Լրագրողի դեմ բռնության գործով կասկածում են միայն «վարորդին»
Ոստիկանությունը հայտարարում է, որ «Շինպլյուս» շինարարական կազմակերպության վարորդն է բռնություն գործադրել «Լոռի» հեռուստաընկերության գլխավոր խմբագիր Նարինե Ավետիսյանի նկատմամբ և վարորդն է ջնջել լրագրողից խլած տեսախցիկից տեսանկարահանումները․ այդ պատճառով էլ վարորդին են ներգրավել որպես կասկածյալ։
Նարինե Ավետիսյանը սեպտեմբերի 29-ին փորձել էր տեսանկարել, թե ինչպես են շինարարները անձրևի պայմաններում կատարում ասֆալտապատում Վանաձորի կենտրոնում, և, ըստ լրագրողի, իր վրա են հարձակվել մի քանի հոգի՝ «Շինպլյուս» շինարարական կազմակերպության ղեկավարը` Տիգրան Նազարյանի առաջնորդությամբ։
«Մեզ համար սա անհասկանալի է։ Նարինեն ոչ մի անգամ «վարորդ» բառը չի օգտագործել, նույնիսկ անձի ճշտման ժամանակ։ Մենք ակնկալում ենք, որ առնվազն 4-5 անձի նկատմամբ մեղադրանք կառաջադրվի։ Մենք անկալում ենք, որ ղեկավարի նկատմամբ կլինեն մի քանի հոդվածներ՝ հրահրում, կազմակերպում, իսկ մյուսներին ՝ որպես մասնակիցներ»,֊ «Լոռի» հեռուստաընկերության հետ զրույցում գործին անդրադառնալով՝ ասել է Ավետիսյանի ներկայացուցիչ, իրավապաշտան Արթուր Սաքունցը։
Նշենք, որ քրեական գործը հարուցված է լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու հոդվածով։ Մինչդեռ տուժող կողմը գտնում է, որ կատարվել է նաև խմբակային բռնություն անձի հանդեպ՝ կարգադրված խմբի ղեկավարի կողմից։
Լրագրողի նկատմամբ բռնությունը դատապարտել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը, լրագրողական կազմակերպությունները, Եվրոպայի խորհուրդը․ ՀՀ դատախազությունը և Քննչական կոմիտեն հայտարարել են, որ ուշադիր կլինեն գործի քննության հանդեպ։ Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը և Վանաձորի քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը չեն ցանկանում գնահատական տալ դեպքին՝ ասելով, որ իրավապահ մարմինները պետք է բացահայտեն կատարվածը։

В атаке на журналистку в Армении подозревают только «шофера» главы строительной компании
Насилие к главному редактору телекомпании «Лори» Наринэ Аветисян применил шофер строительной организации «Шинплюс», который и удалил данные с камеры журналиста, поэтому именно шофера и привлекли в качестве подозреваемого, заявила полиция Армении.
29 сентября Аветисян пыталась снять на камеру, как в центре города Ванадзор кладут асфальт под дождем. Тогда, по словам журналистки, ее атаковали несколько человек, среди которых был и глава «Шинплюс» Тигран Назарян.
«Нам это непонятно. Наринэ ни разу не использовала слово «шофер», даже при установлении личности. Мы надеемся, что обвинение предъявят по крайней мере 4-5 людям. Надеемся, что руководитель будет проходить по нескольким статьям: подстрекательство, организация, а остальные – в качестве соучастников», - в беседе с телекомпанией «Лори» заявил представитель журналистки, правозащтник Артур Сакунц.
Уголовное дело заведено по статье о препятствовании профессиональной деятельности журналиста. Между тем, пострадавшая сторона считает, что группа людей применила силу по указке руководителя.
Насилие к Аветисян осудили офис Обмудсмена, журналистские организации, Совет Европы. Прокуратура и СК Армении заявили, что будут следить за следствием. Губернатор Лорийской области Артур Налбандян и мэр Ванадзора Мамикон Асланян отказались давать оценку инциденту, заявив, что разобраться в случившемся должны правоохранительные органы.