, а ночью перевели в Армавирскую тюрьму. По официальной версии, на следующий день Карапетяна обнаружили повешенным в камере, отмечалось, что он совершил самоубийство, однако семья молодого человека эту версию исключает.