Իրավապաշտպանին հետապնդում են դատական կարգով
Հունվարի 18-ին՝ ժամը 14:30-ին Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվելու է իրավապաշտպան Մարինա Պողոսյանի դեմ սարքած քրեական գործը: Դատախազությունը կեղծ քրեական հետապնդման միջոցով տարիներ շարունակ փորձում է ճնշումներ գործադրել «Վելես» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության նկատմամբ՝ ի դեմս կազմակերպության նախագահ Մարինա Պողոսյանի: Հերթական շինծու գործն այս անգամ հասել է դատարան: Այս մասին ասված է վաշխառության զոհերի իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպության հաղորդագրությունում։
«Վելեսը» նշում է, որ իրենց հաջողվել է բացահայտել կոռուպցիոն և փողերի լվացման հիմնավոր կասկածներ պարունակող այնպիսի շղթաներ, որոնցում ներգրավված են դատախազության և դատական մարմինների նախկին և ներկա բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։ Վերջիններս, իրենց մասնավոր-անձնական շահերից ելնելով, անօրինականորեն գործադրում են իրավապահ և դատաիրավական լծակները՝ ճնշելու և վախեցնելու «Վելես»-ի ղեկավար Մարինա Պողոսյանին, խոչընդոտելու նրա իրավապաշտպան գործունեությանը և իրական փաստերի ու մեղավորների բացահայտմանը։
Կազմակերպությունը խնդրում է ներկա գտնվել դատական նիստին և լուսաբանել այն՝ այդպիսով նպաստելով գործի քննության թափանցիկությանն ու օբյեկտիվությանը:
Ավելի վաղ տասնյակ կազմակերպություններ և անհատներ հանդես են եկել ի պաշտպանություն «Վելեսի»՝ կոչ անելով բոլոր միջազգային իրավապաշտպան և հակակոռուպցիոն նախագծեր իրականացնող կառույցներին աչալուրջ հետևել Մարինա Պողոսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդման արշավի ընթացքին և համապատասխան քայլեր ձեռնարկել։
Գործին հետևող Հելսինկյան ասոցիացիայի իրավապաշտպանները նույնպես հաստատում են Մարինա Պողոսյանի դեմ հարուցված քրեական գործի շինծու լինելը։

В Армении будут судить правозащитницу
«18 января в ереванском суде общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун состоится слушание по фальшивому уголовному делу против правозащитницы Марины Погосян. На протяжении лет прокуратура, при помощи фальшивого уголовного преследования пытается оказать давление на правозащитную организацию «Велес» в лице ее председателя Марины Погосян. На этот раз очередное фальшивое дело дошло в суд», - говорится в заявлении организации по защите прав жертв ростовщичества.
«Велес» отмечает, что им удалось раскрыть такие случаи отмывания денег, в которые вовлечены нынешние и бывшие высокопоставленные чиновники прокуратуры и судебных органов. Последние, исходя из своих частных-личных интересов, незаконно используют рычаги в правоохранительной и судебно-правовой системе с целью надавить и запугать руководителя «Велес» Марину Погосян, воспрепятствовать ее правозащитной деятельности и раскрытию истинных фактов и виновных.
Организация просит присутствовать на судебном заседании и освещать процесс, таким образом, поспособствовав прозрачности и объективности следствия.
Ранее десятки организаций и частных лиц выступили в поддержку «Велес», призвав всех международных правозащитников и структуры, осуществляющие антикоррупционные проекты, бдительно следить за уголовным преследованием Марины Погосян и принять соответствующие меры.