Շանթ Հարությունյանի գործով դատապարտվածը դադարեցրել է հացադուլը՝ առողջական խնդիրների պատճառով
Շանթ Հարությունյանի գործով 5 տարվա ազատազրկման դատապարտված, «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ում պահվող քաղբանտարկյալ Վարդան Վարդանյանն առողջական խնդիրների պատճառով դադարեցրել է մոտ 25 օր տևած իր հացադուլը։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է Վարդանյանի դուստրը։
«Նա վատ էր զգացել իրեն, բժշկական օգնություն էին ցուցաբերել և այնուհետև դադարեցրել էր հացադուլը», - նշել է նա։
Ավելի վաղ մեզ հետ զրույցում Վարդանյանի որդին՝ Տիգրան Վարդանյանը ասել էր, որ հացադուլի միջոցով միջոցով հայրն իր բողոքն է արտահայտում Հայաստանի բոլոր քաղբանտարկյալների և անմեղ դատապարտվածների համար։
Իր հերթին Քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Վարդանյանը հացադուլով պահանջում է հունվարի 28-ին՝ Բանակի օրվա առթիվ, համաներմամբ ազատ արձակել համաներման սպասող բոլոր բանտարկյալներին։
Մեզ հետ զրույցում Տիգրան Վարդանյանը նշել էր, որ հայրը իր համար համաներում չի ակնկալում․ «Եթե անգամ տան, ինքը չի ընդունելու այն, իր բողոքը մնացած մարդկանց համար է»։
Հիշեցնենք, որ Շանթ Հարությունյանը և նրա 12 ընկերները մեղավոր են ճանաչվել  2013 թվականի նոյեմբերի 5-ին ակցիա անցկացնելու ընթացքում խուլիգանություն անելու մեջ: Ալբերտ Մարգարյանը և Վահե Մկրտչյանը նաև մեղավոր էին ճանաչվել իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ վտանգավոր բռնություն գործադրելու մեջ:
Դատապարտյալները չեն ընդունում իրենց մեղքը, մասնավորապես, նշելով, որ երթի ընթացքը խանգարել են սադրիչները, իսկ քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններն իրենք են հրահրել ընդհարումը։ Մի շարք տեղական և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններ, քաղաքական ուժեր Հարությունյանին և ընկերներին ճանաչել են քաղբանտարկյալ:

Армянский политзаключенный прекратил голодовку из-за проблем со здоровьем
Из-за проблем со здоровьем приговоренный к 5-летнему сроку в рамках дела Шанта Арутюняна арестант ереванского уголовно-исполнительного учреждения «Нубарашен» Вардан Варданян прекратил голодовку, которая длилась 25 дней.
«У него ухудшилось самочувствие, ему оказали медицинскую помощь, после чего он прекратил голодовку», - в беседе с Epress.am сообщила дочь заключенного.
Ранее его сын Тигран Варданян рассказал, что отец выражает протест против наличия в Армении политзаключенных и невинно осужденных.
В свою очередь, глава отдела по связям с общественностью уголовно-исполнительного управления Гор Глечян заявил, что Варданян требует освободить по объявляемой в связи с Днем Армии 28 января амнистии всех ожидающих ее заключенных.
По словам Тиграна Варданяна, его отец не надеется на амнистию: «Если он и попадет под нее, то не примет: его протест в пользу других людей».
Шант Арутюнян и 12 его единомышленников признаны виновными в хулиганстве, совершенном в ходе акции 5 ноября 2013 года. Альберт Маргарян и Ваге Мкртчян также были осуждены за применение к представителю власти опасного для жизни насилия.
Осужденные не признают свою вину, в частности, отмечая, что ходу шествия воспрепятствовали провокаторы, а полицейские в штатском сами спровоцировали столкновения. Ряд местных и международных правозащитных организаций и политических сил признали их политзаключенными.