Քաղաքացին՝ «զոն նայողների» և «օբշակի» դեմ․ ակցիա ՄԻՊ գրասենյակի մոտ
«Ես ակցիայի համար ընտրել եմ 12։30-14։00-ի սահմանները, երբ ՄԻՊ գրասենյակի աշխատողներն ընդմիջման են գնում և ցայտուն կերպով կտեսնեն, որ իրենք բարեկեցիկ պայմաններում են աշխատում, իսկ քաղաքացին հողին հավասար պայմաններում է իրենց համեմատ գտնվում»։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասել է քաղաքացիական ակտիվիստ, գործարար Վարդգես Գասպարին, որը պառկած ակցիա է անցկացրել ՄԻՊ գրասենյակի դռների առաջ։
Ակցիայի դրդապատճառը, Գասպարիի խոսքով, «Սասնա ծռեր»-ի անդամ Վարդան Գերավետյանի հացադուլում գտնվելն է: Իսկ ավելի լայն առումով՝ ակտիվիստը ցանկացել է կալանավայրերի կառավարման համակարգի դեմ իր բողոքն արտահայտել։
«Կալանավայրերը ղեկավարում են «զոն նայողները» և ոչ թե բանտի ադմինիտրացիան։ Եվ դրա համար էլ քրեական օրենքներ են այնտեղ իշխում՝ «օբշակի մուծում»՝ 50 000-80 000 դրամ, թմրանյութերի շրջանառություն և այլն», - նշել է Գասպարին։ ՄԻՊ գրասենյակից Գասպարին ակնկալում է, որ այդ մարմինը գոնե նվազագույն կերպով կներկայացնի, թե իրականում ինչ է կատարվում քրեակատարողական հիմնարկներում։ Նրա խոսքով՝ ՄԻՊ զեկույցներում իր կողմից բարձրաձայնված հարցերը ներկայացվում են «շատ սվաղված»․ «ՄԻՊ գրասենյակի աշխատողներն աշխատում են չինովնիկների նման»։
Լրագրողների հետ զրույցում ՄԻՊ գրասենյակի աշխատակից Հրաչյա Պալյանը նշել է, որ իրենք տեղյակ են Գասպարիի կողմից բարձրացված խնդիրներից և իրենց լիազորությունների չափով փորձում են դրանք վեր հանել։ Նա նշել է, որ այսօր իրենց ներկայացուցիչներն այցելել են «Նուբարաշեն» ՔԿՀ, որտեղ հանդիպելու են նաև հացադուլի մեջ գտնվող Վարդան Գերավետյանին։ Այն դիտարկմանը, թե Գասպարին նշում է, որ ՄԻՊ աշխատակիցները թեկուզ և այցելում են ՔԿՀ-ներ, սակայն իրենց զեկույցներում հավուր պատշաճի չեն անդրադառնում բանտերի վիճակին, Պալյանը պատասխանել է․ «Դա իր սյուբեկտիվ կարծիքն է, բայց ուզում եմ նշել, որ որևէ հարցի վերաբերյալ ընթացակարգ սկսելուց առաջ անհարժեշտ է ներկայացնել կոնկրետ որևէ փաստ, որը պետք է դիտարկվի որոշակի իրավական կարգավորումների շրջանակում, այնուհետև գնահատական տրվի՝ արդյոք նման պնդումները գոյություն ունեն, թե ոչ»։
Epress.am-ի լրագրողը ՄԻՊ աշխատակցին ներկայացրել է կոնկրետ դեպք, երբ Գասպարին բարձրաձայնում էր, որ իր նախկին խցակից Մխիթար Սարգսյանին 2016 թվականի մարտի 1-ին սպանել են բանտում։ Ըստ պաշտոնական վարկածի, Մխիթար Սարգսյանը ինքնասպանություն է գործել ազատվելուց երկու օր առաջ։ Ինժեները բանտից դուրս գալուց հետո ասել էր, որ Մխիթար Սարգսյանին սպանել են իրեն «ոչ բավարար ջանասիրությամբ» խոշտանգելու համար։ Ամուսնու ինքնասպանության վարկածին չէր հավատում նաև նրա կինը։
Պալյանը նշել է, որ ինքը դեպքը կոնկրետ չի հիշում, բայց եթե նման բողոք եղել է, իրենք պարտավոր են այն ուսումնասիրել։

Home / Prison / Gaspari Holds Lie-In to Support Hunger-Striking Oppositionist
“I chose to hold this protest between 12:30 and 14:30 because that’s when the staff of the Ombudsman’s office leave for a lunch break. I want them to clearly see how well-off they are compared to an ordinary citizen,” Yerevan-based civil rights activist Vardges Gaspari told reporters during his lie-in protest outside the Ombudsman’s office on Wednesday.
The reason for holding the protest action, Gaspari added, derives from Sasna Tsrer armed group member Vardan Geravetyan’s ongoing hunger strike in prison as well as from his wish to express his protest against the prison management regime in Armenia.
“Prisons are controlled not by managements but by ‘area watchers’ and that’s why there are always illicit rules and regulations there, such as 50 000 – 80 000 dram payments to the obtshak, drug trafficking, etc,” Gaspari stated. He added that he expects the Ombdsman’s staff to speak about what is actually going on in Armenian penal institutions, even if only at the minimum level: “Ombudsman’s reports always gloss over these issues; the staff work like chinovniks.”
Speaking to reporters, Ombudsman staffer Hrachya Palyan announced that the staff are aware of the issues raised by Gaspari and are trying to resolve them to the best of their power. He added that today several staffers visited the Nubarashen prison in Yerevan to meet with hunger-striking Geravetyan. “It’s only Gaspari’s subjective opinion that we are not properly addressing these issues. I just want to note that to start a procedure over some kind of issue there first of all have to be facts which should be reviewed through specific legal regulations. Only then can it be assessed whether these allegations correspond to the reality or not,” Palyan said.
An Epress.am reporter reminded the Ombudsman staffer about Gaspari’s allegation, according to which his cellmate Mkhitar Sargsyan was killed in prison on March 1, 2016, for not torturing Gaspari “assiduously enough.” Palyan replied that he did not remember about his incident, but if Gaspari has actually presented such a claim, he said, then “we are obligated to look into it.”