Դատախազը Արարատ Խանդոյանի համար 4 տարի խնդրեց․ Վոլոդյա Ավետիսյանը պահանջեց Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանի եղբոր` Արարատ Խանդոյանի գործով դատական նիստն այսօր ընդհատվել է ներկաների ծափահարություններով, ովքեր այդպես դիմավորել են դահլիճ մտնող քաղբանտարկյալ, այսօր առավոտյան «Վարդաշեն» ՔԿՀ֊ից ազատված Վոլոդյա Ավետիսյանին։
Դատավորը ստիպված է եղել ընդմիջում հայտարարել, քանի որ ներկաները չեն ենթարկվել լռություն պահպանելու հրահանգին և շարունակել են ծափահարել։
Վոլոդյա Ավետիսյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ ազատ արձակվելուց անմիջապես հետո դատարանի դահլիճ է եկել՝ Արարատ Խանդոյանին աջակցելու համար․ «Եկել եմ, որովհետև բռնապետություն է, պետք է պայքարենք, որ օրենքով երկիր լինի։ Էս ամեն ինչը շինծու է, որովհետև մարդկանց ճնշում են, հայ ազգին սպանում են ու ուզում են Հայաստանը դատարկեն։ Չգիտեմ՝ ում հրամանն է անում, և ում է ծառայում, բայց համենայնդեպս հայ ազգին չեն ծառայում այս իշխանությունները»։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ այսօրվանից իր աջակիցների հետ միասին նստացույց են սկսելու պետական կառույցների շենքերի մոտ։
«Պահանջում ենք Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը, պահանջում ենք էս իշխանությունների հրաժարականը՝ էս բռնապետությանը վերջ տալու համար։ Ես ամեն ինչ անելու եմ, որ ամեն ինչ լավ լինի հայ ժողովրդի համար։ Չգիտեմ ինչով կվերջանա այս ամենը, բայց ես ոչ իրանց սպառնալիքներից եմ վախենում, ոչ սպանություններից եմ վախենում»,-ասել է Ավետիսյանը։
Ընդմիջումից հետո դատական նիստը շարունակվել է, որի ընթացքում դատախազ Հայկ Պետրոսյանը շարունակել է ընթերցել մեղադրական ելույթը և դատարանին միջնորդել է 4 տարվա ազատազրկման դատապարտել Խանդոյանին, ինչպես նաև անփոփոխ թողնել նրա նկատմամաբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը։
Դատախազի ելույթը դահլիճում ներկաների մոտ դժգոհություն է առաջացրել։
Արարատ Խանդոյանը հայտարարություն անելու հնարավորութույն է պահանջել, որի ժամանակ նշել է, որ դատավորն ու դատախազը, հանցավոր համաձայնության գալով, հանցագործություն են կատարել Քրեական օրենսգրքի 143-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ Մարդու և քաղաքացու իրավունքներն ու ազատություններն ուղղակի կամ անուղղակի խախտելը, որը վնաս է պատճառել մարդու և քաղաքացու իրավունքներին ու օրինական շահերին՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով։
Սակայն դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը թույլ չի տվել Խանդոյանին շարունակել իր ելույթը՝ նշելով, որ մեղադրյալը կարող է հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնել իրավասու մարմնին՝ Հայաստանի Հատուկ քննչական ծառայությանը։
Խանդոյանի պաշտպան Արա Ղարագյոզյանը պաշտպանական ճառը պատրաստելու համար 2 շաբաթ ժամանակ է խնդրել և նիստը հետաձգվել է մինչև հունիսի 14-ը։
Նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում Խանդոյանի մայրը՝ տիկին Ռիման, նշել է, որ դատախազի միջնորդությունն անհիմն է․ «Ինքը զիբիլի վրի կատու է, զիբիլները հավաքել է, ապացույց է անում։ Նրանք 4 ախպեր կռիվ են արել հանուն հայրենիքի, բայց հայրենիքը ծախված է։ Դատարանից ես ոչ մի ակնկալիք չունեմ, որովհետև արդարադատություն չկա»։
Նշենք, որ ղարաբաղյան պատերազմի վետերան Արարատ Խանդոյանը ձերբակալվել էր 2016 թվականի հուլիսի 21-ին, երբ Խորենացի փողոցում հավաք էր անցկացվել՝ ի աջակցություն ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի։ Խանդոյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը): Խանդոյանը «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանի եղբայրն է։ Նրա հարազատները համոզված են, որ նրան ձերբակալել են միայն այն պատճառով, որ Արայիկ Խանդոյանի բարեկամն է։

Четырех лет тюрьмы для ветерана Карабаха и отставку президента Армении потребовали в суде
В четверг, 25 мая, заседание суда общей юрисдикции в Ереване по делу брата члена группы «Сасна Црер» Араика Хандояна было прервано аплодисментами. Так присутствующие встретили уже бывшего политзаключенного, ветерана Карабаха, освобожденного утром из Вардашенской тюрьмы Володю Аветисяна.
Судье пришлось объявить перерыв, так как люди отказывались «соблюдать тишину».
В беседе с журналистами Аветисян заявил, что поддержать Арарата Хандояна он пришел сразу после освобождения. «Пришел, потому что это тирания, мы должны бороться, чтобы это была страна закона. Все дела сфабрикованы, потому что на людей давят, армян убивают и хотят опустошить Армению. Не знаю, чей приказ он выполняет, кому служит, но, во всяком случае, армянскому народу эта власть не служит».
Сегодня он вместе со своими единомышленниками начнет сидячую забастовку у зданий госорганов. «Требуем отставки Сержа Саргсяна, требуем отставки этих властей, чтобы покончить с тиранией. Не знаю, чем это все закончится, но я ни угроз их не боюсь, ни убийств».
После перерыва прокурор Айк Петросян продолжил зачитывать обвинение и ходатайствовал приговорить Хандояна к 4 годам лишения свободы, а также оставить в силе меру пресечения в виде ареста.
Хандоян потребовал слова, заявив, что судья и прокурор, придя к преступному сговору, совершили преступление по второй части статьи 143 УК Армении «Прямое или косвенное нарушение прав и свобод человека и гражданина, с использованием должностного положения».
Однако судья Мнацакан Мартиросян прервал Хандояна, отметив, что тот может подать сообщение о преступлении в Специальную следственную службу.
Адвокат подсудимого Ара Гарагезян попросил 2 недели на подготовку защитительной речи, и заседание было перенесено на 14 июня.
В беседе с журналистами мать Хандояна назвала ходатайство прокурора необоснованным: «Он – кот с помойки, собрал мусор, выдает за доказательство. Эти четверо братьев воевали за родину, но родина продана. Никаких надежд с судом я не связываю, потому что правосудия не существует».
Ветерана Карабаха Арарата Хандояна арестовали 21 июля 2016 года, когда в Ереване проводилась акция в поддержку группы «Сасна Црер»,  захватившей полк патрульно-постовой службы. Хандояну выдвинули обвинение по статье об участии в массовых беспорядках. По убеждению семьи, его арестовали за родство с Араиком Хандояном.