«Ինքը գիտեր՝ մայրը մենակ ա»․ հարազատները զինվորի ինքնասպանության վարկածին չեն հավատում. Armtimes.com
Հունվարի 25-ին մարտական դիրքում ծնոտի շրջանում հրազենային վիրավորումից մահացած շարքային Շավարշ Գալստյանի հարազատները համոզված են, որ նա ոչ թե ինքնասպանություն է գործել, այլ նրան սպանել են։
Armtimes.com-ի հետ զրույցում Գալստյանի տատը պատմել է, որ մահվանից 3 օր առաջ խոսել է թոռան հետ և վերջինս ասել է, որ իրեն տեղափոխում են մեկ այլ դիրք։ Երիտասարդը չի նշել, սակայն, թե ինչու, միայն ասել է, որ «խառը պատմություն է» ու հեռախոսով չի կարող պատմել։
Ինքնասպանության վարկածն անհնար է համարում նաև զինվորի մորաքույրը։ Նա համոզված է, որ Գալստյանին սպանել են և հետո են զենքը նրա ձեռքերի մեջ դրել․ «Մեզ համար ամեն ինչով պարզ ա, որ էս ինքնասպանություն չի։ Էրեխու ձեռքերի մեջը կապտած ա ու կապած։ Երևում ա, որ երեխուն չարչարել են, ծեծել են ու հետո ձեռքերի մեջ են դրել հրացանը։ Դեմքն ամբողջովին ուռած ա...։ Իմ քրոջ միակ երեխեն էր, հիմա քուրս ո՞նց ա ապրելու։ Էսի անելու բա՞ն էր, որ արեցին։ Ես ուզում եմ արդար դատաստան։ Բոլորիցդ խնդրում եմ, որ մեղավորը պատժվի»,- կայքի հետ զրույցում ասել է մահացած զինվորի մորաքույրը։
Հարազատները պատմել են, որ Շավարշ Գալստյանը հոր մահից հետո 5 տարի առաջ մոր հետ Ռուսաստանից տեղափոխվել է Հայաստան։
«Եկավ, իբր իրա հայրենի հողում ապրի։ Ըհն, եկավ, ծառայեց հայրենի հողում, երեք ամիս էր մնացել ծառայությանը, ահա ոնց բերեցին։ Ինքը շատ լավ գիտեր, որ իրա մայրը մենակ ա մնալու, ինքը ո՞նց կարար ինքնասպանություն գործեր, անգամ եթե դրդեին դրան։ Ինքը ինքնասպանություն չէր գործի, ելք կգտներ անպայման։ Ես չգիտեմ իրան ծեծել են, տանջել են թե ոնց են սպանել, բայց իրան հաստատ սպանել են»,- ասել է մորաքույրը։
Մորաքույրը նաև պատմել է, որ երբ գնացել են Գալստյանին տեսակցության, նկատել են, որ որ զինվորին շատ վատ պայմաններում են պահում․ «Ոտքերին սապոգներ չկար, լրիվ պատառոտված էր, ոտքերը վերքերի մեջ կորած, տակի մայկեն լրիվ պատառոտված։ Խի տենց զինվոր են պահում։ Ես մենակ մի բան եմ ցանկանում, որ Սերժը... էսքան զինվորների ծնողների անեծքները իրան հասնելու ա, ինքը թող չիմանա, թե անպատիժ ա մնալու։ Ինքը պատժվելու ա, որ էս էրեխեքին էս օրն ա քցել։ Հետո էլ ասում են՝ թուրքի գնդակից էր, մեր զինվորների 50 տոկոսը մահանում ա հենց իրանց գնդակներից»։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 25-ին՝ Քննչական կոմիտեի տեղեկացմամբ, ՀՀ ՊՆ զորամասերից մեկի պահպանության տակ գտնվող մարտական դիրքում հայտնաբերվել էր ծնոտի շրջանում մահացու հրազենային վնասվածքով պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Շավարշ Գալստյանի դին:
Դեպքի առթիվ Քննչական կոմիտեում հարուցվել է քրեական գործ՝ Քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ինքնասպանության հասցնելը)։

«Послужил на родной земле». Семья не верит в самоубийство армянского солдата
Родственники рядового Шаварша Галстяна, 25 января погибшего на боевой позиции от огнестрельного ранения в челюсть, уверены, что он не совершал самоубийства, а был убит.
В беседе с Armtimes.com бабушка Галстяна рассказала, что говорила с внуком за три дня до смерти, и он сообщил о своем переводе на другую позицию. О причинах военнослужащий, однако, не сообщил, только сказал, что это «запутанная история» и рассказать о ней по телефону он не может.
Версию о самоубийстве считает недостоверной и тетя солдата. Она уверена, что его убили и вложили оружие ему в руки: «По всему видно, что это не самоубийство. Его руки в синяках, он был связан. Видно, что его истязали, избивали, а потом вложили автомат ему в руки. Все лицо опухло. Он был единственным ребенком моей сестры, как она теперь будет жить? Я хочу справедливого следствия. Я прошу вас всех, пусть виновного накажут», - в беседе с корреспондентом ресурса заявила тетя Галстяна.
После смерти отца Шаварш вместе с матерью переехал в Армению из России 5 лет назад. «Приехал, чтобы якобы жить на родной земле. Вот, приехал, послужил на родной земле. Ему оставалось отслужить 3 месяца, вот, в каком виде его привезли. Он хорошо знал, что мать останется одна, как он мог совершить самоубийство, даже если бы его довели? Он бы не совершил самоубийства, обязательно бы нашел выход. Я не знаю, избивали его, мучили, как его убили, но его точно убили», - уверена тетя.
Также, по словам сестры матери Галстяна, когда они отправились его повидать, заметили, что его содержат в очень плохих условиях: «На ногах не было сапог, они были разорваны, ноги в болячках, нижняя майка полностью разорвана. Разве так солдат содержат? Я хочу только одного, чтобы Серж... проклятия стольких родителей его коснутся, пусть он не думает, что останется безнаказанным. Он получит наказание за то, что сделал такое с этими детьми. А потом говорят «от пули турка» . 50% наших солдат погибают от пуль своих».
25 января, по сообщению Следственного Комитета, на боевой позиции одной из военчастей Минобороны Армении был обнаружен труп военнослужащего контрактной службы, рядового Шаварша Галстяна со смертельным огнестрельным ранением в области челюсти. В СК завели уголовное дело по статье «доведение до самоубийства».