Դատախազը Արարատ Խանդոյանի համար 4 տարի խնդրեց․ Վոլոդյա Ավետիսյանը պահանջեց Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանի եղբոր` Արարատ Խանդոյանի գործով դատական նիստն այսօր ընդհատվել է ներկաների ծափահարություններով, ովքեր այդպես դիմավորել են դահլիճ մտնող քաղբանտարկյալ, այսօր առավոտյան «Վարդաշեն» ՔԿՀ֊ից ազատված Վոլոդյա Ավետիսյանին։
Դատավորը ստիպված է եղել ընդմիջում հայտարարել, քանի որ ներկաները չեն ենթարկվել լռություն պահպանելու հրահանգին և շարունակել են ծափահարել։
Վոլոդյա Ավետիսյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ ազատ արձակվելուց անմիջապես հետո դատարանի դահլիճ է եկել՝ Արարատ Խանդոյանին աջակցելու համար․ «Եկել եմ, որովհետև բռնապետություն է, պետք է պայքարենք, որ օրենքով երկիր լինի։ Էս ամեն ինչը շինծու է, որովհետև մարդկանց ճնշում են, հայ ազգին սպանում են ու ուզում են Հայաստանը դատարկեն։ Չգիտեմ՝ ում հրամանն է անում, և ում է ծառայում, բայց համենայնդեպս հայ ազգին չեն ծառայում այս իշխանությունները»։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ այսօրվանից իր աջակիցների հետ միասին նստացույց են սկսելու պետական կառույցների շենքերի մոտ։
«Պահանջում ենք Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը, պահանջում ենք էս իշխանությունների հրաժարականը՝ էս բռնապետությանը վերջ տալու համար։ Ես ամեն ինչ անելու եմ, որ ամեն ինչ լավ լինի հայ ժողովրդի համար։ Չգիտեմ ինչով կվերջանա այս ամենը, բայց ես ոչ իրանց սպառնալիքներից եմ վախենում, ոչ սպանություններից եմ վախենում»,-ասել է Ավետիսյանը։
Ընդմիջումից հետո դատական նիստը շարունակվել է, որի ընթացքում դատախազ Հայկ Պետրոսյանը շարունակել է ընթերցել մեղադրական ելույթը և դատարանին միջնորդել է 4 տարվա ազատազրկման դատապարտել Խանդոյանին, ինչպես նաև անփոփոխ թողնել նրա նկատմամաբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը։
Դատախազի ելույթը դահլիճում ներկաների մոտ դժգոհություն է առաջացրել։
Արարատ Խանդոյանը հայտարարություն անելու հնարավորութույն է պահանջել, որի ժամանակ նշել է, որ դատավորն ու դատախազը, հանցավոր համաձայնության գալով, հանցագործություն են կատարել Քրեական օրենսգրքի 143-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ Մարդու և քաղաքացու իրավունքներն ու ազատություններն ուղղակի կամ անուղղակի խախտելը, որը վնաս է պատճառել մարդու և քաղաքացու իրավունքներին ու օրինական շահերին՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով։
Սակայն դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը թույլ չի տվել Խանդոյանին շարունակել իր ելույթը՝ նշելով, որ մեղադրյալը կարող է հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնել իրավասու մարմնին՝ Հայաստանի Հատուկ քննչական ծառայությանը։
Խանդոյանի պաշտպան Արա Ղարագյոզյանը պաշտպանական ճառը պատրաստելու համար 2 շաբաթ ժամանակ է խնդրել և նիստը հետաձգվել է մինչև հունիսի 14-ը։
Նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում Խանդոյանի մայրը՝ տիկին Ռիման, նշել է, որ դատախազի միջնորդությունն անհիմն է․ «Ինքը զիբիլի վրի կատու է, զիբիլները հավաքել է, ապացույց է անում։ Նրանք 4 ախպեր կռիվ են արել հանուն հայրենիքի, բայց հայրենիքը ծախված է։ Դատարանից ես ոչ մի ակնկալիք չունեմ, որովհետև արդարադատություն չկա»։
Նշենք, որ ղարաբաղյան պատերազմի վետերան Արարատ Խանդոյանը ձերբակալվել էր 2016 թվականի հուլիսի 21-ին, երբ Խորենացի փողոցում հավաք էր անցկացվել՝ ի աջակցություն ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի։ Խանդոյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը): Խանդոյանը «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանի եղբայրն է։ Նրա հարազատները համոզված են, որ նրան ձերբակալել են միայն այն պատճառով, որ Արայիկ Խանդոյանի բարեկամն է։

Prosecutor Demands 4 Years’ Imprisonment for Brother of Anti-Government Gunman
The court hearing against Sasna Tsrer armed group member Arayik Khandoyan’s brother, Ararat Khandoyan, was interrupted Thursday by applause from those present for political prisoner and Karabakh war veteran Volodya Avetisyan, who came to support Khandoyan at his hearing just hours after being released from the Vardashen prison himself.
“I’ve come here because live in a tyranny and we have to fight to establish the rule of law in this country. All these court cases are fabricated; are harassing and killing these people because they want to empty Armenia. I don’t know whose order they carry out or to whom they serve, but surely the Armenian authorities do not serve their own people,” Avetisyan announced in conversation with reporters.
The veteran also told reporters that he, along with a group of his allies, intended to start a sit-in strike outside government offices right after Khandoyan’s hearing ended: “We demand Serzh Sargsyan’s resignation! We demand the resignation of these authorities because that is the only way to end this tyranny. I do not know how this will end, but I'm not afraid of their threats.”
As the hearing proceeded after the break, prosecutor Hayk Petrosyan finished up reading out the indictment and, much to the displeasure of Khandoyan’s supporters, demanded that the man be sentenced to 4 years in prison.
Khandoyan himself then asked judge Mnatsakan Martirosyan for a chance to speak and announced that “the judge and the prosecutor have entered into criminal conspiracy” and committed a crime under Article 143.3 of Armenia’s criminal code - direct or indirect breach of the human rights and freedoms of citizens through abuse of official position. Khandoyan’s speech, however, was interrupted by judge Mnatsakanyan, who told the defendant that he could file a crime report with the Special Investigation Service, if he wished to.
Speaking to reporters after the hearing, Khandoyan’s mother deemed the prosecutor’s motion groundless, saying: “My 4 sons fought for their homeland , but it turns out that the homeland is corrupt. I do not expect anything from this court, because there is no justice in this country.”
Ararat Khandoyan, brother of Sasna Tsrer (Daredevils of Sasun) anti-government group member Arayik Khandoyan, was arrested on July 21, 2016, following clashes between police and supporters of Sasna Tsrer and is being accused of taking part in mass disorders and using violence against a police officer.