Քաղաքացին՝ «զոն նայողների» և «օբշակի» դեմ․ ակցիա ՄԻՊ գրասենյակի մոտ
«Ես ակցիայի համար ընտրել եմ 12։30-14։00-ի սահմանները, երբ ՄԻՊ գրասենյակի աշխատողներն ընդմիջման են գնում և ցայտուն կերպով կտեսնեն, որ իրենք բարեկեցիկ պայմաններում են աշխատում, իսկ քաղաքացին հողին հավասար պայմաններում է իրենց համեմատ գտնվում»։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասել է քաղաքացիական ակտիվիստ, գործարար Վարդգես Գասպարին, որը պառկած ակցիա է անցկացրել ՄԻՊ գրասենյակի դռների առաջ։
Ակցիայի դրդապատճառը, Գասպարիի խոսքով, «Սասնա ծռեր»-ի անդամ Վարդան Գերավետյանի հացադուլում գտնվելն է: Իսկ ավելի լայն առումով՝ ակտիվիստը ցանկացել է կալանավայրերի կառավարման համակարգի դեմ իր բողոքն արտահայտել։
«Կալանավայրերը ղեկավարում են «զոն նայողները» և ոչ թե բանտի ադմինիտրացիան։ Եվ դրա համար էլ քրեական օրենքներ են այնտեղ իշխում՝ «օբշակի մուծում»՝ 50 000-80 000 դրամ, թմրանյութերի շրջանառություն և այլն», - նշել է Գասպարին։ ՄԻՊ գրասենյակից Գասպարին ակնկալում է, որ այդ մարմինը գոնե նվազագույն կերպով կներկայացնի, թե իրականում ինչ է կատարվում քրեակատարողական հիմնարկներում։ Նրա խոսքով՝ ՄԻՊ զեկույցներում իր կողմից բարձրաձայնված հարցերը ներկայացվում են «շատ սվաղված»․ «ՄԻՊ գրասենյակի աշխատողներն աշխատում են չինովնիկների նման»։
Լրագրողների հետ զրույցում ՄԻՊ գրասենյակի աշխատակից Հրաչյա Պալյանը նշել է, որ իրենք տեղյակ են Գասպարիի կողմից բարձրացված խնդիրներից և իրենց լիազորությունների չափով փորձում են դրանք վեր հանել։ Նա նշել է, որ այսօր իրենց ներկայացուցիչներն այցելել են «Նուբարաշեն» ՔԿՀ, որտեղ հանդիպելու են նաև հացադուլի մեջ գտնվող Վարդան Գերավետյանին։ Այն դիտարկմանը, թե Գասպարին նշում է, որ ՄԻՊ աշխատակիցները թեկուզ և այցելում են ՔԿՀ-ներ, սակայն իրենց զեկույցներում հավուր պատշաճի չեն անդրադառնում բանտերի վիճակին, Պալյանը պատասխանել է․ «Դա իր սյուբեկտիվ կարծիքն է, բայց ուզում եմ նշել, որ որևէ հարցի վերաբերյալ ընթացակարգ սկսելուց առաջ անհարժեշտ է ներկայացնել կոնկրետ որևէ փաստ, որը պետք է դիտարկվի որոշակի իրավական կարգավորումների շրջանակում, այնուհետև գնահատական տրվի՝ արդյոք նման պնդումները գոյություն ունեն, թե ոչ»։
Epress.am-ի լրագրողը ՄԻՊ աշխատակցին ներկայացրել է կոնկրետ դեպք, երբ Գասպարին բարձրաձայնում էր, որ իր նախկին խցակից Մխիթար Սարգսյանին 2016 թվականի մարտի 1-ին սպանել են բանտում։ Ըստ պաշտոնական վարկածի, Մխիթար Սարգսյանը ինքնասպանություն է գործել ազատվելուց երկու օր առաջ։ Ինժեները բանտից դուրս գալուց հետո ասել էր, որ Մխիթար Սարգսյանին սպանել են իրեն «ոչ բավարար ջանասիրությամբ» խոշտանգելու համար։ Ամուսնու ինքնասպանության վարկածին չէր հավատում նաև նրա կինը։
Պալյանը նշել է, որ ինքը դեպքը կոնկրետ չի հիշում, բայց եթե նման բողոք եղել է, իրենք պարտավոր են այն ուսումնասիրել։

Акция против смотрителей зоны и общака в тюрьмах прошла перед офисом Омбудсмена Армении
«Я выбрал для акции время 12:30-14:00, когда сотрудники офиса Омбудсмена выходят на перерыв, чтобы они поняли, что работают в хороших условиях, а гражданин по сравнению с ними сравнен с землей». В среду, 2 августа, гражданский активист, предприниматель Вардгес Гаспари пикетировал офис Защитника прав человека Армении.
Поводом для акции послужила голодовка члена группы «Сасна црер» Вардана Гераветяна, объявленная им в тюрьме. В более широком смысле Гаспари выражает протест против системы тюремного управления.
«Тюрьмами руководят смотрители зоны, а не администрация. Поэтому там и действуют воровские законы: выплата общака 50 000-80 000 драмов ($102-167), оборот наркотиков и так далее», - заявил Гаспари. Что касается его ожиданий от этой структуры, он надеется, что происходящее в уголовно-исполнительных учреждениях будет представлено хотя бы на минимальном уровне. Отраженные в докладах офиса Омбудсмена проблемы представлены, по словам активиста, «очень расплывчато»: «Сотрудники работают, подобно чиновникам».
В беседе с журналистами представитель структуры Грачья Палян заявил, что они в курсе затрагиваемых Гаспари проблем и стараются поднимать эти вопросы по мере своих возможностей. Сегодня, добавил он, представители офиса посетили УИУ «Нубарашен», где встретятся с Гераветяном. На наблюдение о том, что, по словам Гаспари, хоть они и совершают визиты в тюрьмы, в докладах состояние тюрем не описывается должным образом, Палян ответил: «Это его субъективное мнение. Но хочу сказать, что прежде, чем начать процедуру по тому или иному вопросу, необходимо представить какой-либо конкретный факт, который должен рассматриваться в рамках определенных правовых регулировок, затем давать оценку, соответствуют ли действительности подобные утверждения».
Корреспондент Epress.am напомнил сотруднику офиса конкретный случай, о котором заявлял Гаспари, когда его бывшего сокамерника Мхитара Саргсяна убили в тюрьме 1 марта 2016 года. По официальной версии, Саргсян совершил самоубийство за два дня до освобождения. Однако, выйдя из тюрьмы, Гаспари заявил, что сокамерника убили за «недостаточное усердие», проявленное в пытках над ним. В версию о самоубийстве не поверила и супруга Саргсяна.
Папян заметил, что не помнит об этом случае, но если эта жалоба имела место, они обязаны изучить ее.